www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Zen 3 pro Vermeer dle dokumentů AMD: co nabídne?

AMD Zen 3 pro Vermeer dle dokumentů AMD: co nabídne?
, , aktualita
Udávané specifikace, které máme už řadu měsíců spojeny s procesory AMD Vermeer založenými na architektuře Zen 3, byly stále spíše jen fámy než něco zaručeného. Nyní je tu ale další únik. 
K oblíbeným
reklama
AMD si chystá představení nových procesorů Ryzen 4000 generace Vermeer na 8. října. Ohlásilo přitom sice jen Zen 3 a ne konkrétní řadu, ale i z doprovodných snímků je naprosto jasné, že to budou desktopová CPU. 
 
 
Rodina AMD Vermeer Desktop CPU, jiným označením také AMD Family 19h Model 21h B0, bude dle uniklého dokumentu původem od AMD nabízet až dvě CCD (Core/Cache Complex Die, čili čiplet) a jedno IOD (I/O Die). To se očekávalo a bylo by velké překvapení, pokud by to mělo být jinak. 
 
Dále nám aktuální informace potvrzují, že jedno CCD už bude mít rovněž jedno CCX a ne dvě, čímž tak CCX v podstatě zaniknou. To by možná mohlo znít jako špatná věc, ale ve skutečnosti je tomu naopak. Celý čiplet bude jednotný a zahrnovat bude 8 jader, které budou mít přístup do společné paměti L3 cache. CCD se tak už konečně bude chovat jako jedna celistvá jednotka a ne jako dvě čtyřjádrové, co má i svůj dopad na správu procesů a výkon. A samozřejmé je, že každé jádro bude podporovat i SMT, takže z toho vyplývá, že nám tu zůstává maximální konfigurace 16 fyzických jader a 32 logických, jako má i Ryzen 9 3950X. 
 
Každé jádro Zen 3 má mít stále 512 kB L2 cache, takže 4 MB v jednom CCD a k tomu pak 32 MB L3 cache pro všech osm jader. Vermeer také dostanou vylepšený paměťový subsystém z hlediska objemu podporované RAM, ale to bude naprosté většině lidí jedno, neboť jde o 512 GB RAM na kanál a celkem pak 1 TB (ECC) paměti DRAM. Co se týče výkonu, oficiálně tu zůstává DDR4-3200.
 
Dále máme ve zdroji vypsána i další podporovaná rozhraní či hardware jako SMBus, USB 3.1 Gen2, SGPIO, ACPI, atd. 
 
Celkově se tak můžeme těšit na až 16jádrové Vermeer, jejichž pokrok bude tkvět především v upravené architektuře, která poskytne vyšší výkon na takt. Samotné takty by rozhodně už také měly růst a snad se dostat i na hranici 5 GHz. Není to tak dlouho, co se objevil 4,9GHz vzorek procesoru Vermeer, takže oněch zbývajících 100 MHz snad už AMD dokáže dotáhnout. Právě IPC a takty můžeme stále považovat za největší tajemství nové generace procesorů.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
ViewSonic Elite XG270Q: hraní na 27" se 165 Hz a Quad HD ViewSonic Elite XG270Q: hraní na 27" se 165 Hz a Quad HD
ViewSonic si připravil nový monitor, který bude vyhovovat zákazníkům neprahnoucím po Ultra HD, ale už ani Full HD. Quad HD je tak střední cesta šetrná i pro naše peněženky. ViewSonic XG270Q je také cenově výhodnější alternativa pro model XG270QG.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft kupuje společnost ZeniMax a s ní i Bethesdu či id Software Microsoft kupuje společnost ZeniMax a s ní i Bethesdu či id Software
Microsoft získal nový cenný skalp z řad herních společností. Do xboxového světa se bude nově řadit ZeniMax Media, mateřská společnost studia Bethesda Softworks. Microsoft tak získá i práva na mnohé známé herní řady. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Trumpův ban WeChatu zablokoval soud. Říká, že Donald nemá důkazy Trumpův ban WeChatu zablokoval soud. Říká, že Donald nemá důkazy
Americký prezident Donald Trump se rozhodl vydat výkonný příkaz, který měl uvalit ban na čínský komunikátor WeChat. Okresní soud mu to ale zatrhl a říká, že ban byl založen na základě nepodložených obvinění.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Muž odsouzen za těžbu kryptoměn na vědeckém superpočítači Muž odsouzen za těžbu kryptoměn na vědeckém superpočítači
34letý Australan si chtěl přivydělat těžbou kryptoměn, nezvolil k tomu ale tu nejšťastnější metodu. Místo svého hardwaru použil výpočetní techniku určenou pro vědecké účely, což mu vyneslo 15měsíční trest.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Jensen Huang se formálně zaváže rozvíjet Arm ke spokojenosti zaměstnanců Jensen Huang se formálně zaváže rozvíjet Arm ke spokojenosti zaměstnanců
Akvizici firmy Arm Ltd. NVIDIÍ ještě zdaleka nelze považovat za dokonanou a vypadá to, že NVIDIA se bude muset zavázat k řadě věcí, aby její záměr prošel skrz regulační orgány. To ostatně platí i pro SoftBank. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek