reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Ani myši již nebudou to co bývaly...

, , článek
Ani myši již nebudou to co bývaly...
Nová "obrozenecká myška" 3M Renaissance mouse je zcela odlišná od svých předchůdkyň. Nový design, nová ergonomie - skoro ji lze pojmenovat joystickem...
Ani myši již nebudou to co bývaly...
Dnešní počítače bychom si již bez vstupního zařízení, jakou je počítačová myška, již snad ani nedovedli představit. Alespoň do doby, než počítačový svět ovládnou palmy s hlasovou navigací (ale i pak budou mít jistě své místo pracovní stanice s tablety, myškami a samozřejmě také klávesnicí)... Myš sice nebyla zcela u počátku vývoje počítačů, ale s osobním/kancelářským počítačem si ji spojuje většina současných uživatelů. Po dobu svého působení se z neohrabané ploché a především až nesnesitelně hranaté krabičky (to ještě v dobách počítačů XT) převtělila do vcelku ergonomické podoby s ladnými tvary (mnohdy různých velikostí a možnostmi jak pro praváky, tak i leváky...) a v různobarevné škále a také s různými povrchy (dokonce i napodobující myší kožíšek). Což v podstatě bylo dáno její vzrůstající důležitostí.

Je tedy za takovéto situace (výrobců je vcelku dostatek a modelů .. zkrátka široká nabídka) vůbec co zlepšovat a vymýšlet? Ano, ostatně u člověka počítačové éry (homo computers), bychom si již na neustálé upgrady a updaty mohli zvyknout.
Zcela z jiného úhlu se na myšku podívala firma 3M (jistě ji znáte) a výsledkem jejího snažení je myš napodobující spíše joystick (posuďte sami - viz obr.). A co firma samotná může říci na svou obhajobu? Předně je nová myš ergonomická a její konstrukce (jiná poloha ruky při uchopení) redukuje nutný tlak (dlaně ruky), čímž by měla být práce s touto myší přinejmenším příjemnější (a možná odpadnou i některé civilizační choroby způsobené ochablostí svalů v okolí zápěstí). Principielně by se dalo říci, že se přesune (posune) svalová aktivita směrem k paži (snížení jistého nepohodlí při práci s touto myškou prý dokonce potvrdily i klinické zkoušky). A pokud se ještě dozvídám, že existuje ve dvou "velikostech" (small/medium a large), docela bych tuto novotu vyzkoušel na vlastní kůži.

Z hlediska připojení by se dalo říci, že myška dodržuje současný standard. Lze ji připojit na USB port a při použití redukce USB to PS/2 i na PS/2 port. A co se týče kompatibility - lze ji připojit jak k PC (OS Windows 9x, 2k i NT 4.0), tak i k systémům Macintosh (na nové G4 Apple Power Macintosh počítače s USB porty, PnP). Výrobce na myš poskytuje dvouletou záruku a třicetidenní garanci vrácení peněz, pokud s ní nebude uživatel spokojen. Tak si jen říkám, zda se neobjeví nějaké Joysticky ve tvaru myšky .. Joypady (takové ty "ploché rohlíky" s barevnými tlačítky připomínající kosmické letky) již nějaké máme.


Zdroj 3M
reklama
reklama
reklama