www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD vs. Intel: historický souboj zelených proti modrým

AMD vs. Intel: historický souboj zelených proti modrým
, , článek
Věční rivalové na poli architektury x86, společnosti AMD a Intel, letos započali nový souboj, když AMD dorazilo se zbrusu novou generací Zen. Je tak dobrá příležitost podívat se na to, jak se vyvíjel jejich vztah a co mají už za sebou.
K oblíbeným
reklama

Férový souboj? 

 
Intel byl v moderní historii vždy větší a finančně silnější firma než AMD, což ovlivňovalo jejich vztah. AMD byla nejdříve jen jedna z firem vyrábějících pod licencí procesory pro Intel, pak se z ní stal "obtížný hmyz", ale nakonec před více než 10 lety velice vážná konkurence. 
 
Ovšem vztah mezi oběma firmami nebyl dobrý už od 80. let, kdy AMD souhlasilo, že opustí vlastní architekturu a bude společně s Intelem firmě IBM dodávat procesory x86 dle poskytnutých specifikací. Na ty si však často stěžovali jeho inženýři jako na schválně nerozluštitelné a těžko použitelné, což už v té době přineslo první soudní při, která vyústila v rozhodnutí soudu v roce 1990, který uvedl, že chování Intelu je typický příklad svévolného porušení smluvního závazku o férovém jednání, ale rovněž napomenul AMD, že se zase chová zlomyslně a oportunisticky, takže obě společnosti si zřejmě neměly co vyčítat. 
 
 
 
My ale chceme mluvit především o období po roce 2000, kdy AMD mělo na trhu vysoce kompetitivní produkty, zatímco Intel se šplhal po slepé větvi s názvem Netburst. Zde opět přichází ke slovu Hector Ruiz, který uvádí, jak Intel využíval svůj vliv a peníze k tomu, aby AMD odřízl od zákazníků. 
 
Ruiz píše, jak "Toshiba v roce 2001 přijala velký balík peněz od Intelu výměnou za slib, že nebude používat procesory AMD". To bylo schováno za jisté "Market Development Funds" o výši 25 až 30 milionů dolarů za kvartál, což mělo vedení Toshiby přirovnat ke kokainu, neboť šlo o úmluvu, od které prostě nemohli odstoupit. Podobné to bylo s firmou Hitachi, které AMD dodalo v prvním pololetí roku 2002 na 50 tisíc Athlonů a najednou se zájem firmy ze dne na den vytratil. 
 
V případě firmy NEC dosáhlo AMD ve stejném roce pozoruhodného úspěchu, když dokázalo zásobit 84 % jejích desktopových počítačů svými procesory a společně s notebooky to bylo celkově 40 %. Jenomže přišel Intel a začal firmě NEC platit čtvrtletně 3 miliardy jenů za to, že bude z 90 % využívat jeho procesory. To jsou tři příklady z pohledu Ruize, které vypovídají o velice závažném porušování pravidel obchodu a AMD se přirozeně bránilo i u evropských, amerických i japonských orgánů, což interně označovalo jako Slingshot (prak) v odkazu na souboj Davida s Goliášem. 
 
Je ale třeba poznamenat, že AMD nedokázalo samo o sobě nabízet své procesory za takové ceny jako Intel, neboť ten měl a má výhodu v obrovských výrobních kapacitách a celkově zdrojích (a dnes navíc vlastních), díky nimž dokázal své procesory nabízet levněji, jak podotkl bývalý CFO Fran Barton. Dle něj byl také souboj proti Intelu složitý jen kvůli tomu, že dané "motivační platby" výrobcům počítačů se těžko prokazují a výsledné pře se mohou protáhnout na řadu let, po jejichž uplynutí už ztrácí smysl. Možná si tehdy ani neuvědomil, jak přesný ve svém úsudku bude.
 
V každém případě bylo AMD poškozeno, jenomže Intel se dokázal sebrat, Netburst nahradit novou architekturou a opět se dostat i do technologického vedení, takže již nepotřeboval žádné nečestné obezličky. AMD začalo mít velké problémy samo se sebou a v době, kdy byla uzavřena dohoda s SAE ohledně odštěpení továren a vytvoření firmy GlobalFoundries, Intel si přisadil a sdělil, že na základě vzájemné dohody o licencování technologií x86 nelze svěřit výrobu procesorů třetí firmě, což AMD odmítlo. 
 
Nakonec se obě firmy v závěru roku 2009 dokázaly dohodnout, což by možná ani nebylo možné, kdyby AMD nebylo v tak špatném stavu, ale to už jsou mé čiré spekulace. Intel v rámci nové dohody stanovil, že samotná výroba procesorů třetí firmou už není problém a navíc se uvolil svému konkurentu zaplatit 1,25 miliardy dolarů a zavázat se, že se už zdrží jakýchkoliv protikonkurenčních praktik. 
 
 
Toto ujednání můžeme vidět na jednu stranu jako jednoznačný úspěch pro AMD, ale na druhou stranu, kdo ví, jak by se situace vyvíjela, kdyby Intel nechal volný průběh férové soutěži?
 
Firmě AMD tato dohoda s finanční injekcí moc nepomohla a jak už bylo řečeno, měla velké problémy s nástupem dalších produktů i s klesající hodnotou svých akcií. Na začátku roku 2012 už stály 2 dolary, což už byla reakce na Bulldozer a i předtím AMD ztratilo na Wall Street téměř všechny příznivce kvůli zpožděným APU Llano a obrovským problémům s jejich produkcí. AMD redukovalo operační výdaje a propouštělo ve velkém a navíc začal znatelně klesat celý trh s PC a stoupal trh s mobilními zařízeními, kde AMD nemělo co nabídnout. 
 
Vypadalo to velice bledě, ale Rory Read a Lisa Su snad firmu už vyvedli z nejhoršího a i když to zatím nevypadá na její raketový růst, situace se mění k lepšímu. 
  
Když se podíváme na podíl procesorů AMD a Intel na trhu dle PassMarku, je tu naděje, že AMD si začne opět brát svůj někdejší podíl zpět. Především má ale jasnou strategii do budoucna, díky níž víme, co si chce pro nás přichystat pro nejbližší roky, což jsme před takovými 3 lety říci nemohli. 
 
reklama
Nejnovější články
Nové Intel Core i5 mají také dostat Hyper-threading Nové Intel Core i5 mají také dostat Hyper-threading
Můžeme být velice zvědaví na to, jakou novou desktopovou generaci Core nám Intel připraví. Zatím to vypadá, že Core i3 a rovněž Core i5 dostanou podporu Hyperthreadingu a pak lze jen čekat na to, jaké budou ceny. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Jedi: Fallen Order jako nadějný návrat Star Wars pro jednoho hráče? Jedi: Fallen Order jako nadějný návrat Star Wars pro jednoho hráče?
Hry pro jednoho hráče bohužel ze světa Star Wars před několika lety zmizely. Zůstal multiplayer a pachuť po lootboxových experimentech, v nichž společnost Electronic Arts zkoušela, kam až může zajít. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD: EPYC nabízí oproti Intelu až 5,6x vyšší výkon na dolar AMD: EPYC nabízí oproti Intelu až 5,6x vyšší výkon na dolar
Společnost AMD provedla menší marketingový útok na Intel, když ukázala prezentaci, dle níž jsou její serverové procesory z hlediska poměru výkonu a ceny mnohem výhodnější. Mluví také o superpočítačích a energetické efektivitě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft varuje před vlastní aktualizací, ochromí Windows Defender ATP Microsoft varuje před vlastní aktualizací, ochromí Windows Defender ATP
Aktualizace operačního systému Microsoft Windows 10 a Server opět přinesly potíže navíc. V případě aktualizace KB4520062 jde o to, že její instalace ochromí bezpečnostní řešení Windows Defender ATP.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Blizzard schytal kritiku od členů amerického Kongresu a Senátu Blizzard schytal kritiku od členů amerického Kongresu a Senátu
Dva členové amerického Kongresu a tři členové Senátu ve svém dopisu adresovaném výkonnému řediteli firmy Activision- Blizzard zkritizovali postoj, jaký ta zaujala v případě hongkongského hráče Ng Wai Chunga. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře