www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Zeppelin: až 32 jader, GPU Vega 10 a HBM2

AMD Zeppelin: až 32 jader, GPU Vega 10 a HBM2
, , aktualita
První zprávy o chystaných procesorech AMD Zeppelin se objevily již někdy v polovině minulého roku, kdy se ukázalo, že tyto čipy budou moci pracovat i s výkonným GPU vybaveným paměťmi HBM2. Nyní se informace o Zeppelinu objevily v linuxovém changelogu.
reklama
New Citavia Blog zveřejnil nové informace týkající se kódového označení, které se objevilo v minulém roce. Jde o AMD Zeppelin, tedy procesor vybavený až 32 jádry Zen a výkonnou grafikou s HBM2. V minulém roce se mluvilo ještě o grafickém jádru vycházejícím z Greenland, ovšem AMD od té doby změnilo názvosloví, a tak můžeme nyní mluvit o generaci Polaris a GPU Vega 10. Zeppelin ale nebude monolitický čip, ale MCM (Multi Chip Module), na němž bude více čipů propojených pomocí nového rozhraní. Další nové podrobnosti přímo o těchto chystaných procesorech ale nejsou známy.

Nyní se ale objevil nový záznam v linuxovém changelogu podepsaným inženýrem firmy AMD, který přímo zmiňuje procesory Zeppelin:


AMD Zeppelin (Family 17h, Model 00h) introduces an instructions retired performance counter which indicated by CPUID.8000_0008H:EBX[1]. And dedicated Instructions Retired register (MSR 0xC000_000E9) increments on once for every instruction retired.

Signed-off-by: Huang Rui <ray.huang@amd.com>

arch/x86/include/asm/cpufeature.h | 1 +
arch/x86/include/asm/msr-index.h | 3 +++
arch/x86/kernel/cpu/perf_event_msr.c | 30 +++++++++++++++++++———–
3 files changed, 23 insertions(+), 11 deletions(-)

+ core_complex_id = (apicid & ((1 << c->x86_coreid_bits) – 1)) >> 3;
+ per_cpu(cpu_llc_id, cpu) = (socket_id << 3) | core_complex_id;


Už v dřívejším slidu z prezentace je zřejmé, že AMD se chystá využít nové rozhraní označované jako GMI (Global Memory Interconnect), jehož čtyři linky dokáží nabídnout celkovou propustnost 100 GB/s a poslouží k propojení jádra Zeppelin s GPU a paměťmi HBM2. To je daleko vyšší propustnost, než jakou nabídne PCI Express a také se má podstatně snížit latence z 500 ns. Není ale jasné, zda označení Zeppelin platí pouze pro soubor jader Zen, nebo pro celý MCM procesor. Ten má využít dnes již běžné paměti DDR4, a to ve čtyřkanálovém zapojení s kapacitou až 256 GB na kanál.

Otázka je, jaký výkon můžeme od celého procesoru očekávat, ovšem starší zprávy mluví o tom, že samotné GPU nabídne i více než 4 TFLOPS. První vzorky by mohly být dány dohromady v singapurské továrně Fab 12 společnosti UMC, kde se kompletují také GPU Fiji. V hi-end variantě by šlo o složitou soustavu dvou 16jádrových procesorů Zen a jednoho GPU Vega 10, do čehož ještě nepočítáme paměti HBM2.

Zdroj: wccftech
reklama
Nejnovější články
Microsoft nabízí vysokou odměnu při hledání dalších chyb typu Meltdown a Spectre Microsoft nabízí vysokou odměnu při hledání dalších chyb typu Meltdown a Spectre
Exploity Meltdown a Spectre měly a ještě budou mít značné dopady na celý IT průmysl, do nichž by se odměna od Microsoftu mnohokrát schovala. Nicméně jde o slušný čtvrt milion dolarů, který Redmond nyní nabízí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte nabízí externí box s Radeonem RX 580 Gigabyte nabízí externí box s Radeonem RX 580
Aktuálně jsou externí boxy vybavené desktopovými grafickými kartami velice zajímavé zboží, neboť mohou být paradoxně i levnější než samotné karty. Proto se vyplatí si všimnout i nového RX 580 Gaming Box od firmy Gigabyte.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
MSI ukázalo kartu Gaming Storage do běžných PC pro velice rychlé úložiště MSI ukázalo kartu Gaming Storage do běžných PC pro velice rychlé úložiště
Společnost MSI je dobře známá pro své herní notebooky i PC, kde často používá úložná řešení zvaná Super RAID. Jde prostě o podporu více SSD zapojených v režimu striping a o tom samém je i karta Gaming Storage.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Vesmírnému teleskopu Kepler se krátí čas, brzy dojde palivo Vesmírnému teleskopu Kepler se krátí čas, brzy dojde palivo
Díky zařízení Kepler Space Telescope bylo identifikováno už více než 2000 exoplanet a další bezpochyby na své objevení teprve čekají, neboť analýza dat ještě bude nějakou dobu trvat. Nicméně samotnému teleskopu dochází čas společně s palivem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Do Star Wars Battlefront 2 nakonec opravdu přichází mikrotransakce Do Star Wars Battlefront 2 nakonec opravdu přichází mikrotransakce
Dá se říci, že vody kolem hry Star Wars Battlefront II už konečně utichly a nyní je opět zčeří společnost Electronic Arts, která připravila přepracovaný systém mikrotransakcí i postupu ve hře. Co je nového?
Dnes, aktualita, Jan Vítek