www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD stále pracuje na mamutím procesoru EHP pro exascale systémy

AMD stále pracuje na mamutím procesoru EHP pro exascale systémy
, , aktualita
Společnost AMD prozradila už před téměř pěti lety, že pracuje na jistém Exascale Heterogeneous Processor (EHP), dle jehož označení je zřejmé, že je určen pro éru výpočetních systémů, jejichž výkon se už bude pohybovat v řádu exa. Jak to pokračuje?
K oblíbeným
reklama
AMD Exascale Heterogeneous Processor (EHP) se tak poprvé objevil v létě roku 2015, kdy jsme se už těšili na první procesory generace Zen. Mělo jít o obrovský složený čip, který bychom mohli označit za APU, obsahující vedle 32 procesorových jader také grafiku Greenland a paměti typu HBM. A zatímco AMD už dávno nabídlo 32jádrové procesory, o žádném produktu, který by vedle toho obsahoval také výkonnou grafiku s vlastní pamětí, jsme už poté až do dnešního dne neslyšeli. 
 
 
Je ale zřejmé, že na takový produkt dosud neuzrál čas, i když by to už nemuselo dlouho trvat. Jde o využití moderních způsobů pouzdření, které už AMD víceméně zvládá, pokud jde o propojení křemíkovým interposerem a vedle toho jsou už k dispozici i výkonné paměti HBM2, které mohou nabídnout výhledově až 4,2 Gb/s na pin, pokud jde o 3. generaci od Samsungu. Takové paměti by ve výše zobrazené konfiguraci s 4096bitovým rozhraním dosáhly propustnosti cca 2 TB/s, což by snad mohlo pro začátek stačit i pro kalibr EHP. 
 
Problém je ale ten, že o EHP se toho zatím moc neví, a to právě i z hlediska očekávaného výkonu. Má se zde využít pouzdření X3D, dynamická správa paměti, heterogenní architektura pro hluboké učení, atd. 
 
Pouzdření X3D bylo představeno nedávno a zatím víme jen to, že bude kombinovat 2,5D pouzdření a 3D vrstvení s TSV spoji skrz křemíkové čipy. Paměti HBM přitom jsou vrstvené už od první generace, takže lze předpokládat, že se to bude týkat i jiných čipů ve výsledném produktu, ale to se ještě ukáže. 
 
 
Stejný odkazovaný článek pak ještě popisuje jistou Infinity Architecture a právě ta by se mohla skrývat pod onou dynamickou správou paměti. Ve zkratce jde o vzájemné propojení procesorů EPYC a grafických karet pomocí Infinity Fabric namísto PCIe, což umožní i to, aby CPU i GPU měly přístup do společné paměti. V rámci jednoho APU pak takový přístup dává ještě větší smysl, čili takové zařízení by už vůbec nepotřebovalo obvyklé paměti DDRx RAM, respektive ty by pravděpodobně tvořily v paměťové hierarchii až další úroveň v posloupnosti cache - HBM - RAM - SSD, atd. Nabídnout by totiž mohly něco, co HBM i přes všechen pokrok dosud nedokáží, a to mnohem vyšší kapacitu. 
 
z patentů firmy AMD
 
Vypadá to tak, že AMD se pokusí přinést světu architekturu, která dokáže posunout výkon superpočítačů do éry exascale, čímž nemyslíme první "nesmělé" pokusy v podobě strojů Aurora, Frontier nebo El Capitan. Poslední dva jmenované, které budou založeny na hardwaru AMD, by ostatně nic jako EHP využívat neměly. Jde až o systémy, které přijdou po nich a z této vidiny by mohla být nervózní především NVIDIA, která na rozdíl od AMD a Intelu nemá možnost, jak podobným způsobem úzce spojit výkon procesorů x86 a grafických karet. Respektive má, ale výrobci procesorů by jí to museli umožnit. 
 
Od Underfoxe je toho na Twitteru ještě mnohem více, pokud jde o volně přístupné patenty firmy AMD. Ty popisují třeba integrování regulátoru napětí nebo způsob nakládání s daty ve vrstvených pamětech v závislosti na teplotě. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Perseverance si přivezl portrét celé své rodiny a odvysílal první panorama Perseverance si přivezl portrét celé své rodiny a odvysílal první panorama
Rover Perseverance se zatím na Marsu nehnul ani o kousek, neboť NASA jej po přistání ještě testuje a také zkoumá jeho okolí. Můžeme se ale podívat na to, jaký portrét své rodinky si rover přivezl s sebou a co se nachází v jeho okolí. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Deep Nostalgia Tool rozhýbe i lidi z prastarých fotografií Deep Nostalgia Tool rozhýbe i lidi z prastarých fotografií
Své výsledky předvádí nový systém založený na umělé inteligenci, a sice Deep Nostalgia Tool. Vyvinut byl společností D-ID zvláště k tomu, aby byl schopen rozhýbat lidi zachycené na starých snímcích. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Na Mindfactory se prodalo už na 120 nových Core i7-11700K Na Mindfactory se prodalo už na 120 nových Core i7-11700K
Intel možná odsunul nástup procesorů Rocket Lake-S až na konec března, kdy se mají objevit také recenze, ovšem to už bude zřejmě naprosto nezajímavé datum. Tyto procesory se už dostaly na trh.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Stadia dle reportáže nesplnila svůj cíl o stovky tisíc uživatel Stadia dle reportáže nesplnila svůj cíl o stovky tisíc uživatel
V současné době bychom se skutečně vůbec nedivili, kdyby Google už počítal se zrušením služby Stadia a zvláště pak poté, co si přečteme zprávu o tom, jak Stadii oproti plánům chybí stovky tisíc uživatelů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Ethereum 2.0 přichází, blíží se i konec jeho klasické těžby Ethereum 2.0 přichází, blíží se i konec jeho klasické těžby
Ethereum 2.0, čili Ethereum Improvement Proposal #1559 (nebo zkráceně EIP-1559) je katastrofa řítící se na těžaře této kryptoměny, kteří by ji přirozeně chtěli zcela zablokovat, což se ovšem asi nestane. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře