reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

AMD Torrenza: přídavné koprocesory jsou zpátky

, , aktualita
AMD Torrenza: přídavné koprocesory jsou zpátky
Možná si pamatujete na doby procesorů 486SX, 386 a starších, které mohly být dovybaveny matematickým koprocesorem 487SX resp. 387. Od dob 486DX se stal matematický koprocesor součástí procesoru až se na něj jako na něco extra zapomnělo a...
AMD Torrenza: přídavné koprocesory jsou zpátky
Možná si pamatujete na doby procesorů 486SX, 386 a starších, které mohly být dovybaveny matematickým koprocesorem 487SX resp. 387. Od dob 486DX se stal matematický koprocesor součástí procesoru až se na něj jako na něco extra zapomnělo a stal se jeho samozřejmou součástí i v obecném povědomí většiny lidí. Nyní se přídavné koprocesory vrací.AMD celý systém nazývá Torrenza. Jedná se o docela prostou věc. Procesor je zařízení, které musí umět od všeho trochu, výsledkem je pak to, že všechno dělá pomalu a s velkou spotřebou. Naproti tomu jednoúčelové čipy mají zpravidla díky požadovaným vlastnostem v jedné vyhraněné oblasti extrémní výkon při nízké spotřebě.

Důkazem může být pomocný procesor ClearSpeed CSX600. Jeho spotřeba činí 10W, přitom výkon v plovoucí čárce činí 25GFLOPS (asi pětinásobek dnešních procesorů). Vše díky tomu, že se jedná o 96-jádrový procesor na frekvenci pouhých 250MHz. PCI karty však obsahují tyto procesory dva, takže výkon činí asi 50GFLOPS při spotřebě lehce pod 25W.

Torrenza má pak umožnit použít tento procesor přímo do patice Socket F, kam se normálně dávají nové Opterony. Díky tomu, že patice je propojena přes velmi rychlou sběrnici Hyper-Transport, nejsou zde žádná úzká místa. Volba koprocesoru už jen záleží na požadovaném účelu serveru.

AMD spolupracovalo s Cray Inc. na návrhu systému, který může obsahovat vyjma Opteronu další tři naprosto různé koprocesory. Všechny mohou s hlavním procesorem bez problémů komunikovat. Ke slovu tak má přijít nová verze sběrnice Hyper-Transport 3.0 a HTX konektory.

Zdroj: www.hardocp.com, www.dailytech.com
reklama
reklama
reklama