reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia
15.4.2021, Jan Vítek, aktualita
Problémy se značně nevyrovnanou nabídkou a poptávkou začínají zasahovat i průmyslové velikány. Společnost Apple se potýká s nedostatkem displejů, jejichž výrobci nemají dost kontrolerů a nyní se ozývá také Intel. 
RadecekH (795) | 15.4.202118:20
1­) To, že Intel odhaduje letošní tržby jen na 72 miliard není žádná novinka, ale 3 týdny stará věc, která byla oznámena spolu s plány rozvoje. A mimo případné problémy s dodávkami jiných komponent taky Intel počítá s tím, že je pravděpodobné, že boom na trhu počítačů během letošního roku skončí, tím jak pomine potřeba distanční výuky a home office.
2­) To, že má Intel cca třetinovou kapacitu wafferů proti TSMC, je pravda. Jen by ale bylo slušné dodat, že zatímco u Intelu je většina té kapacity na 10 a 14nm a starší procesy tvoří jen zbytky, tak u TSMC je víc jak 80 % kapacity na prehistorických procesech. Nové ­(pod 16nm­) procesy tvoří u TSMC sice skoro polovinu příjmů firmy, ale v počtu wafferů je to pod 20 %. Je tedy pravděpodobné, že pod těmi 16nm má Intel větší kapacitu, než TSMC. Tím nechci říci, že je Intel nějaký skvělý, ale spíše to, že kapacitně tak nezaostává, jak by se na první pohled zdálo. V minulosti Intel své staré linky likvidoval a nechával si vždy jen jednu, aby mohl vyrábět ty čipy, které mají dlouhou morální životnost. Zbytek přestavěl na nové výrobní procesy. TSMC jako zakázkový výrobce své staré linky neruší, ale nechává si je. Proto má tak vysoké výrobní kapacity.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(5)  nízká(2)
Zajímá Vás tato diskuze? Začněte ji sledovat a když přibude nový komentář, pošleme Vám e-mail.
 
Nový komentář k článku
Pro přidání komentáře se přihlaste (vpravo nahoře). Pokud nemáte profil, zaregistrujte se pro využívání dalších funkcí.