www.svethardware.cz
>
>
>

Ani horizontálně, ani vertikálně, Gigabyte Spain přináší koncept zkosené grafiky

Ani horizontálně, ani vertikálně, Gigabyte Spain přináší koncept zkosené grafiky
, , aktualita
Koncept grafiky předložený na twitterovém účtu Gigabyte Spain můžeme brát pochopitelně jako vtip, ale můžeme se také zamyslet nad tím, zda by něco takového přece jen nebylo vhodné pro dnešní počítače. 
K oblíbeným
reklama
Gigabyte Spain ve svém Tweetu ukázal koncept chlazení grafické karty, který rozhodně není obvyklý. Je zřejmé, že jde o neexistující model, který by v prezentované podobě ani nemohl fungovat, a to už jen proto, že mu chybí konektor pro slot PCIe x16. Rovněž lopatky ventilátorů by takto zřejmě brnkaly o okraje žeber, ale o to tu nakonec nejde. 
 
 
Jde o celý nápad zkosit chladič karty tak, aby vzduch mohl lépe proudit pokud možno jedním směrem. Dnešní výkonné grafické karty ostatně využívají už roky nezměněný způsob chlazení, na který výrobci přešli z klasického typu blower, kde je celá délka karty profukována jedním radiálním ventilátorem. Ten je dnes už neoblíbeným terčem vtipů, ale nedá se mu upřít jedna podstatná věc, a sice to, že vytváří usměrněný proud teplého vzduchu, který prochází přímo skrz záslepku karty, a tím i ven ze skříně. 
 
Moderní chladiče, kde se využívá celá dostupná plocha pro dva nebo tři ventilátory, jsou sice samy o sobě výkonné, ale využívají z hlediska celkového chlazení počítače značně nedomyšlený koncept ve stylu "sejde z očí, sejde z mysli". Grafika samotná se sice může chladit efektivně, ale teplý vzduch posílá v podstatě všemi směry kolem sebe, takže pak o to více potřebujeme výkonný odvod vzduchu z celé skříně.
 
Grafika s nakloněnými ventilátory by tak mohla vytvořit alespoň trochu uniformní proud vzduchu, který by mohl být s využitím krytu chladiče poslán vzhůru. Ovšem samozřejmě ne v zobrazeném provedení, neboť vzhledem k orientaci záslepky by chladič této karty foukal naopak dolů. 
 
Uvidíme, zda tento žertík v případě firmy Gigabyte přeci jen nebude mít nějaký reálný základ a zda výrobci grafických karet nepřijdou s nějakou novinkou pro lepší chlazení.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nvidia uvádí CPU Grace na ARMu: 10× výkonnější než DGX s procesorem x86 Nvidia uvádí CPU Grace na ARMu: 10× výkonnější než DGX s procesorem x86
Nvidia přichází s novým procesorem a chce konkurovat platformě x86 se serverovými procesory na bázi ARMu. Její nové CPU Grace má nabídnout až 10× větší výkon v HPC a výpočtech AI proti řešení DGX s procesory x86.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Corsair uvádí klávesnici K70 RGB TKL a dvojici myší Sabre (RGB) Pro Corsair uvádí klávesnici K70 RGB TKL a dvojici myší Sabre (RGB) Pro
I na český trh se v tichosti dostala trojice novinek od Corsairu: kompaktní herní mechanika bez numerického bloku a dvě lehké herní myši, které jsou dostupné s podsvícením RGB i bez něj. Jaké jsou parametry a ceny?
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
AMD Ryzen 7 5700G ve finální verzi otestován AMD Ryzen 7 5700G ve finální verzi otestován
Vypadá to, že vypuštění nových APU Ryzen 5000 pro desktopy už na sebe nenechá dlouho čekat, a tak se brzy dozvíme, zda ta budou k dispozici i pro volný prodej v maloobchodě. Mezitím tu máme model Ryzen 7 5700G.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Comet Lake nyní i na 3,5palcové minidesce Comet Lake nyní i na 3,5palcové minidesce
Společnost Aaeon specializující se na malé desky pro komerční systémy si připravila speciální model s paticí LGA 1200, který je tak určen pro desktopové procesory Intel Comet Lake. Co taková 3,5" deska nabídne?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Noctua připraví nové montážní kity pro LGA 1700 a dnešní chladiče Noctua připraví nové montážní kity pro LGA 1700 a dnešní chladiče
Desktopové procesory Intel se s nástupem další generace zvětší, respektive prodlouží, ovšem dle reakce firmy Noctua nebude zcela nutné pořizovat nový procesorový chladič. Noctua nám opět připraví nové montážní sady. 
Včera, aktualita, Jan Vítek