www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD zaslalo prodejcům instrukce, jak zabránit scalpingu nových Radeonů

AMD zaslalo prodejcům instrukce, jak zabránit scalpingu nových Radeonů
, , aktualita
NVIDII se nedá upřít to, že se prodejci karet včetně jejího obchodu museli potýkat s nebývalým využitím nakupovacích botů. Ty využívají tzv. scalpeři se záměrem vydělávat na přeprodeji zakoupených karet. Co proti tomu dělá AMD?
K oblíbeným
reklama
AMD si jistě dobře uvědomuje, že hlad po výkonných kartách je velký a mohou ho využít scalpeři i v případě nových Radeonů RX 6000, kvůli nimž by mohl na trhu vzniknout ještě více pociťovaný nedostatek, než jaký mohou způsobit samotní koncoví zákazníci. To ostatně pocítila také NVIDIA, i když to rozhodně nebyl její jediný problém. 
 
 
AMD tak nyní rozeslalo prodejcům hromadný dopis, v němž na úvod píše právě o tom, že nejvyšší prioritou je zajistit, aby si nové Radeony mohli snadno koupit právě koncoví zákazníci. A předpokládá, že někteří zájemci mohou i pomocí botů zkoušet objednávat si velké množství karet najednou, což platí i pro nové procesory Ryzen 5000, aby ty pak byly v bazarech nabízeny za nafouklé ceny. To může snadno vést k rychlému vyprázdnění skladů i k problémům s přístupem na stránky obchodů. 
 
Společnost AMD tak svým obchodním partnerům navrhuje několik bodů, díky nimž by se mohlo tomu všemu předejít. Jde jednak o funkce pro detekci a blokaci botů v reálném čase, což však není nijak rozvedeno, čili jde tak trošku o hraběcí radu. Dále tu máme využití CAPTCHA, což už je lepší, stejně jako stanovení limitů pro počet karet pro objednání, dále zavedení rezervačního systému s frontou a pak i dočasný přechod na ruční vyřizování objednávek nebo omezení dodávek pro resellery.
 
 
Nakonec AMD doporučuje vyhradit skladové zboží skutečně až tehdy, kdy zákazník potvrdí objednávku, aby některé karty zbytečně neseděly zablokovány ve virtuálních košících. O tom by ale zákazníci měli být správně informování, aby nebyli ukolébáni tím, že mají kartu v košíku a mohou si klidně před potvrzením objednávky odskočit. Škoda že se také nedozvíme, jak bohaté bude úvodní zásobování obchodů. 
 
Dá se říci, že obchodníkům samotným to všechno může být v podstatě jedno, respektive jim asi těžko bude záležet na tom, kdo si naskladněnou kartu koupí. Nelze tak spoléhat na to, že si budou dobrovolně zvyšovat náklady zaváděním složitých opatření, když jim samotným navíc může nedostatek v podstatě i vyhovovat, jak se dá pozorovat díky bobtnajícím cenám nedostupného zboží. A v AMD pochopitelně nebudou tak naivní, aby si mysleli, že se tímto dopisem situace vyřeší a otázka je, zda nejde spíše o snahu zajistit si dopředu "alibi", respektive možnost poukázat na to, že AMD se už předem snažilo situaci řešit. Pravda ale je, že sama firma s tím vším nemůže moc dělat. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SpaceX připravuje Starship k letu do 15 kilometrů, SN8 vzlétne již brzy SpaceX připravuje Starship k letu do 15 kilometrů, SN8 vzlétne již brzy
Společnost SpaceX vyvíjí mimo jiné i kosmickou loď Starship, s níž provedla už několik zkoušek. Ještě nikdy doposud ale prototyp Starship neletěl do takové výšky, jako tomu bude u plánovaného testu.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
GeForce RTX 3060 Ti je v nabídce už za 463 eur GeForce RTX 3060 Ti je v nabídce už za 463 eur
Grafická karta NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti se chystá vstoupit na trh už za několik dní a postupně se dostává do nabídky více a více obchodů. Známe už také ceny, které postupem času spíše klesají. 
28.11.2020, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu
V roce 2021 by mohl světlo světa spatřit „Project Latte“ od Microsoftu. Cílem je přinést aplikace z Androidu do Windows 10. Pokud se vše povede, mohly by být aplikace dostupné v Microsoft Store.
28.11.2020, aktualita, Jáchym Šlik8 komentářů
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
27.11.2020, aktualita, Jan Vítek20 komentářů
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
27.11.2020, aktualita, Jan Vítek