palda
|
17.5.200623:31
jde o to ze se vybiraji konkretni cipy, ktere toto napeti zvladnou.. zkvalitni se vyrobni proces atd. to se tyka hlavne mobilnich Athlonu 64 (Turiony)... coz jsou vlastne jen velmi dobre cipy do socketu 754, ktere bezi na nizke napeti.. mobilni pentia jsou neco jineho, ty jsou od zacatku navrzene na nizky odber...
Odpovědět0 0
No fajn, to je vsechno jasny. Ale to se najednou vyrobni technologie mavnutim kouzelneho proutku natolik zlepsila, ze zvadaji delat naprosto ta sama CPU s mene jak polovicni spotrebou? Pravda nerovna se polovicni napeti, ale stejne..
Odpovědět0 0
A nebo za b) se k tomu propracovali postupne, ale cekali az do ted, aby byl nejaky duvod k prechodu na AM2, taky moznost.
Odpovědět0 0
trcheton
|
18.5.200613:54
Ja mam Athlon 64 DTR este na 130 nm (ClawHammer), 1800 MHz a v pohode to zvlada znizenie napetia z 1,5 V na 1,1 V (stabilne je aj na 1,025 V), co znamena znizenie spotreby z 83 W na 25 W. V reali to aj tak zerie iba 20 W pri zatazi pomocou Prime95 (merane na napajacom konektori). To iste sa mi podarilo nastavit aj kamaratovi s rovnakym procikom. To je to eso, ktore AMD drzi v rukave uz od uvedenia A64. Kto na to prisiel, tak ma tichy pocitac, kto nie tak teraz pri velkom dopyte po A64 (kedy predavaju aj tie menej kvalitne cipy), si bude musiet priplatit:-)
Odpovědět0 0
Jak pak se asi tak nizke spotreby dosahuje?
Odpovědět0 0
Sníží se napětí.
Odpovědět0 0
No dobre, ale aby to ten procesor ustal, tak s nim musej neco udealt ne? Preci jen 35W oproti obyc "verzim" to je doost rozdil.
Odpovědět0 0
Obyčejné verze mají často TDP kolem 40W. Takže nějaký převrat to není, jen prostě trochu lepší kusy.
Odpovědět0 0
Ehm, no v aktualite je napsano: "Přitom standardní verze má 89W TDP, jednojádrové Athlony pak 67W a Semprony 62W." Mam to tedy chapat tak, ze ta TDP jsou jen papirova (dana na pocatku vyroby), takze vetsina dnes vyrobenych A64 muze klidne bezet na nizsim napeti?
Odpovědět0 0
67W je limit. Konkrétní kusy mají TDP v rozsahu <= 67W a údaj je uložen uvnitř procesoru. Průměrný Athlon 64 má podle zjištěných údajů TDP kolem 40W (někdy méně, někdy více). Jen několik málo kusů má skutečně těch 67W. To samé platí o všech ostatních řadách. Informaci lze získat přes TCaseMax údaj.
Uvedený TDP samozřejmě platí pro nominální napětí, při jeho snížení (což je možné) spotřeba dále razantně klesá. Alespoň u pomalejších modelů jsou možnosti redukce napětí značné. AMD prostě jen tohoto faktu využije a vydělá na tom další peníze.
Odpovědět0 0
Takze je to tak jak jsem psal, OK. Nicmene, ted mi zas neni jasne jak s TCaseMax (v mem pripade 65 stupnu) zjistim TDP? Nebo jsem to spatne pochopil?
Odpovědět0 0
Souvislosti jsou napsány v článku o TCaseMax. Byl před nějakou dobou aktualizován.
Odpovědět0 0
OKa, tu aktualizaci jsem necetl, uz jsem trocku vic v obraze. O existenci "mensich" tranzistoru sem nemel ani potuchy.. Mno uvidime, na kazdem sprochu,... (clovek by rekl, ze zmensovanim spotrabu bude klesat)
Odpovědět0 0
A jeste :) : do ted jsem myslel, ze pokud mam dva CPU, jeden s TDP 30W druhy s 40W, tak pri stejnem nastaveni (f,Vcore,..) budou mit spotrebu shodnou. Tedy, ze diky nizsimu TDP lze CPU provozovat na stejne f, pri nizsim napeti a tim bude dosazeno toho snizeni spotreby. Mylim se?
Odpovědět0 0
Každý procesor je unikát, a proto tato domněnka platí jen s omezeními.
Odpovědět0 0