AMD vs. Intel: květnové ceny procesorů

Společnost Intel snížila ceny svých procesorů s platností od pondělního dne (bližší informace naleznete v tabulce pod tímto odstavcem) a podle informací ze serveru Virtual Zone plánuje další (a velice zajímavé) snížení cen k 27. říjnu tohoto roku.

Tab. 1 – Ceny procesorů Intel
Pozn.: Kompletní Price List společnosti Intel naleznete zde.
AMD
Společnost AMD se chystá snížit svoje ceny koncem tohoto měsíce (přesněji 27. května) a 10. června pak uvede procesor Athlon XP s jádrem Thoroughbred (130 nm výrobní proces, bližší informace zde). Všechny plánované ceny můžete vidět v tabulce spolu s aktuálně platnými cenami.

Tab. 2 – Ceny procesorů AMD
Srovnání cen nejběžnějších procesorů - po 27. květnu

Tab. 3 – Srovnání cen nejběžnějších procesorů
Pozn.: Srovnání u frekvence / PR 2200 platí pro procesory Thoroughbred 2200+ (uvedení 10. června) a Northwood 2,2 GHz (400 MHz FSB) společně s Northwoodem 2,26 GHz (533 MHz FSB).
Svět hardware komentuje
Velice zajímavé jsou zejména ceny procesorů společnoti Intel uváděné k 27. říjnu (je samozřejmě otázka zda lze takové informaci věřit, ale předpokládejme pro následující úvahu, že ano). Pokud tedy Northwood 1,8 GHz se 400 MHz FSB bude stát úplně stejně jako Northwood 2,26 GHz s 533 MHz FSB, pak jediným možným závěrem je, že Intel se bude koncem roku chtít zbavit „starších“ procesorů Pentium 4 se 400 MHz FSB (ostatně je to poměrně reálný předpoklad, vždyť by pouze konkurovali Celeronům s jádrem Willamette 128). Můžeme tedy předpokládat, že okolo vánoc již pomalu zmizí Pentia 4 se 400 MHz FSB.