www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Zen 3 EPYC mají být o pětinu výkonnější než Rome

AMD Zen 3 EPYC mají být o pětinu výkonnější než Rome
, , aktualita
Server Hardwareluxx přinásí nové informace o procesorové generaci Zen 3, ovšem ne z pohledu desktopových Ryzen, ale serverových EPYC. Ty mají slibovat cca pětinový nárůst výkonu, větší cache a vyšší takty. 
K oblíbeným
reklama
Pětina výkonu navíc nevypadá zase tak špatně, když si uvědomíme, že Zen 3 s největší pravděpodobností nebude o navyšování počtu jader, jichž tak budeme mít stále osm na čiplet a díky EPYC s osmi čiplety jich tak bude maximálně 64. Navýšení výkonu tak bude právě o nové architektuře a také o pracovních taktech. Respektive spíše právě o nové architektuře, která bude zahrnovat i větší cache, jak sděluje server Hardwareluxx. Ten se odkazuje na jistou interní prezentaci firmy AMD. 
 
 
Z následující tabulky je jasně vidět, že platformy Rome a Milan budou velice podobné, a to podstatné se tak bude odehrávat přímo v samotných čipletech. Je ostatně možné, že AMD využije ty samé, maximálně pak mírně upravené I/O čipy. 
 
Generace EPYC Naples Rome Milan Genoa
Platforma SP3 SP3
SP3 SP5
Konfigurace jader 32x Zen 64x Zen 2 64x Zen 3 >64x Zen 4
CCD / L3 Cache 8 jader na CCD
2x 16 MB L3 Cache
8 jader na CCD
2x 16 MB L3 Cache
8 jader na CCD
1x 32 MB L3 Cache
?
Výrobní proces 14 nm 7 nm 7 nm 5 nm
RAM DDR4 DDR4 DDR4 DDR5
PCIe PCIe 3.0 PCIe 4.0
PCIe 4.0 PCIe 5.0
TDP 120 - 180 W 120 - 225 W 120 - 225 W 120 - 240 W

Pokud jde o uváděné 20% zvýšení výkonu, pak 15 procentních bodů má jít na vrub právě vyššímu IPC - výkonu na takt - díky vylepšené architektuře. Očekává se především to, že už zmizí čtyřjádrové jednotky CCX s vlastní L3 cache a celý čiplet se bude chovat jako jedna osmijádrová jednotka s celkovou L3. Zbylých 5 procentních bodů by tak šlo na vrub taktům.
 
Zdroj ale také uvádí, že některé nové modely z generace Milan by mohly oproti svým předchůdcům nabídnout i výrazně vyšší nárůst výkonu, než je 20 % a jiné zase méně. To bude v podstatě záviset na počtu jader s nepřímou úměrou, čili čím víc jader, tím nižší nárůst výkonu. 
 
Co se týče konfigurace cache, nově by tu tak měla být jednotná L3 cache určená pro všechna jádra čipletu, než aby byla rozdělena na dvě poloviny pro čtyři a čtyři jádra. Ovšem celková kapacita zůstane na 32 MB. Navýšení kapacity tak platí pro L2 cache, čili vlastní cache pro každé jednotlivé jádro, která má mít dvojnásobných 1024 kB. Samozřejmě ale bude i nadále možné navýšit kapacitu L3 cache na jádro tím, že se některá jádra v čipletech deaktivují. Pokud tak využijeme třeba všech osm čipletů po čtyřech jádrech, získáme tím 32jádrový EPYC s plnou kapacitou 256 MB L3 cache. 
 
Tomu všemu by tak měla odpovídat i nabídka desktopové generace Vermeer. Ta by si mohla v turbu sáhnout již snad na takt 5 GHz, ale ty hlavní změny budou představovat nové čiplety se Zen 3.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity Tesla je popáté v zisku, téměř k tomu nepotřebovala emisní kredity
Automobilce Tesla se daří a Elon Musk si může mnout ruce. Firma má za sebou už 5. ziskové čtvrtletí v řadě za sebou. Tentokrát by ke kladným číslům téměř nepotřebovala ani prodej emisních kreditů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky HP uvedlo 8 nových monitorů včetně 27" 4K verze Z27xs G3 pro grafiky
Na Adobe MAX 2020 prezentovalo HP 8 nových monitorů, mezi kterými byly i ty určené pro grafiky. Vrcholem mezi nově představenými novinkami je HP Z27xs G3 DreamColor s rozlišením 4K a rozhraním USB-C.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede? Výkon Radeonu RX 6800 XT v 3DMarku už udávají čtyři zdroje, jak si vede?
Radeon RX 6800 XT by se měl stát novým herním králem firmy AMD, pokud jde o karty s ještě rozumnou cenou, neboť nad ním bude ještě výkonnější verze. Nyní se už postupně ukazuje, jaký výkon lze čekat dle 3DMarku. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku AMD Ryzen 5 5600X je nyní nejrychlejší v jednovláknových testech Passmarku
Test Passmark nás letos na jaře zaujal především tím, jak změnil váhu AVX 512 v jednovláknových testech. Mnozí za tím viděli snahu nadržovat Intelu. Jenomže nyní už ani to nepomohlo k jejich prvnímu místu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader RTX 3070 Ti se znovu objevuje: 7424 CUDA jader
NVIDIA možná musela nebo přímo sama se rozhodla zrušit nástup lepších verzí RTX 3080 a RTX 3070 s většími kapacitami paměti, ale znovu se nám tu objevuje zajímavá karta v podobě RTX 3070 Ti. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů