www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD zaplatí 12,1 milionů dolarů v kauze s počtem jader Bulldozerů

AMD zaplatí 12,1 milionů dolarů v kauze s počtem jader Bulldozerů
, , aktualita
Mírně bolestivou dohru má pro AMD soudní pře, v níž šlo o udávaný počet jader procesorů Bulldozer. AMD mluvilo o dvoujádrových modulech a protistrana podávající hromadnou žalobu zase o tom, že o dvě jádra nejde. 
K oblíbeným
reklama
Procesory AMD Bulldozer přišly s novou architekturou, která využívala moduly se dvěma jádry, která sdílela řadu prostředků. Tyto moduly byly nanejvýš čtyři, což dávalo dohromady osm jader a AMD také osm jader prezentovalo ve svých materiálech. O modulech se zato v marketingu moc nemluvilo. 
 
 
Schema jednoho modulu máme přímo zde a zeleně je v něm označeno to, co je zdvojeno. Modul tak má pouze jednu sadu L2 cache, dekodérů instrukcí a především pak pouze jeden matematický koprocesor využívaný oběma ALU jednotkami. O dvě samostatná jádra tak skutečně nejde a to se s ohledem na propagaci procesorů FX jako až osmijádrových stalo základem pro hromadnou žalobu. U soudu se tak probírala i ta základní otázka, co lze ještě považovat za samostatné procesorové jádro.  
 
 
Žaloba byla podána v roce 2015 v Kalifornii a Tony Dickey zastupující sám sebe obviňoval AMD z toho, že v marketingových materiálech uvádí nepravdivé údaje. Postupem času se k Dickeymu přidávali další lidé a z jeho případu se stala hromadná žaloba. 
 
Právní zástupci si pak v průběhu tohoto roku nejdříve vyjasňovali, co dělá Bulldozery vícejádrovými procesory, ale nakonec přišla řeč na finanční vyrovnání. Dospělo se k finální sumě 12,1 milionů dolarů, což je pro AMD ještě relativně dobrý výsledek vzhledem k tomu, že se mluvilo i o 60 milionech. Je přitom zajímavé, že předmětem sporu byly pouze a jen původní CPU Bulldozer a už ne na nich postavené další generace jako Piledriver či Excavator a stejně tak APU. 
 
Zdroj: techPowerUp 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Vyšel prohlížeč Brave, za sledování reklamy vám zaplatí kryptoměnou Vyšel prohlížeč Brave, za sledování reklamy vám zaplatí kryptoměnou
Zakladatel Mozilly Brendan Eich přichází s dalším svým zajímavým produktem. Představil finální verzi prohlížeče Brave, který cílí nejen na soukromí, ale také na reklamy. Za jejich sledování vám bude platit vlastní kryptoměnou.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
AMD je skoupé na poskytování vzorků R9 3950X a nových Threadripperů AMD je skoupé na poskytování vzorků R9 3950X a nových Threadripperů
Ochota firem se dělit o testovací vzorky svého nového hardwaru se případ od případu značně liší. AMD s velkou ochotou poskytovalo celé testovací sestavy v případě prvních dvou generací Ryzenů. Nyní je to už mnohem horší. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
NUC s Ryzeny se konečně ukazují: čtyři jádra a Vega 11 NUC s Ryzeny se konečně ukazují: čtyři jádra a Vega 11
O NUC v podání firmy AMD bychom asi správně neměli mluvit, neboť to je formát vymyšlený Intelem pro jeho vlastní minipočítače. Nicméně označení NUC už se vžilo pro malé desktopy určité velikosti a ty nyní konečně dorazí s Ryzeny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
IBM: naši zaměstnanci s Apple Mac podávají lepší výkony než ti s Windows IBM: naši zaměstnanci s Apple Mac podávají lepší výkony než ti s Windows
Společnost IBM zveřejnila závěry svého interního experimentu, který zkoumal výkon zaměstnanců vybavených počítači Mac s příslušným operačním systémem a klasickými PC se systémem Windows. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Rockstar reaguje na stížnosti a slibuje vylepšit výkon a stabilitu RDR2 Rockstar reaguje na stížnosti a slibuje vylepšit výkon a stabilitu RDR2
Rockstar Games tentokrát nepředvedli bezproblémové vypuštění přeportovaného titulu z konzolí na PC. K tomu má nová hra Red Dead Redemption 2 pro osobní počítače daleko. Slíbena byla ale náprava. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře