Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD utržilo očekávanou sumu, ale výhled na zbytek roku je horší

29.4.2020, Jan Vítek, aktualita
AMD utržilo očekávanou sumu, ale výhled na zbytek roku je horší
Společnost AMD si zatím z hlediska financí nemůže stěžovat na to, že by ji pandemie citelně zasáhla, alespoň pokud jde o výsledky za první kvartál. Očekává však, že zbytek roku bude slabší kvůli dopadům pandemie. 
Výsledky firmy AMD lze interpretovat tak, že tržby šly oproti předchozímu kvartálu výrazně dolů, a to o 16 procent z 2,13 na 1,79 mld. dolarů, takže o dobrý výsledek nejde. Jenomže to je velice jednoduchý pohled na věc. Jednak je důležitější či významnější meziroční srovnání a v něm šly tržby naopak nahoru o 40 procent, neboť nelze přímo srovnávat tradičně silný závěrečný kvartál roku s obvykle velice slabým prvním kvartálem. 
 
Navíc se nedá říci, že by AMD postihla nějaká krize, neboť to očekávalo na Q1 2020 tržby 1,8 miliard dolarů plus/minus 50 milionů a do toho se s výsledkem 1,79 miliardy pohodlně vešlo. Samozřejmě to mohlo být i lepší, ale o propadu se nedá mluvit. 
 
 
AMD ostatně samo přiznalo, že pandemie Covid-19 ho zbrzdila v rozletu a Lisa Su mluvila konkrétně o problémech v rámci dodavatelského řetězce a také o propadu poptávky v Číně. I na základě toho nyní firma očekává celkově nižší poptávku, neboť v tomto kvartálu už se koronavirus rozšířil do zbytku světa, takže dopady mohou být ještě horší. I tak očekává, že tržby za celý tento rok budou o čtvrtinu vyšší ve srovnání s rokem 2019. 
 
Navíc je zatím oproti předchozímu roku nesrovnatelně lepší zisk firmy, v němž se odráží také o 5 procent vyšší hrubé marže. Ta je dokonce i o jeden procentní bod vyšší i v porovnání s koncem předchozího roku. Vše to jde na vrub především segmentu Computing and Graphics, v jehož rámci firma utržila 1,44 miliardy dolarů, což je o 73 % více než před rokem. Aktuálně ji tak táhne dolů především segment Semi-custom (meziroční pokles o 21 %), což se dalo čekat vzhledem ke slabé poptávce po konzolích Xbox 1 a PS4 v očekávání nástupu nové generace. V druhé polovině roku by ale právě i Semi-custom měla dosáhnout lepších výsledků. 
 
V aktuálním kvartálu AMD dle předpokladu utrží 1,85 miliard dolarů (+/- 100 milionů), což by znamenalo 21% meziroční růst. Marže mohou mírně klesnout.