www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD útočí: 64jádrový EPYC už od 4425 dolarů

AMD útočí: 64jádrový EPYC už od 4425 dolarů
, , aktualita
Společnost AMD dle očekávání včera představila procesory EPYC Rome pro servery, které nabízí až 64 fyzických jader. Nejlevnější kousek s takovým počtem jader přitom přijde na 4425 dolarů. 
K oblíbeným
reklama
Zástupci AMD se přitom nedávno vyjádřili ve smyslu, že nechtějí už konkurovat především cenou, což na jejich produkty vrhalo stín těch "levnějších kopií". Nicméně že by nové procesory EPYC byly drahé a netlačily cenově na konkurenci, to se rozhodně říci nedá. Ostatně procesory s nejvyšším počtem jader v předchozí generaci, čili 32C/64T, začínaly na 3400 dolarech. Nyní je cena za 64jádrový pouze o tisíc dolarů vyšší a v porovnání s konkurencí jde o částky, které ani nejsou srovnatelné. Však intelovský 28jádrový Xeon Cascade Lake-SP začíná na 8719 dolarech. 
 
 
Cena a počet jader samozřejmě není vše a zákazníky zajímá třeba i TCO - Total Cost of Ownership, čili celkové, přímé i nepřímé náklady na vlastnictví a provoz systémů. Zde se AMD chlubí, že je srazilo až o polovinu v závislosti na tom, k čemu budou nové procesory použity. Firmy na to evidentně slyší, neboť Google a Twitter oznamují záměr na nových procesorech stavět a HPE s Lenovem už je rovnou aktuálně ve svých produktech nabízejí. 
 
Konkrétně Google chce nové EPYC využít ve svých vlastních datových centrech, a to od letošního podzimu, což platí třeba pro Google Cloud Compute Engine. To samé plánuje Twitter s vidinou redukce TCO o čtvrtinu. Vedle nich se přihlásil také Microsoft, který chce EPYC nasadit v systémech pro Azure, HPE chce své portfolio se serverovými CPU od AMD ztrojnásobit, a to třeba v rámci serverů ProLiant DL385 a ProLiant DL325, pak tu máme Cray a jeho systém Shasta, který CPU EPYC nasadí nejdříve v počítači pro The Air Force Weather Agency a Lenovo ohlásilo nové ThinkSystem SR655 a SR635.
 
 
Jaké konkrétní procesory ale AMD nabízí? 
 
 
Na to tu máme tabulku, která ukazuje 19 procesorů druhé generace, přičemž ta první jich měla 14. Máme tu široké rozpětí od 450 po 6950 dolarů, což platí pro procesory s 8 až 64 jádry. Všechny jsou vybaveny technologií SMT a jejich cache nabízí kapacitu 32 až 256 MB. To napovídá, že třeba v případě 8jádrového 7232P byl nejspíše použit pouze jeden čiplet, ovšem pak tu je třeba 7262 s rovněž osmi jádry, ale 128 MB L3 cache, který tak evidentně nese celkem čtyři čiplety, které mají vždy aktivní pouze dvě jádra. 
 
Spotřeba nových procesorů vzrostla z maximálních 180 W na 225 W, což je vzhledem k nabídce ještě velice slušné. Takty se pak zastavily na 3,4 GHz, takže v případě nejvýkonnějších modelů s nejvíce jádry vzrostly o 200 MHz. Pokud bychom ale srovnávali absolutně nejvyšší takty, pak jde o snížení o 400 MHz, neboť z předchozí generace EPYC 7371 nabízí až 3,8 GHz, ale to je pouze jediný a navíc jen 16jádrový model. 

Zdroj: TZ AMD


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft uvádí Secure-core PC, prevenci proti infekcím firmwaru Microsoft uvádí Secure-core PC, prevenci proti infekcím firmwaru
Společnost Microsoft spustila novou iniciativu Secure-core PC, která by měla zajišťovat vyšší bezpečnost počítačů. Má zajistit to, že operační systém naběhne s ověřeným firmwarem, který nebyl napaden malwarem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NordVPN potvrdilo napadení "svého" datového centra NordVPN potvrdilo napadení "svého" datového centra
Oblíbená aplikace NordVPN zaznamenala v minulém roce nepříjemnou událost. Jedno z datových center bylo napadeno a útočníci se dostali k TLS klíčům, což mohlo mít velmi vážné důsledky na bezpečnost.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Bohatý podzim: kdy přijdou nové procesory a grafické karty? Bohatý podzim: kdy přijdou nové procesory a grafické karty?
Během příštích dvou týdnů bude představena či rovnou i vypuštěna na trh řada nových produktů a my se nyní v krátkosti podíváme na to, co to bude a kdy to bude. Jde o produkty firem AMD, NVIDIA i Intel. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Specifikace GTX 1660 Super jsou na světě: za kolik a kdy bude k dispozici? Specifikace GTX 1660 Super jsou na světě: za kolik a kdy bude k dispozici?
Aktualizováno: NVIDIA by snad již dnes měla vypustit na trh přinejmenším novou GeForce GTX 1660 Super, která by měla lépe zachytit nástup nových Radeonů, i když není zrovna jasné, co můžeme od AMD čekat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Velká Británie vyšle na Měsíc pavoučího robota Velká Británie vyšle na Měsíc pavoučího robota
Velká Británie, respektive přesněji londýnská společnost Spacebit, se chystá vypustit na Měsíc chodícího robota, který bude chodit v pavoučím stylu. Namísto osmi končetin však bude mít čtyři, což jej řadí spíše vedle Spider Mastermind.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře