reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD uvedlo specifikace Radeonu R9 380 a dalších pro OEM

8.5.2015, Jan Vítek, aktualita
AMD uvedlo specifikace Radeonu R9 380 a dalších pro OEM
Společnost AMD na svých stránkách již uvedla specifikace karet Radeon R9 380, R9 370 a R9 360 určených pro OEM zákazníky. Můžeme se tedy těšit na novou generaci karet, nebo půjde pouze dle očekávání o přeznačené staré modely?
Jde tedy sice o karty určené pro OEM zákazníky firmy AMD, tedy výrobce počítačů, a je otázka, jak moc se budou lišit od modelů určených pro maloobchod. Tato GPU pro OEM nemají žádné zvláštní označení, které by je odlišilo, ale to ještě nic neznamená. Podívejme se tedy, co nám nová generace nabídne. Je třeba také upozornit, že se nebudeme zmiňovat o hlavním lákadle nové řady Radeonů R9 300, čili o modelech R9 390, které by měly využít zcela nové čipy.

Všechny uvedené modely, čili Radeon R9 380, R9 370 a R9 360, jsou založeny na 28nm čipech a skutečně jde pouze o přeznačené starší modely karet s již známými GPU Tonga, Curacap a Bonaire. AMD Radeon R9 380, který jako jeden z prvních OEM výrobců využije firma HP, bude tedy založen na kartě Radeon R9 285 "Tonga". AMD Radeon R9 370 je ve skutečnosti Radeon R7 265 "Curacao" se zvýšenými takty a AMD Radeon R9 360 je přeznačený Radeon R9 260 "Bonaire" s mírně vyššími takty. Počet Stream procesorů zůstal v každém případě naprosto stejný a u nižších modelů bylo přidáno na paměti.

Vypadá to tedy, že jedinou opravdu zajímavou částí nové rodiny Radeonů mohou být karty R9 390, které mají vyměnit paměti GDDR5 za moderní a podstatně rychlejší i úspornější HBM a očekává se o nich velmi slušný výkon díky 4096 Stream procesorům. Vypadá to tedy, že nové OEM Radeony uživatelům hledajícím nové karty v segmentu s výhodným poměrem výkonu a ceny nic moc nového nenabídnou. Musíme si ale počkat na to, jaké specifikace budou mít nové Radeony pro běžné zákazníky, neboť ty by snad měly být o poznání lepší než stará generace. Nemusí tedy jít nutně o zbrusu nová GPU, ale aspoň o stará s podstatně vyššími takty a také podporou nových technologií. Však takový Radeon s čipem Bonaire by ani nemusel podporovat FreeSync, což by bylo slušné faux pas.

Zdroj: Hexus.net
reklama