www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD údajně o desetinu zvýšilo ceny GPU Radeon RX 6000

AMD údajně o desetinu zvýšilo ceny GPU Radeon RX 6000
, , aktualita
Ceny grafických karet na trhu dlouhodobě dalece přesahují doporučené částky, což je ovšem stav, na němž vydělávají především lidé zajištující distribuci zboží na trh. Nyní ale zdražuje své GPU Radeon RX 6000 i samotné AMD.
K oblíbeným
reklama
Tyto zprávy přichází z diskuzního fóra Board Channels, kde působí právě i AIB partneři firem jako AMD a NVIDIA a nejde přitom o žádné tajemství, neboť AMD mělo hromadně informovat všechny své zákazníky o tom, že dodávaná GPU Radeon RX 6000 budou zdražena asi o 10 procent, což v důsledku znamená kolem 20 až 40 dolarů dle modelu a týkat se to bude již příštích dodávek. 
 
 
Příčina je přitom zřejmá a dala by se odhadnout i bez zmínky o tom, že jde o zdražení výroby čipů v továrnách firmy TSMC. To se přitom dalo očekávat vzhledem k tomu, že TSMC už dříve avizovalo zdražení výroby, které zasáhne právě i důležité zákazníky. 
 
Otázka je, jak to ovlivní výsledné ceny grafických karet na trhu. Zdražení GPU Radeon totiž vůbec nemusí být postřehnutelné a pokud by bylo, nedalo by se opravdu tvrdit, že ceny karet na trhu šly vzhůru právě kvůli tomu, respektive že by se nezvýšily i v případě, kdy by AMD ceny zachovalo. Ostatně grafické karty zdražují vytrvale od letošního srpna a zrovna Radeony v západních obchodech zdražily o cca 10 procent už v průběhu října. Ceny tak mohou reagovat spíše už na vývoj nabídky a poptávky na trhu, než aby byly ovlivněny výrobními náklady, které jsou někde hluboko pod tím, co platí koncoví zákazníci. 
 
Radeony ovšem nejsou jediné produkty, které si AMD nechává vyrábět stejným 7nm procesem u TSMC. Jde pak především o 7nm čiplety pro procesory Ryzen/Threadripper/EPYC, ale v jejich případě se firma mohla spíše rozhodnout zakrojit do vlastních marží. O udání vyrobených Radeonů na trhu se vůbec nemusí obávat, ale v případě procesorů je to zcela jiné, neboť ty jednak víceméně jsou na doporučených cenách a pak je tu nová konkurence v podobě Intel Alder Lake, která zatím přiměla obchodníky Ryzeny spíše trošku zlevňovat, ale to je bohužel patrné hlavně západních obchodech. V každém případě jsme se o žádném zdražení procesorů AMD (zatím) nedozvěděli. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple údajně vyvíjí bezdrátovou nabíječku i na větší vzdálenosti Apple údajně vyvíjí bezdrátovou nabíječku i na větší vzdálenosti
Proslýchá se, že Apple dále vyvíjí nové modely bezdrátových nabíječek a možná se dočkáme takové, která bude přeci jen schopná nabíjet více zařízení než MagSafe Duo. Hovoří se i o bezdrátovém nabíjení na dálku.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
NASA brzy vypustí satelit IXPE: všímat si bude polarizace rentgenového záření NASA brzy vypustí satelit IXPE: všímat si bude polarizace rentgenového záření
Vedle mnohem populárnějšího Vesmírného teleskopu Jamese Webba a také nově vypuštěné mise DART se krčí IXPE, Imaging X-ray Polarimetry Explorer, který si ale rozhodně zaslouží pozornost. Na co se zaměří? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Intel by měl během příštích dní ohlásit své plány na expanzi v Evropě Intel by měl během příštích dní ohlásit své plány na expanzi v Evropě
Dle evropského komisaře Thierry Bretona bychom se měli už brzy dozvědět konkrétnější informace o tom, jaké plány má Intel na expanzi svých výrobních kapacit v Evropě. Ve hře je až téměř sto miliard dolarů investic. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Gelsinger: vývoj 3nm a dalších procesů se povedlo urychlit Gelsinger: vývoj 3nm a dalších procesů se povedlo urychlit
Intel má z hlediska výrobních procesů co dohánět a dle Patricka Gelsingera se mu to daří dobře, a to dokonce až tak, že chystaný proces Intel 3 i další na něj navazující mají náskok oproti plánu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
USA chystají "antigrinchovský" zákon proti scalperským botům USA chystají "antigrinchovský" zákon proti scalperským botům
Problém se scalpery vyrostl do nebes především po nástupu nových GeForce Ampere, ale jde o všeobjímající téma týkající se v podstatě jakéhokoliv zboží, jehož je zrovna nedostatek, nebo o něž může být brzy velký zájem.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů