Apple má jako výrobce počítačů, jejichž hardware i software je plně v jeho režii, dobrou možnost změnit hlavní architekturu v podstatě přes noc. Něco takového je ve světě PC, jak jej známe, v podstatě vyloučeno, neboť by šlo o záležitost tolika firem s tak rozmanitou nabídkou hardwaru a softwaru, že o náhlé změně hlavní platformy ani nelze uvažovat.

SoC Apple M1
Apple se ale k tomu odhodlal poté, co ztratil nervy s Intelem a rozhodl se, že zužitkuje své zkušenosti z vývoje SoC pro svá mobilní zařízení a zároveň využije možnost založit své nové čipy na světově nejmodernějším 5nm procesu od TSMC. Výsledkem je M1 s poněkud podivným vzezřením s "uříznutým" heatspreaderem, který udělal místo pro dvě pouzdra s operační pamětí, která jsou umístěna na stejné substrátové destičce jako samotný čip M1.
Nyní můžeme čekat na další verze určené pro ještě výkonnější počítače a to včetně desktopů, neboť nyní se už Apple nezastaví na půli cesty, aby iMacy ušetřil a ponechal jim procesory x86. Ovšem ještě před nimi se dočkají spíše výkonnější verze MacBooků či snad i nové Mac mini, ale to se ještě uvidí.
Dozvídáme se ale o jistém SoC M1X, přičemž toto označení má být zatím jen pracovní. Nabídnout má asymetrickou výbavu procesorových jader s osmi výkonnými a čtyřmi slabšími a dostat se má právě do výkonných MacBook Pro 16 chystaných na příští rok. Očekávat máme podstatně vyšší výkon v porovnání s M1, a to jednak díky výkonným jádrům Firestorm navíc, ale i díky zvýšené spotřebě, která umožní nastavit vyšší pracovní takty.
Apple MacBook Pro 16 by měly dorazit někdy v první čtvrtině příštího roku.