www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD už nebude čínským firmám licencovat další technologie x86

AMD už nebude čínským firmám licencovat další technologie x86
, , aktualita
Společnost AMD před lety navázala spolupráci s čínskými společnostmi, které si díky licencovaným technologiím architektury x86 mohly přijít s vlastní řadou procesorů. Tato spolupráce, která přinesla potřebovanou finanční vzpruhu, ale nyní končí.
K oblíbeným
reklama
AMD spolupracovalo s celým sdružením čínských firem, které vytvořily podnik se společnou účastí. To se týkalo původní architektury Zen a nyní se dozvídáme, že v případě už téměř aktuální Zen 2 pro procesory Ryzen 3000 a jiné novinky to už neplatí. 
 
 
Zmíněný společný podnik se jmenuje Tianjin Haiguang Advanced Technology Investment Co. Ltd. (THATIC) a byl vytvořen v roce 2016. AMD díky tomu získalo na licenčních poplatcích 293 milionů dolarů plus další podíl z každého prodaného kusu. Do THATIC přitom vstoupily veřejně obchodovatelné i čistě soukromé čínské firmy a rovněž Čínská akademie věd, která je jako vládní organizace vládou pochopitelně i ovládaná. AMD díky tomu získalo nejen finanční prostředky, ale také odrazový můstek pro skok do čínského trhu, kde jsou PC velice oblíbená a trh není zdaleka tak vyspělý jako v západních zemích. To znamená, že má kam růst. 
 
Díky tomu všemu mohl čínský výrobce serverů Hygon přijít s vlastními procesory založenými na architektuře Zen, přičemž zvláštní pozornost měla být dána kryptografickým elementům právě dle požadavků čínské vlády. Vznikly tak procesory Dhyana, které mají mít nejblíže serverovým CPU EPYC. Nabízí až 8C/16T a takt 3,4 GHz, takže nejde o výkonnostní přeborníky, ale Čína ocení především to, že ví, co se v tomto křemíku ukrývá. 
 
Sugon, další čínská serverová společnost, měl v plánu využít architekturu Zen 2 pro výrobu procesorů pro nejspíše první čínský superpočítač, který by dosáhl výkonu alespoň 1 exaFLOPS. Z toho ale nyní také nejspíše sejde. 
 
Dříve se mluvilo také o tom, že AMD dalo čínským firmám přístup až k samotné úrovni RTL (Register Transfer Level), čímž by jim v podstatě zcela otevřelo danou architekturu. To ale firma nyní popřela a uvedla, že šlo pouze o možnost modifikace RTL pro potřeby čínského trhu. Jiné podrobnosti k dispozici nejsou. 
 
Lisa Su ale potvrdila, že AMD bude i nadále zapojeno do THATIC, ale už není předmětem diskuse přístup k dalším a novějším technologiím nad rámec původní Zen. Firma se ale vůbec nevyjádřila k tomu, zda tohoto rozhodnutí padlo na základě vývoje americko-čínské obchodní války, nebo zda šlo o něco jiného. Načasování by ale odpovídalo právě spojitosti s pozdvižením kolem firmy Huawei. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Mezihvězdná kometa se stále blíží, co je nového? Mezihvězdná kometa se stále blíží, co je nového?
Na pozorování další mezihvězdní komety je na rozdíl od té první dostatek času, respektive teprve bude, protože jí bude ještě řadu týdnů trvat, než se k nám přiblíží na nejkratší vzdálenost. Astronomové ale na nic nečekají. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Onda B250 D32-D3: 32 SATA portů na jedné desce Onda B250 D32-D3: 32 SATA portů na jedné desce
Společnost Onda nepatří mezi nejznámější výrobce základních desek a takové firmy se obvykle snaží nabídnout i něco speciálního. To zde platí bezezbytku, protože jde o desku přímo posetou SATA porty. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Tiger Lake od Intelu se ozval: více L3 cache a AVX-512 Tiger Lake od Intelu se ozval: více L3 cache a AVX-512
Očekávaná procesorová rodina Intel Tiger Lake bude dle uniklých informací obsahovat jednak o polovinu více L3 cache a také se dozvídáme, že přibudou instrukce AVX-512. A kam se vůbec Tiger Lake zařadí? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
ESA zásadně nesouhlasí s rozhodnutím britského výboru o loot boxech ESA zásadně nesouhlasí s rozhodnutím britského výboru o loot boxech
Zvláštní výbor ustanovený ve Velké Británii přišel s rozhodnutím o loot boxech, s nímž "zásadně nesouhlasí" organizace ESA, čili Entertainment Software Association. Ta sdružuje firmy z herního průmyslu, takže je zřejmé, o čem ono rozhodnutí je.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD Zen 3 "Milan" slibují vyšší výkon na watt než 10nm Ice Lake-SP AMD Zen 3 "Milan" slibují vyšší výkon na watt než 10nm Ice Lake-SP
Nyní už můžeme pomalu mluvit o další generaci procesorů AMD s architekturou Zen 3, která se v případě serverových modelů má postavit 10nm Ice Lake-SP. AMD si přitom v tomto ohledu velice věří. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek