www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Zeppelin: až 32 jader, GPU Vega 10 a HBM2

AMD Zeppelin: až 32 jader, GPU Vega 10 a HBM2
, , aktualita
První zprávy o chystaných procesorech AMD Zeppelin se objevily již někdy v polovině minulého roku, kdy se ukázalo, že tyto čipy budou moci pracovat i s výkonným GPU vybaveným paměťmi HBM2. Nyní se informace o Zeppelinu objevily v linuxovém changelogu.
K oblíbeným
reklama
New Citavia Blog zveřejnil nové informace týkající se kódového označení, které se objevilo v minulém roce. Jde o AMD Zeppelin, tedy procesor vybavený až 32 jádry Zen a výkonnou grafikou s HBM2. V minulém roce se mluvilo ještě o grafickém jádru vycházejícím z Greenland, ovšem AMD od té doby změnilo názvosloví, a tak můžeme nyní mluvit o generaci Polaris a GPU Vega 10. Zeppelin ale nebude monolitický čip, ale MCM (Multi Chip Module), na němž bude více čipů propojených pomocí nového rozhraní. Další nové podrobnosti přímo o těchto chystaných procesorech ale nejsou známy.

Nyní se ale objevil nový záznam v linuxovém changelogu podepsaným inženýrem firmy AMD, který přímo zmiňuje procesory Zeppelin:


AMD Zeppelin (Family 17h, Model 00h) introduces an instructions retired performance counter which indicated by CPUID.8000_0008H:EBX[1]. And dedicated Instructions Retired register (MSR 0xC000_000E9) increments on once for every instruction retired.

Signed-off-by: Huang Rui <ray.huang@amd.com>

arch/x86/include/asm/cpufeature.h | 1 +
arch/x86/include/asm/msr-index.h | 3 +++
arch/x86/kernel/cpu/perf_event_msr.c | 30 +++++++++++++++++++———–
3 files changed, 23 insertions(+), 11 deletions(-)

+ core_complex_id = (apicid & ((1 << c->x86_coreid_bits) – 1)) >> 3;
+ per_cpu(cpu_llc_id, cpu) = (socket_id << 3) | core_complex_id;


Už v dřívejším slidu z prezentace je zřejmé, že AMD se chystá využít nové rozhraní označované jako GMI (Global Memory Interconnect), jehož čtyři linky dokáží nabídnout celkovou propustnost 100 GB/s a poslouží k propojení jádra Zeppelin s GPU a paměťmi HBM2. To je daleko vyšší propustnost, než jakou nabídne PCI Express a také se má podstatně snížit latence z 500 ns. Není ale jasné, zda označení Zeppelin platí pouze pro soubor jader Zen, nebo pro celý MCM procesor. Ten má využít dnes již běžné paměti DDR4, a to ve čtyřkanálovém zapojení s kapacitou až 256 GB na kanál.

Otázka je, jaký výkon můžeme od celého procesoru očekávat, ovšem starší zprávy mluví o tom, že samotné GPU nabídne i více než 4 TFLOPS. První vzorky by mohly být dány dohromady v singapurské továrně Fab 12 společnosti UMC, kde se kompletují také GPU Fiji. V hi-end variantě by šlo o složitou soustavu dvou 16jádrových procesorů Zen a jednoho GPU Vega 10, do čehož ještě nepočítáme paměti HBM2.

Zdroj: wccftech
reklama
Nejnovější články
Nový algoritmus rozpozná kyberšikanu na Twitteru s 90% úspěšností Nový algoritmus rozpozná kyberšikanu na Twitteru s 90% úspěšností
Vědci na Binghamton University vyvinuli nový algoritmus umělé inteligence, který je schopen na sociální síti Twitter s vysokou úspěšností rozpoznat uživatele, kteří píší agresivní příspěvky s kyberšikanou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Austrian Airlines zkouší autonomní drony, budou kontrolovat letadla Austrian Airlines zkouší autonomní drony, budou kontrolovat letadla
Dron v blízkosti letadla byl doposud obvykle průšvih a bylo našlápnuto k velkému maléru. Austrian Airlines je ale k letadlům vyšle záměrně. Budou totiž provádět kontroly stavu letadla místo lidských techniků. 
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Výrobce světově největšího AI čipu si všimlo americké Ministerstvo energetiky, co plánuje? Výrobce světově největšího AI čipu si všimlo americké Ministerstvo energetiky, co plánuje?
Americké Department of Energy (DOE) je organizace, která nechává stavět nejsilnější světové superpočítače a ta si nyní všimla společnosti Cerebras. Ta nedávno zaujala AI čipem s 1,2 biliony tranzistorů, který zabírá v podstatě celý wafer.
Včera, aktualita, Jan Vítek
QNAP uvádí cenově výhodné NAS TVS-x72N s rychlou sítí QNAP uvádí cenově výhodné NAS TVS-x72N s rychlou sítí
Společnost QNAP přichází s novou řadou NAS označenou jako TVS-x72N, která má být cenově výhodná, nicméně o levných produktech jistě nemůžeme mluvit. Ostatně tu jsou procesory Core i3 a rychlá síť. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Mezihvězdná kometa se stále blíží, co je nového? Mezihvězdná kometa se stále blíží, co je nového?
Na pozorování další mezihvězdní komety je na rozdíl od té první dostatek času, respektive teprve bude, protože jí bude ještě řadu týdnů trvat, než se k nám přiblíží na nejkratší vzdálenost. Astronomové ale na nic nečekají. 
Včera, aktualita, Jan Vítek