Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD Starship: 48jádrový a 7nm procesor

21.6.2016, Jan Vítek, aktualita
AMD Starship: 48jádrový a 7nm procesor
Když se vydáme do budoucnosti, kde, jak doufáme, bude výrobcům k dispozici už 7nm proces, můžeme dohlédnout až k čipům AMD Starship. Ty mají nabídnout až 48 procesorových jader zdvojených na 96 logických.
Nedávno se objevily informace o chystaných AMD Naples, čili 14nm procesorů architektury Zen, které slibují 32 fyzických jader či 64 logických jader a AMD je slibuje již na příští rok. Po 14nm procesu má u TSMC následovat 10nm, ovšem s tím se počítá spíše jen pro výrobu mobilních čipů, zatímco u velkých desktopových se uplatní až následující 7nm. Něco podobného by mohl provést také Samsung, s nímž je spojena společnost GlobalFoundries, v níž si AMD nechává vyrábět novou generaci GPU Polaris a nejspíše to bude platit i pro procesory Zen. Nemohli bychom se tak divit, kdyby AMD přešlo ze 14nm procesu rovnou na 7nm.
roadmap AMD pro nejbližší období


A že je vývoj čipů dlouhodobou záležitostí, pak není ani podivné, že se objevují informace o procesorech připravovaných právě pro 7nm proces, ačkoliv jeho včasný nástup není vůbec jistý. Ze 32jádrových Naples by se tak AMD mělo posunout ke 48jádrovým Starship, které pochopitelně v desktopech neuvidíme. AMD je chce vyrábět pro servery, přičemž verze s méně procesorovými jádry by se měly objevit i v pracovních stanicích.

Starship je ale zatím ve stádiu konceptu a pokud vše půjde dobře, tyto procesory spatří světlo světa v roce 2018. TSMC už slíbilo, že začne s produkcí 7nm waferů ve velkém právě v roce 2018 a v tomto závodě má být pro tuto firmu hlavním soupeřem právě Samsung, od nějž si GlobalFoundries mohou licencovat nový výrobní proces, stejně jako tomu bylo v případě 14nm.

Zdroj: Fudzilla