www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD vs. Intel: historický souboj zelených proti modrým

AMD vs. Intel: historický souboj zelených proti modrým
, , článek
Věční rivalové na poli architektury x86, společnosti AMD a Intel, letos započali nový souboj, když AMD dorazilo se zbrusu novou generací Zen. Je tak dobrá příležitost podívat se na to, jak se vyvíjel jejich vztah a co mají už za sebou.
K oblíbeným
reklama

Generace K8: lesk i bída

 
Hector Ruiz dokázal pozvednout AMD do výšin, z nichž mohlo pohlížet i na serverový trh, čehož dobře využilo. Architektura K7 (Athlon XP, Duron, Sempron) byla nahrazena novou K8 (Athlon 64, Turion 64 a především Opteron), takže šlo už o 64bitové procesory, které se také například v případě Athlon 64 X2 rozrostly o další jádro. 
 
Výsledek obrázku pro amd opteron
 
K8 vycházely přímo z K7, ale byly tu dva hlavní rozdíly. Jednak je to zmíněná podpora 64bitových instrukcí, která umožnila adresovat více než 4 GB operační paměti, což je z hlediska AMD důležité i proto, že si rozšíření AMD64 tentokrát licencoval samotný Intel pro vlastní implementaci x86-64. A potom nám Opterony a podobné představily integrovaný paměťový řadič, díky čemuž se značně snížily latence při komunikaci s RAM, což je logické, když už data nemusela téct přes northbridge čipové sady. Ostatně čipová sada v té době začala ztrácet na významu, jak se z ní začaly vytrácet paměťové řadiče a později také integrované grafické čipy. Nemusí to trvat dlouho a čipové sady se vytratí úplně, čímž se z procesorů stanou plnohodnotná samostatná SoC (System on Chip). 
 
Procesory Athlon 64 byly v desktopových počítačích úspěšné, ale pro samotné AMD bylo důležitější to, že se ujaly Opterony ve světě pracovních stanic a serverů. Ty jsme si ale mohli celkem levně pořídit i do prostého osobního počítače, což byl například Sledgehammer pro Socket 939 a další. Firmě se tak podařilo do nástupu dvoujádrových Xeonů v roce 2006 uzmout Intelu celou čtvrtinu serverového trhu, což byl nebývalý úspěch, který AMD už poté nepředvedlo, i když aktuálně má k tomu další šanci. 
 
Mohlo by se zdát, že AMD se topilo v penězích, ale to je velice daleko od pravdy. AMD ve skutečnosti finančně strádalo. Co Hector Ruiz mohl už těžko ovlivnit, byl pokles tržeb po roce 2000.
 
Změny v tržbách firmy AMD po roce 2000 (WikiInvest)

Prodeje procesorů se tehdy propadaly a AMD mělo problémy s nadbytečnou výrobou, která nezdravě plnila sklady. V roce 2001 tak firma vykázala čistou ztrátu 61 milionů dolarů a v roce 2002 už dokonce 1,3 miliardy. Poté už v roce 2003 plně nastoupila generace K8, která odstartovala opětovný růst tržeb. Ovšem Sanders zanechal Ruizovi nevítaný dárek právě v podobě drážďanské továrny Fab 30, jejíž výstavba vysávala firemní zdroje a postupně se prodražovala až na 2,6 miliard dolarů, což pro firmu kalibru AMD rozhodně nebylo málo a k tomu se přidaly i stamiliony pro AMD Saxony, další zařízení umístěné hned vedle Fab 30. AMD přitom novou továrnu v té době nutně nepotřebovalo, jak se Sanderse snažil přesvědčovat Atiq Raza. 
 
Jak se celkové investice firmy AMD do továren zvyšovaly, prodeje procesorů nabraly opačný směr, neboť Intel neseděl jen tak se založenýma rukama a nenaříkal nad vlažným přijetím architektury Netburst. V roce 2006 uvedl na trh procesory Core 2 Duo, které firmě AMD vzaly vítr z plachet, a jak ukazuje výše uvedený graf, pro její tržby to znamenalo konec růstu a tak dobré období firma až do dnešních dní nezažila. 
 
Intel nedokázal dotáhnout architekturu Netburst k vytyčeným 10 GHz a nakonec nedosáhl ani 4 GHz, a tak jednoduše začal od píky a využil práce svého malého izraelského týmu, který pracoval na projektu Banias, který vyústil v nástup procesorů Pentium M a platformy Centrino zahrnující tyto procesory, příslušný čipset a Wi-Fi (802.11b či 802.11g). 
 
Výsledek obrázku pro amd core 2 duo

Banias byl vyvíjen jako mobilní platforma, neboť Pentia 4 s architekturou Netburst nestála jako mobilní čipy za moc. V důsledku se tak takové 1,6GHz Pentium M dokázalo přinejmenším vyrovnat 2,4GHz Pentiu 4-M. Intel se tak v tomto ohledu vrátil k architektuře Pentií III a když už bylo zřejmé, že Netburst neuspěje, využil projekt Banias pro výrobu nových desktopových procesorů. Smíchal tak Pentium M, 64bitové instrukce od AMD, přidal další procesorové jádro a narodilo se nám Core 2 Duo, na němž byly založeny i nové Xeony, které také opustily Netburst a využily dobře známá jádra jako Conroe či Wolfdale
 
Intel se poučil, poslal Netburst k vodě a zlaté časy pro firmu AMD skončily, aniž by je dokázala patřičně využít. V prvé řadě Intel dostal opět na trh desktopové a serverové procesory, které předčily nabídku AMD a potom začal tvořit i mobilní procesory, jež byly energeticky mnohem efektivnější než K8 od AMD. To se přitom přihodilo zrovna v době, kdy prodeje mobilních PC začaly mít jednoznačně navrch nad prodeji desktopových. A zvláště rostoucí mobilní trh a také serverový trh už Intel nepustil. 
reklama
Nejnovější články
Čínské Xiao-i žaluje Apple, za porušení patentů k Siri chce 10 mld. juanů Čínské Xiao-i žaluje Apple, za porušení patentů k Siri chce 10 mld. juanů
Čínská společnost Xiao-i (Shanghai Zhizhen Intelligent Network Technology Co Ltd) chce z Applu vytřískat nějaké ty finance. V žalobě, která se týká porušení patentů asistentem Siri, požaduje zákaz prodeje a nejen to.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Výrobce si stěžuje na vážný nedostatek APU Renoir od AMD Výrobce si stěžuje na vážný nedostatek APU Renoir od AMD
Společnost XMG se podělila s informací o tom, že na trhu je aktuálně velký nedostatek moderních APU generace Renoir. Sama čeká slíbenou objednávku, kvůli čemuž nemá jak vyrábět plánované notebooky řady Core.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Ovladače pro PS4 nebudou fungovat ve hrách pro PS5 Ovladače pro PS4 nebudou fungovat ve hrách pro PS5
Již nějaký ten pátek víme o podobě konzole PlayStation 5 i o jejích nových ovladačích či gamepadech. Nyní se ovšem přímo od Sony dozvídáme, jak to bude s podporou periferií z generace PS4 na nových konzolích. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA má konkurenta, o Arm se uchází už i Samsung NVIDIA má konkurenta, o Arm se uchází už i Samsung
Vskutku těžkotonážního konkurenta získala společnost NVIDIA ve své snaze získat od společnosti SoftBank firmu Arm Holdings. Ta je pro ni už tak velice velké sousto a nyní se do věci vložil i korejský Samsung.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ochrana proti ransomwaru zdarma. Nově ji obsahuje také Avast Free Antivirus Ochrana proti ransomwaru zdarma. Nově ji obsahuje také Avast Free Antivirus
Avast zareagoval na vzrůstající počet kybernetických útoků a rozšířil svůj štít proti ransomwaru i do bezplatné aplikace Avast Free Antivirus. Uživatelé placeného řešení Avast Premium Security potom získali nový štít proti vzdálenému přístupu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik3 komentáře