Stávající LFP baterie, která slibuje >6000 cyklů při denní dobíjení by měla dát 16 a půl roku minimálně. To už bych se spíše bál o degradaci baterie vlivem stáří.
Odpovědět0 0
Uvedl. To znamená, že je již lze nebo v brzké době půjdou koupit? Nebo to je další z konceptů, který možná bude na trhu v horizontu několika let? Na energetické hustotě mi nezáleží. Je celkem jedno kolik m^3 ve sklepě baterie zabere. Předpokládám, že cenou se zatím nepochlubili. :(
Odpovědět0 0
Jakých konceptů? Vzhledem k tomu, že je to v zásadě jen evoluce LFP baterek, které ta firma (a spousta jiných) prodává po celém světě, tak si myslím, že to do pár měsíců bude na trhu, neprodává-li se to už dokonce teď. Otázkou je dostupnost tady, zatím se nezdá, že by měli zastoupení v ČR.
Odpovědět0 0
Už jsem unavený to sledovat. Pevné dialektrikum, X variací modifikací katod i kapalných dialektrik. Hodně z nich vycházejících z lithiové rodiny vypadajících, že by šli z fleku produkovat na stávajících linkách. Je již v prodeji pro domácí úložiště něco lepšího než LiFePo4 s více cykly a srovnatelnou cenou?
Odpovědět0 0
No dívejte. Tady na SHW píšeme aktuality, tedy v případě produktových novinek zpravidla o věcech, které byly představeny, tedy teprve půjdou na trh (jsou i výjimky). Takže pokud je tu článek o baterii, tak se velmi těžko stane, že baterie prezentovaná v článku půjde v době publikace článku koupit. Tady pak musíte rozlišovat mezi tím, zda jde o výstup z vědeckého článku (to bude na trhu tak za 5-15 let, pokud vůbec), tisková zpráva nějaké firmy o průlomu v technologiích (1-5 let) nebo uvedení nového produktu s danou technologií (týdny až cca 2 roky). Do toho je ještě nutné se podívat na to, kde ta firma prodává v aktuální dobu a jak moc se novinka liší od stávajících technologií.
Takže když to dáme dohromady, máme tu firmu, která prodává v Číně, USA, některých evropských státech své stávající LFP produkty. Toto je oznámení produktu, tedy třetí krok (no ono jich je celkem definovaných 10, jsou ale ve třech skupinách), ne oznámení technologie. Nový produkt je evolucí již existujících LFP. Takže z toho nám vychází, že tohle může být na trhu v řádu týdnů až měsíců (dost bych se divil, kdyby se to nestihlo nejhůř v H1/24). Takže tohle je LiFePO4, má to ale více cyklů než stávající LiFePO4 a jestli jste článek četl pozorně, tak díky zvýšené životnosti to v dlouhodobém horizontu vyjde o 30 % levněji. Je to pro Vás dostatečné?
Jenže také je otázkou, co považujete za "dá se to koupit". Co když se to prodává v Číně a ne jinde? Třeba takový Na-Ion, o kterém jsme na SHW několikrát psali, si v Evropě nejspíš ještě zatím nekoupíte. V Číně to už rok můžete mít v motorkách, pár měsíců v úložištích pro OZE. Dá se to pak dle Vás koupit nebo ne?
Odpovědět1 0
Nákup ze zahraničí je i při přepravních nákladech akceptovatelný. Důležitá je trvanlivost při dostupné ceně. Předpokládám, že déle než 30 let na tomto světě nebudu a v důchodu se již na tuto investici nezmohu. Spořit při současných politických tendencích se jeví býti s prominutím hovadinou.. Z toho vyplývá potřeba pořídit bateriové úložiště v dohledné době s výdrží v horizontu oněch 30 let. To i s rizikem, že za 5 let budou dostupné baterie s dvounásobnou kapacitou při poloviční ceně. A zrovna tyto baterie vypadají býti vhodným kandidátem.
"díky zvýšené životnosti to v dlouhodobém horizontu vyjde o 30 % levněji. Je to pro Vás dostatečné?", Ano je to pro mne za 4. Pokud to není marketingový krasožvást neopomíjející nějaké běžně nepředpokládané vlastnosti onoho produktu. ;)
Odpovědět0 0