www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD ustoupilo tlaku, B450 a X470 budou podporovat i Zen 3

AMD ustoupilo tlaku, B450 a X470 budou podporovat i Zen 3
, , aktualita
Společnost AMD se nedávno pochlubila čipsetovou roadmapou a chtěla sdělit, že dodržela svůj slib dlouhodobě podporovat patici AM4. Veřejnost z toho ale nebyla příliš nadšena, neboť se nedalo mluvit o dlouhodobé podpoře desek. 
K oblíbeným
reklama
Původní roadmap tak vypadala takto, a majitelé desek s X470 nebo B450 tak měli vyhlídku na to, že pokud budou chtít nový procesor Ryzen 4000 (Zen 3), s největší pravděpodobností budou potřebovat i novou desku. AMD tak sice dodrželo slib dlouhodobé podpory patice AM4, jenomže k čemu to je, když to samé neplatí i pro samotné základní desky? Namísto pozitivního ohlasu, který AMD možná čekalo, se dostavily námitky, a to dost hlasité. 
 
 
Včera se tak AMD ozvalo s novým stanoviskem, které zveřejnil der8auer ve svém videu. Zná následovně: 
 
 
Ve zkratce jde o to, že Ryzen 4000 generace "Vermeer" nakonec budou podporovány deskami s čipovými sadami B450 a X470, čili jde už zcela jasné, že šlo pouze o zajištění podpory ze strany BIOSu. To může být problematické vzhledem k tomu, že pro všechny podporované procesory a jejich mikrokódy nemusí dané desky nabídnout dostatečnou kapacitu paměti, v níž je BIOS uložen. To je ale konec konců problém, který si musí vyřešit především výrobci desek a na AMD je pouze to, aby jim to umožnilo. 
 
AMD tak mění svou výše uvedenou roadmap, která by tak nyní už mohla vypadat následovně:
 
 
AMD pak už ve svém vyjádření přímo potvrzuje, že bude se svými partnery pracovat na podpoře Zen 3 na deskách s AMD B450 a X470 a k dispozici budou i betaverze. Nicméně upozorňuje, že půjde jen o vybrané modely a celkově o možnost, nikoliv povinnost tuto podporu zajistit, takže to bude spíše v gesci výrobců desek.  
 
Vedle toho se dozvídáme, že podpora Vermeer bude znamenat i to, že z řady BIOSů zmizí mikrokódy pro mnohé starší procesory, čili uživatel se bude muset před aktualizací dobře informovat o tom, zda se náhodou novou verzí nepřipraví o možnost využít procesor, který má stále nainstalovaný. Lze si představit, že právě těchto problémů se AMD původně obávalo, když se rozhodlo nepodporovat Vermeer na starších deskách. 
 
Betaverze BIOSů pro Zen 3 budou také představovat pouze jednocestný upgrade, čili flashnout starší verzi pak už nebude možné. AMD chce také nějakým zatím neznámým způsobem zajistit, aby si dané verze BIOSů mohli stahovat pouze ti zákazníci, kteří si prokazatelně koupili procesor s architekturou Zen 3. Lze si tak představit, že ti budou muset před downloadem přinejmenším souhlasit s nějakým ujednáním a možná i zadávat kód spojený s konkrétním procesorem, uvidíme. AMD ovšem stále silně doporučuje, abychom pro Zen 3 použili nejnovější desky se sadami 500 a zároveň říká, že to už je opravdu konečná. Příští generace (Zen 4) už bude nutně vyžadovat nové desky.
 
Na závěr pak můžeme zmínit nezaručené informace hovořící o tom, že podpora Zen 3 bude nakonec zajištěna i na ještě starších deskách, a to alespoň na modelech s X370. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky
Na Adobe MAX 2020 prezentovalo HP 8 nových monitorů, mezi kterými byly i ty určené pro grafiky. Vrcholem mezi nově představenými novinkami je HP Z27xs G3 DreamColor s rozlišením 4K a rozhraním USB-C.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede? Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede?
Radeon RX 6800 XT by se měl stát novým herním králem firmy AMD, pokud jde o karty s ještě rozumnou cenou, neboť nad ním bude ještě výkonnější verze. Nyní se už postupně ukazuje, jaký výkon lze čekat dle 3DMarku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku
Test Passmark nás letos na jaře zaujal především tím, jak změnil váhu AVX 512 v jednovláknových testech. Mnozí za tím viděli snahu nadržovat Intelu. Jenomže nyní už ani to nepomohlo k jejich prvnímu místu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader
NVIDIA možná musela nebo přímo sama se rozhodla zrušit nástup lepších verzí RTX 3080 a RTX 3070 s většími kapacitami paměti, ale znovu se nám tu objevuje zajímavá karta v podobě RTX 3070 Ti. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
NASA si pro Měsíční stanici chystá čtyřikrát výkonnější elektrický pohon NASA si pro Měsíční stanici chystá čtyřikrát výkonnější elektrický pohon
Zástupce NASA Glenn Research Center popsal cestu k tomu, jak využít solární/jaderný elektrický pohon vesmírných plavidel pro cesty k Marsu. K takovému zařízení ještě leccos chybí, ale vývoj je už nalinkovaný. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů