reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD vysvětluje nové označování mobilních Ryzenů: co je Ryzen 5 7640U?

8.9.2022, Milan Šurkala, aktualita
AMD vysvětluje nové označování mobilních Ryzenů: co je Ryzen 5 7640U?
Společnost AMD je známá tím, že u mobilních procesorů Ryzen má trochu nepořádek ve značení a není vždy úplně jasné, který procesor má kterou architekturu. To by se nyní mělo změnit a je zde nový způsob označování procesorů.
Zatímco u desktopových CPU AMD Ryzen je označování procesorů logické a dá se dle něj dobře poznat, o který procesor jde, poněkud složitější je to u APU, což platí zejména pro mobilní sféru. AMD nám v tom ale konečně udělá trochu větší pořádek, neboť představilo nové schéma pojmenovávání procesorů. Na první pohled bude možná vypadat vše stejně nebo dost podobně, procesory budou mít stále čtyři číslice a pak příponu. Jsou zde ale rozdíly.
 
AMD Ryzen Mobile
 
Nejdůležitější změnou je to, že pořadové číslo architektury Zen bude přímo součástí názvu a nestane se tak, že jedna tisícovková řada bude zahrnovat procesory několika architektur, které se liší napříč typy procesorů i v rámci jednoho typu. Číslování pro desktopové Ryzeny se nemění.
 
AMD Ryzen 5 7640U
 
Fungovat to tedy bude následovně, kde každá číslovka bude mít svůj smysl:
  • První číslovka označuje modelový rok, 7 bude patřit procesorům z roku 2023, 8 z 2024, 9 pro 2025. Co bude AMD dělat v roce 2026? To zatím nevíme. Možná zase jiné schéma, nicméně AMD tvrdí, že jí to má fungovat následujících 5 let.
  • Druhá číslovka v podstatě opakuje modelovou řadu. 1 tak patří Athlonům Silver, 2 Athlonům Gold. 3 a 4 budou mít Ryzeny 3, 5 a 6 pak Ryzeny 5. Dále to bude trochu složitější. Číslice 7 bude patřit nepřekvapivě Ryzenům 7, nicméně číslice 8 může být u Ryzenů 7 i 9. Zatímco Ryzeny 3 a 5 tak mohou mít dvě různé číslice, zde se naopak dvě řady budou dělit o jednu číslici. Výčet zakončuje devítka pro Ryzen 9.
  • Třetí číslovka nám v tom udělá konečně pořádek a bude jednoduše odpovídat číslu architektury Zen. Bude-li zde 4, jde o Zen 4 a podobně.
  • Čtvrtá číslovka vyjadřuje pozicování modelu v rámci segmentu. Jinak řečeno, zda pro předchozí tři číslice a danou TDP půjde o pomalejší nebo výkonnější model. 0 bude pro ten slabší, 5 pro ten silnější/novější. Např. v případě architektury Zen 3/3+ to znamená, že 7x30 procesory budou patřit Barcelo-R (modifikovaný Cezanne), zatímco 7x35 do Rembrandt-R a díky tomu se odliší Zen 3 od Zen 3+. Podobně tak u procesorů 7x40 půjde o řadu Phoenix, zatímco 7x45 bude znamenat Dragon Range.
  • Nakonec je tu písmenná koncovka pro TDP. HX má označovat procesory do tříd s maximálním výkonem a TDP 55 W nebo více. HS pak bude mířit do tenkých herních notebooků nebo těch pro tvůrce s TDP od 35 W. Následuje třída U pro prémiové ultratenké notebooky s TDP 15 až 28 W. Písmenko C má stejný rozsah 15 až 28 W, jen míří na Chromebooky. No a nakonec je tu malé písmenko e pro 9W varianty, které se budou chladit pasivně.
Zdroj: amd.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama