reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Apple možná chystá 5K monitor se zabudovanou GPU

27.6.2016, Libor Pánek, aktualita
Apple možná chystá 5K monitor se zabudovanou GPU
Nedávno Apple ukončil podporu starších monitorů Thunderbolt, ale už před jejich zrušením se objevovaly spekulace o jejich nástupci. Ten by měl přinést hlavně vyšší rozlišení, ale i zabudovanou grafickou kartu.
Apple minulý týden oficiálně prohlásil, že končí s výrobou svých posledních monitorů Thunderbolt. Už jen nechá vyprodat zásoby ve svých obchodech a displeje se již nebudou dát nikde koupit.

Tyto poměrně starší monitory ale stále čekají na své nástupce, které Apple neoznámil ani při ukončení produkce předchozích modelů. Už ale dávno před ukončením produkce se objevovaly informace o zcela nových monitorech.

Zatímco Apple displeje ve svých all-in-one počítačích a noteboocích již dlouhou dobu obměňuje na tzv. retina displeje, jeho monitory zůstávají již od roku 2011 stejné. Jde zde hlavně o rozlišení, Apple se totiž snaží zvýšit rozlišení tak, aby měl displej jemnost okolo hranice 300 ppi.

Několik spolehlivých zdrojů přišlo s informacemi, že Apple chystá nové monitory s vyšším rozlišením, které může být buď 4K, nebo 5K. Obě možnosti mají svá pro a proti, takže není jasné, kterou variantu Apple zvolí.

Pokud přijde s 5K rozlišením, dostane se do problému, že jeho stávající MacBooky nebudou mít dostatek výkonu, aby zobrazily 5K rozlišení. Na druhou stranu byl monitor s takovýmto rozlišením logický, jelikož Apple instaluje 5K monitor do svých all-in-one počítačů.

Mohl by tedy učinit kompromis, kdy by do 5K displeje zabudoval grafickou kartu, jež by pomohla s renderováním obrazu. To by zaručilo kompatibilitu i se staršími notebooky i s těmi budoucími, které budou mít podporu výstupu 5K videa.

Druhou možností je představit 4K displej, který už utáhnou i starší notebooky a nejsou problémy s přenosem takového množství dat jako u 5K rozlišení. Ale díky informacím od relevantních zdrojů se jako pravděpodobnější jeví možnost s 5K displejem a grafickou kartou, jejíž specifikace nejsou ani poodhaleny.

Displej má mít úhlopříčku 27" a může nabídnout moderní ultratenký design. Není jasné, kdy bude tento Thunderbolt display představen, ale stane se tak nejspíše ke konci tohoto roku.

Zdroj: macrumors.com
reklama
reklama