www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD už nebude čínským firmám licencovat další technologie x86

AMD už nebude čínským firmám licencovat další technologie x86
, , aktualita
Společnost AMD před lety navázala spolupráci s čínskými společnostmi, které si díky licencovaným technologiím architektury x86 mohly přijít s vlastní řadou procesorů. Tato spolupráce, která přinesla potřebovanou finanční vzpruhu, ale nyní končí.
K oblíbeným
reklama
AMD spolupracovalo s celým sdružením čínských firem, které vytvořily podnik se společnou účastí. To se týkalo původní architektury Zen a nyní se dozvídáme, že v případě už téměř aktuální Zen 2 pro procesory Ryzen 3000 a jiné novinky to už neplatí. 
 
 
Zmíněný společný podnik se jmenuje Tianjin Haiguang Advanced Technology Investment Co. Ltd. (THATIC) a byl vytvořen v roce 2016. AMD díky tomu získalo na licenčních poplatcích 293 milionů dolarů plus další podíl z každého prodaného kusu. Do THATIC přitom vstoupily veřejně obchodovatelné i čistě soukromé čínské firmy a rovněž Čínská akademie věd, která je jako vládní organizace vládou pochopitelně i ovládaná. AMD díky tomu získalo nejen finanční prostředky, ale také odrazový můstek pro skok do čínského trhu, kde jsou PC velice oblíbená a trh není zdaleka tak vyspělý jako v západních zemích. To znamená, že má kam růst. 
 
Díky tomu všemu mohl čínský výrobce serverů Hygon přijít s vlastními procesory založenými na architektuře Zen, přičemž zvláštní pozornost měla být dána kryptografickým elementům právě dle požadavků čínské vlády. Vznikly tak procesory Dhyana, které mají mít nejblíže serverovým CPU EPYC. Nabízí až 8C/16T a takt 3,4 GHz, takže nejde o výkonnostní přeborníky, ale Čína ocení především to, že ví, co se v tomto křemíku ukrývá. 
 
Sugon, další čínská serverová společnost, měl v plánu využít architekturu Zen 2 pro výrobu procesorů pro nejspíše první čínský superpočítač, který by dosáhl výkonu alespoň 1 exaFLOPS. Z toho ale nyní také nejspíše sejde. 
 
Dříve se mluvilo také o tom, že AMD dalo čínským firmám přístup až k samotné úrovni RTL (Register Transfer Level), čímž by jim v podstatě zcela otevřelo danou architekturu. To ale firma nyní popřela a uvedla, že šlo pouze o možnost modifikace RTL pro potřeby čínského trhu. Jiné podrobnosti k dispozici nejsou. 
 
Lisa Su ale potvrdila, že AMD bude i nadále zapojeno do THATIC, ale už není předmětem diskuse přístup k dalším a novějším technologiím nad rámec původní Zen. Firma se ale vůbec nevyjádřila k tomu, zda tohoto rozhodnutí padlo na základě vývoje americko-čínské obchodní války, nebo zda šlo o něco jiného. Načasování by ale odpovídalo právě spojitosti s pozdvižením kolem firmy Huawei. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Facebook představuje svou kryptoměnu Libra Facebook představuje svou kryptoměnu Libra
Už dlouhou dobu se spekulovalo nad tím, že sociální síť Facebook chystá svou vlastní kryptoměnu a dnes to bylo i oficiálně potvrzeno. Založena byla finanční divize Calibra a virtuální měna ponese název Libra.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Domino's Pizza začne v Houstonu využívat autonomní vozítka Nuro Domino's Pizza začne v Houstonu využívat autonomní vozítka Nuro
Autonomní vozítka se objevují v mnoha různých kategoriích dopravy, jednou z nich je i doručování zboží zákazníkům. V Houstonu to takto už brzy rozjede Domino's Pizza s vozítky od společnosti Nuro.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
BenQ uvádí monitory GL2480 a GL2780 s režimem ePaper BenQ uvádí monitory GL2480 a GL2780 s režimem ePaper
Společnost BenQ uvedla na trh dva nové monitory GL2480 a GL2780, které dostávají zajímavý režim ePaper. Monitor by tak měl nabídnout pohodlné čtení a zobrazení velmi podobné elektronickému papíru na elektronických čtečkách knih.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel a Qualcomm lobují proti banu na Huawei Intel a Qualcomm lobují proti banu na Huawei
Ban na společnost Huawei, který uvalila administrativa Donalda Trumpa, může poškodit nejen tuto čínskou společnost, ale do značné míry poškodit i americké firmy. Proti banu tak už lobuje Intel, Qualcomm nebo Xilinx.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
EU sjednocuje pravidla pro létání s drony EU sjednocuje pravidla pro létání s drony
Aby piloti dronů nemuseli v každé zemi EU zjišťovat, co si mohou a nemohou dovolit, rozhodl se Evropský parlament sjednotit tato pravidla. Ta tak budou ve všech zemích vycházet ze stejných nařízení. Zavádí se speciální zóny i kategorie dronů
Včera, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů