www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Zen 3 pro Vermeer dle dokumentů AMD: co nabídne?

AMD Zen 3 pro Vermeer dle dokumentů AMD: co nabídne?
, , aktualita
Udávané specifikace, které máme už řadu měsíců spojeny s procesory AMD Vermeer založenými na architektuře Zen 3, byly stále spíše jen fámy než něco zaručeného. Nyní je tu ale další únik. 
K oblíbeným
reklama
AMD si chystá představení nových procesorů Ryzen 4000 generace Vermeer na 8. října. Ohlásilo přitom sice jen Zen 3 a ne konkrétní řadu, ale i z doprovodných snímků je naprosto jasné, že to budou desktopová CPU. 
 
 
Rodina AMD Vermeer Desktop CPU, jiným označením také AMD Family 19h Model 21h B0, bude dle uniklého dokumentu původem od AMD nabízet až dvě CCD (Core/Cache Complex Die, čili čiplet) a jedno IOD (I/O Die). To se očekávalo a bylo by velké překvapení, pokud by to mělo být jinak. 
 
Dále nám aktuální informace potvrzují, že jedno CCD už bude mít rovněž jedno CCX a ne dvě, čímž tak CCX v podstatě zaniknou. To by možná mohlo znít jako špatná věc, ale ve skutečnosti je tomu naopak. Celý čiplet bude jednotný a zahrnovat bude 8 jader, které budou mít přístup do společné paměti L3 cache. CCD se tak už konečně bude chovat jako jedna celistvá jednotka a ne jako dvě čtyřjádrové, co má i svůj dopad na správu procesů a výkon. A samozřejmé je, že každé jádro bude podporovat i SMT, takže z toho vyplývá, že nám tu zůstává maximální konfigurace 16 fyzických jader a 32 logických, jako má i Ryzen 9 3950X. 
 
Každé jádro Zen 3 má mít stále 512 kB L2 cache, takže 4 MB v jednom CCD a k tomu pak 32 MB L3 cache pro všech osm jader. Vermeer také dostanou vylepšený paměťový subsystém z hlediska objemu podporované RAM, ale to bude naprosté většině lidí jedno, neboť jde o 512 GB RAM na kanál a celkem pak 1 TB (ECC) paměti DRAM. Co se týče výkonu, oficiálně tu zůstává DDR4-3200.
 
Dále máme ve zdroji vypsána i další podporovaná rozhraní či hardware jako SMBus, USB 3.1 Gen2, SGPIO, ACPI, atd. 
 
Celkově se tak můžeme těšit na až 16jádrové Vermeer, jejichž pokrok bude tkvět především v upravené architektuře, která poskytne vyšší výkon na takt. Samotné takty by rozhodně už také měly růst a snad se dostat i na hranici 5 GHz. Není to tak dlouho, co se objevil 4,9GHz vzorek procesoru Vermeer, takže oněch zbývajících 100 MHz snad už AMD dokáže dotáhnout. Právě IPC a takty můžeme stále považovat za největší tajemství nové generace procesorů.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
ASRock ROMED4ID-2T: EPYC nyní už i na trošku přerostlé Mini ITX ASRock ROMED4ID-2T: EPYC nyní už i na trošku přerostlé Mini ITX
Pokud má někdo zájem, může si díky společnosti ASRock postavit sestavu založenou na procesoru AMD EPYC i na desce formátu Mini ITX. Je to pravda trošinku přerostlá Mini ITX, ale ne o moc. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 7 5800U na Zen 3 ukazuje vysoký nárůst IPC v Single-Core AMD Ryzen 7 5800U na Zen 3 ukazuje vysoký nárůst IPC v Single-Core
AMD nám udělalo poněkud nepořádek ve značení procesorů, a tak tu máme mobilní Ryzen 7 5700U na architektuře Zen 2 a 5800U, který už bude mít Zen 3. A jak ukazují první testy, jednovláknový výkon šel opravdu hodně nahoru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
3DMark dostal nové UI a také umí odhadovat herní výkon sestavy 3DMark dostal nové UI a také umí odhadovat herní výkon sestavy
UL Benchmarks představují novou verzi 3DMarku coby hlavní aplikace, pomocí které spouštíme všechny možné testy patřící do celé nabídky. Ta má přepracované uživatelské rozhraní a pak je tu ještě jedna novinka. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
ASRock ohlašuje tenounká PC Mars s mobilními AMD Renoir ASRock ohlašuje tenounká PC Mars s mobilními AMD Renoir
Společnost ASRock si tentokrát nepřipravila nové komponenty, ale hotová PC řady Mars 4000U, jejíž označení už napovídá, čím budou tyto počítače vybaveny. Jde o řadu AMD Ryzen 4000U, čili mobilní Renoir. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Intel je opět jednička, prudký růst na trhu s čipy však ukazují jiní Intel je opět jednička, prudký růst na trhu s čipy však ukazují jiní
Firma IC Insights opět zveřejnila svůj přehled o světovém trhu mezi výrobci polovodičů, kam patří všichni, ať už mají či nemají své výrobní kapacity. Intel je opět na svém zdánlivě neotřesitelném prvním místě, ale na rozdíl od jiných moc nerostl.
Včera, aktualita, Jan Vítek