www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD zaplatí 12,1 milionů dolarů v kauze s počtem jader Bulldozerů

AMD zaplatí 12,1 milionů dolarů v kauze s počtem jader Bulldozerů
, , aktualita
Mírně bolestivou dohru má pro AMD soudní pře, v níž šlo o udávaný počet jader procesorů Bulldozer. AMD mluvilo o dvoujádrových modulech a protistrana podávající hromadnou žalobu zase o tom, že o dvě jádra nejde. 
K oblíbeným
reklama
Procesory AMD Bulldozer přišly s novou architekturou, která využívala moduly se dvěma jádry, která sdílela řadu prostředků. Tyto moduly byly nanejvýš čtyři, což dávalo dohromady osm jader a AMD také osm jader prezentovalo ve svých materiálech. O modulech se zato v marketingu moc nemluvilo. 
 
 
Schema jednoho modulu máme přímo zde a zeleně je v něm označeno to, co je zdvojeno. Modul tak má pouze jednu sadu L2 cache, dekodérů instrukcí a především pak pouze jeden matematický koprocesor využívaný oběma ALU jednotkami. O dvě samostatná jádra tak skutečně nejde a to se s ohledem na propagaci procesorů FX jako až osmijádrových stalo základem pro hromadnou žalobu. U soudu se tak probírala i ta základní otázka, co lze ještě považovat za samostatné procesorové jádro.  
 
 
Žaloba byla podána v roce 2015 v Kalifornii a Tony Dickey zastupující sám sebe obviňoval AMD z toho, že v marketingových materiálech uvádí nepravdivé údaje. Postupem času se k Dickeymu přidávali další lidé a z jeho případu se stala hromadná žaloba. 
 
Právní zástupci si pak v průběhu tohoto roku nejdříve vyjasňovali, co dělá Bulldozery vícejádrovými procesory, ale nakonec přišla řeč na finanční vyrovnání. Dospělo se k finální sumě 12,1 milionů dolarů, což je pro AMD ještě relativně dobrý výsledek vzhledem k tomu, že se mluvilo i o 60 milionech. Je přitom zajímavé, že předmětem sporu byly pouze a jen původní CPU Bulldozer a už ne na nich postavené další generace jako Piledriver či Excavator a stejně tak APU. 
 
Zdroj: techPowerUp 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat
Titul Anthem za sebou nemá dobrý start. Po jeho vypuštění bylo jasně patrné, že přišel nedokončený a nebylo ani jasné, kam a jak jej tvůrci chtějí rozvíjet. Postupně se to vyjasnilo, ale nyní přichází zásadní změna. Co nám ale ukazuje?
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň? Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň?
Corsair si připravil počítačovou skříň iCue 465X, kterou označil za Smart Case, čili chytrou skříň. My se tak podíváme i na to, čím si to měl tento model zasloužit, ale také na jiné jeho vlastnosti.  
Včera, aktualita, Jan Vítek
Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma
Společnost Rockstar Games vyvíjí hry především pro konzole, nicméně to by se mohlo změnit. Aktuálně čekáme především na to, zda a spíše kdy přijde PC verze Red Dead Redemption 2 a zatím tu máme nový launcher a navíc hru zdarma.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC
Společnost Dell EMC přichází na trh s novými servery PowerEdge, které jsou založeny na nové generaci 7nm procesorů AMD EPYC. Výrobce se už chlubí nově dosaženými rekordy a AMD zase zájmem předního výrobce.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch
HP dnes představilo velmi zajímavý monitor EliteDisplay S430c. Jde o velký 43,4" zahnutý monitor, který podporuje vstupy ze dvou různých zařízení najednou. Dokonce lze s pomocí monitoru mezi nimi kopírovat soubory.
Včera, aktualita, Milan Šurkala