www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD útočí: 64jádrový EPYC už od 4425 dolarů

AMD útočí: 64jádrový EPYC už od 4425 dolarů
, , aktualita
Společnost AMD dle očekávání včera představila procesory EPYC Rome pro servery, které nabízí až 64 fyzických jader. Nejlevnější kousek s takovým počtem jader přitom přijde na 4425 dolarů. 
K oblíbeným
reklama
Zástupci AMD se přitom nedávno vyjádřili ve smyslu, že nechtějí už konkurovat především cenou, což na jejich produkty vrhalo stín těch "levnějších kopií". Nicméně že by nové procesory EPYC byly drahé a netlačily cenově na konkurenci, to se rozhodně říci nedá. Ostatně procesory s nejvyšším počtem jader v předchozí generaci, čili 32C/64T, začínaly na 3400 dolarech. Nyní je cena za 64jádrový pouze o tisíc dolarů vyšší a v porovnání s konkurencí jde o částky, které ani nejsou srovnatelné. Však intelovský 28jádrový Xeon Cascade Lake-SP začíná na 8719 dolarech. 
 
 
Cena a počet jader samozřejmě není vše a zákazníky zajímá třeba i TCO - Total Cost of Ownership, čili celkové, přímé i nepřímé náklady na vlastnictví a provoz systémů. Zde se AMD chlubí, že je srazilo až o polovinu v závislosti na tom, k čemu budou nové procesory použity. Firmy na to evidentně slyší, neboť Google a Twitter oznamují záměr na nových procesorech stavět a HPE s Lenovem už je rovnou aktuálně ve svých produktech nabízejí. 
 
Konkrétně Google chce nové EPYC využít ve svých vlastních datových centrech, a to od letošního podzimu, což platí třeba pro Google Cloud Compute Engine. To samé plánuje Twitter s vidinou redukce TCO o čtvrtinu. Vedle nich se přihlásil také Microsoft, který chce EPYC nasadit v systémech pro Azure, HPE chce své portfolio se serverovými CPU od AMD ztrojnásobit, a to třeba v rámci serverů ProLiant DL385 a ProLiant DL325, pak tu máme Cray a jeho systém Shasta, který CPU EPYC nasadí nejdříve v počítači pro The Air Force Weather Agency a Lenovo ohlásilo nové ThinkSystem SR655 a SR635.
 
 
Jaké konkrétní procesory ale AMD nabízí? 
 
 
Na to tu máme tabulku, která ukazuje 19 procesorů druhé generace, přičemž ta první jich měla 14. Máme tu široké rozpětí od 450 po 6950 dolarů, což platí pro procesory s 8 až 64 jádry. Všechny jsou vybaveny technologií SMT a jejich cache nabízí kapacitu 32 až 256 MB. To napovídá, že třeba v případě 8jádrového 7232P byl nejspíše použit pouze jeden čiplet, ovšem pak tu je třeba 7262 s rovněž osmi jádry, ale 128 MB L3 cache, který tak evidentně nese celkem čtyři čiplety, které mají vždy aktivní pouze dvě jádra. 
 
Spotřeba nových procesorů vzrostla z maximálních 180 W na 225 W, což je vzhledem k nabídce ještě velice slušné. Takty se pak zastavily na 3,4 GHz, takže v případě nejvýkonnějších modelů s nejvíce jádry vzrostly o 200 MHz. Pokud bychom ale srovnávali absolutně nejvyšší takty, pak jde o snížení o 400 MHz, neboť z předchozí generace EPYC 7371 nabízí až 3,8 GHz, ale to je pouze jediný a navíc jen 16jádrový model. 

Zdroj: TZ AMD


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Externí SSD i HDD WD_BLACK přichází pro herní konzole i PC Externí SSD i HDD WD_BLACK přichází pro herní konzole i PC
Společnost Western Digital si připravila novou produktovou řadu WD_BLACK, která se skládá z externích pevných disků i SSD určených pro počítače PC i herní konzole. Vybaveny jsou rychlým rozhraním a zaujmout chtějí i svým designem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel Tiger Lake-U s grafikou 12. generace spatřen Intel Tiger Lake-U s grafikou 12. generace spatřen
Na světlo světa se dostaly záznamy o raných vzorcích procesorů generace Intel Tiger Lake, které by se měly objevit někdy v příštím roce. Vybaveny přitom mají být už 12. generací grafiky Intel, čili Xe. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Tesla začala pronajímat solární panely od 50 USD na měsíc Tesla začala pronajímat solární panely od 50 USD na měsíc
Pokud někdo nechce investovat do vlastních solárních panelů, které si namontuje třeba na střechu svého domu, může si je nyní od společnosti Tesla pronajmout. Ceny přitom začínají na 50 dolarech měsíčně. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Mléčná dráha by měla obsahovat na 5 až 10 miliard Zemi podobných planet Mléčná dráha by měla obsahovat na 5 až 10 miliard Zemi podobných planet
Díky vesmírnému teleskopu Kepler a mapovacímu Gaia jsou k dispozici informace, z nichž se dá odvodit přibližný počet planet jistého typu. A ty říkají, že naše galaxie by měla být domovem pro až 10 miliard planet srovnatelných se Zemí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
NVIDIA vybavila servery GeForce Now podporou RTX NVIDIA vybavila servery GeForce Now podporou RTX
NVIDIA provozuje vlastní herní streamovou službu, a sice známou platformu GeForce Now. Nyní se dozvídáme, že ta nabídne i možnost hrát hry s podporou technologií RTX. Servery tak byly vybaveny příslušnými kartami.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář