www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Zeppelin: až 32 jader, GPU Vega 10 a HBM2

AMD Zeppelin: až 32 jader, GPU Vega 10 a HBM2
, , aktualita
První zprávy o chystaných procesorech AMD Zeppelin se objevily již někdy v polovině minulého roku, kdy se ukázalo, že tyto čipy budou moci pracovat i s výkonným GPU vybaveným paměťmi HBM2. Nyní se informace o Zeppelinu objevily v linuxovém changelogu.reklama
New Citavia Blog zveřejnil nové informace týkající se kódového označení, které se objevilo v minulém roce. Jde o AMD Zeppelin, tedy procesor vybavený až 32 jádry Zen a výkonnou grafikou s HBM2. V minulém roce se mluvilo ještě o grafickém jádru vycházejícím z Greenland, ovšem AMD od té doby změnilo názvosloví, a tak můžeme nyní mluvit o generaci Polaris a GPU Vega 10. Zeppelin ale nebude monolitický čip, ale MCM (Multi Chip Module), na němž bude více čipů propojených pomocí nového rozhraní. Další nové podrobnosti přímo o těchto chystaných procesorech ale nejsou známy.

Nyní se ale objevil nový záznam v linuxovém changelogu podepsaným inženýrem firmy AMD, který přímo zmiňuje procesory Zeppelin:


AMD Zeppelin (Family 17h, Model 00h) introduces an instructions retired performance counter which indicated by CPUID.8000_0008H:EBX[1]. And dedicated Instructions Retired register (MSR 0xC000_000E9) increments on once for every instruction retired.

Signed-off-by: Huang Rui <ray.huang@amd.com>

arch/x86/include/asm/cpufeature.h | 1 +
arch/x86/include/asm/msr-index.h | 3 +++
arch/x86/kernel/cpu/perf_event_msr.c | 30 +++++++++++++++++++———–
3 files changed, 23 insertions(+), 11 deletions(-)

+ core_complex_id = (apicid & ((1 << c->x86_coreid_bits) – 1)) >> 3;
+ per_cpu(cpu_llc_id, cpu) = (socket_id << 3) | core_complex_id;


Už v dřívejším slidu z prezentace je zřejmé, že AMD se chystá využít nové rozhraní označované jako GMI (Global Memory Interconnect), jehož čtyři linky dokáží nabídnout celkovou propustnost 100 GB/s a poslouží k propojení jádra Zeppelin s GPU a paměťmi HBM2. To je daleko vyšší propustnost, než jakou nabídne PCI Express a také se má podstatně snížit latence z 500 ns. Není ale jasné, zda označení Zeppelin platí pouze pro soubor jader Zen, nebo pro celý MCM procesor. Ten má využít dnes již běžné paměti DDR4, a to ve čtyřkanálovém zapojení s kapacitou až 256 GB na kanál.

Otázka je, jaký výkon můžeme od celého procesoru očekávat, ovšem starší zprávy mluví o tom, že samotné GPU nabídne i více než 4 TFLOPS. První vzorky by mohly být dány dohromady v singapurské továrně Fab 12 společnosti UMC, kde se kompletují také GPU Fiji. V hi-end variantě by šlo o složitou soustavu dvou 16jádrových procesorů Zen a jednoho GPU Vega 10, do čehož ještě nepočítáme paměti HBM2.

Zdroj: wccftech
reklama
Nejnovější články
Intel Core i9-7980XE s 18 jádry otestován Intel Core i9-7980XE s 18 jádry otestován
Očekávaný 18jádrový procesor Core i9-7980XE od Intelu se dočkal prvních testů ještě před svým oficiálním představením. Jde o nejlepší odpověď na nástup procesorů Threadripper, kterou má Intel připravenou. 
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
EVGA Epower V: královské napájení pro grafické karty EVGA Epower V: královské napájení pro grafické karty
EVGA si připravila specialitku pro nenapravitelné hardwarové nadšence, kteří se snaží ze svých komponent mačkat maximum. Jedná se o kartu Epower V s výkonným 12+2fázovým napájením grafických karet.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Je možné přežít ve vesmíru bez zdrojů Země? Je možné přežít ve vesmíru bez zdrojů Země?
Stephen Petranek se ve své knize How We'll Live on Mars zabývá otázkou přežití lidí v nehostinném vesmíru daleko od ochrany a zdrojů Země. Je tak možné dlouhodobě přežít s tím, co lze získat jinde? 
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Nereferenční AMD RX Vega dorazí možná až v listopadu Nereferenční AMD RX Vega dorazí možná až v listopadu
Grafické karty AMD Radeon RX Vega rozhodně neudělaly díru do herního světa. Už sice konečně dorazily i na náš trh, ovšem ceny jsou vysoké a na nereferenční karty bez "fukarového chladiče" zatím nikde nenajdeme. 
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Intel investoval miliardu dolarů do AI společností Intel investoval miliardu dolarů do AI společností
Intel se rozhodl, že si vybuduje celý ekosystém pro umělou inteligenci (AI), do čehož hodlá mohutně investovat. Brian Krzanich (CEO) nám k tomu řekne, co tím jeho firma sleduje a koho všeho podporuje a už i podpořila.
Včera,  aktualita, Jan Vítek