www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD v příštím roce: Warhol, Van Gogh a Cezanne

AMD v příštím roce: Warhol, Van Gogh a Cezanne
, , aktualita
Desktopové AMD Ryzen v letošním roce, to bude Vermeer a Renoir, přičemž budoucí čas je stále namístě. V příštím roce se nám ale tato nabídka trošku rozvětví a my bychom měli mluvit o čipech Warhol, Van Gogh a Cezanne. 
K oblíbeným
reklama
AMD se teprve chystá nabídnout desktopové procesory Ryzen generace Vermeer, přičemž Renoir už byly představeny, ale stále platí, že jsou oficiálně k dispozici pouze pro OEM výrobce a ne na volném trhu. I když na něm jdou (zvláště v Asii) sehnat také a s jejich využitím není problém, protože základní desky jejich podporu nabízí. My se ale podíváme na to, čím AMD odstartuje nové desetiletí. 
 
 
 
Budou to stále 7nm čipy, což není zrovna překvapivé, ostatně 5nm proces je k dispozici od cca poloviny tohoto roku a bude trvat, než bude vyladěn tak, aby se firmě AMD vyplatil ve výrobě desktopových čipů. Generace Raphael, Rembrandt a nástupce Van Gogha (Da Vinci to prý není, ale překvapivě prý Dragon Crest) by jej ale už využít snad měly, i když možná ne všechny. 
 
Zajímavé je zvláště rozvětvení APU z Renoir na dvě nové generace Van Gogh a Cezanne.  A vypadá to, že se dočkáme nové úrovně APU, pokud má na Renoir navazovat právě Cezanne, které z nových generací budou představovat tu slabší, i když jak se to vezme. Van Gogh totiž už slibuje jednak novou architekturu Navi 2 a navíc i podporu pamětí LPDDR5 plus CVML. To by měla být zkratka pro Computer Vision and Machine Learning, takže tu zároveň vyvstává otázka, pro jaký trh bude vůbec Van Gogh určen a zda se s ním vůbec běžně setkáme. Cezanne bude ale na druhou stranu vyzbrojen již jádry Zen 3 a právě tato řada nastoupí jako APU pro AM4.
 
Bude to tak již třetí várka procesorů Ryzen, která využije 7nm proces, i když možná opět nějakým způsobem vylepšený. Asi nelze očekávat, že by šlo o 7nm+ využívající EUVL. Mohou to být ale procesy N7e a N7P, to se ještě uvidí. AMD nyní již radši mluví pouze o 7nm procesech, neboť dříve použilo právě označení 7nm+, které zdánlivě jednoznačně ukazovalo právě na proces N7+ firmy TSMC, který využívá EUV. To ale AMD později popřelo s tím, že znaménko plus mělo vyjadřovat pouze to, že půjde o vylepšený 7nm proces. To se týká konkrétně generace Zen 3, která nastoupí už v procesorech Vermeer, čili dle této roadmap by Warhol měly být pouze refresh Vermeeru, díky čemuž budou moci APU konečně srovnat krok s CPU (alespoň pokud jde o Cezanne). 
 
Zdroj: VideoCardz  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity
Automobilce Tesla se daří a Elon Musk si může mnout ruce. Firma má za sebou už 5. ziskové čtvrtletí v řadě za sebou. Tentokrát by ke kladným číslům téměř nepotřebovala ani prodej emisních kreditů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky
Na Adobe MAX 2020 prezentovalo HP 8 nových monitorů, mezi kterými byly i ty určené pro grafiky. Vrcholem mezi nově představenými novinkami je HP Z27xs G3 DreamColor s rozlišením 4K a rozhraním USB-C.
23.10.2020, aktualita, Milan Šurkala
Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede? Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede?
Radeon RX 6800 XT by se měl stát novým herním králem firmy AMD, pokud jde o karty s ještě rozumnou cenou, neboť nad ním bude ještě výkonnější verze. Nyní se už postupně ukazuje, jaký výkon lze čekat dle 3DMarku. 
23.10.2020, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku
Test Passmark nás letos na jaře zaujal především tím, jak změnil váhu AVX 512 v jednovláknových testech. Mnozí za tím viděli snahu nadržovat Intelu. Jenomže nyní už ani to nepomohlo k jejich prvnímu místu. 
23.10.2020, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader
NVIDIA možná musela nebo přímo sama se rozhodla zrušit nástup lepších verzí RTX 3080 a RTX 3070 s většími kapacitami paměti, ale znovu se nám tu objevuje zajímavá karta v podobě RTX 3070 Ti. 
23.10.2020, aktualita, Jan Vítek6 komentářů