Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Apple varuje, kauza FBI může přinést i špehování kamerou na příkaz vlády

14.3.2016, Milan Šurkala, aktualita
Apple varuje, kauza FBI může přinést i špehování kamerou na příkaz vlády
Kauza Applu a FBI půjde 22. března před soud a Eddy Cue z Apple varuje. Pokud by FBI vyhrála, vznikne nebezpečný precedens, jenž může v budoucnu přinést např. zapínání mikrofonu či kamery na příkaz vlády. Ta nyní chce i zdrojový kód iOS.
Spor společnosti Apple a FBI o odemčení telefonu teroristy plní stránky médií a začíná nabírat obrátky. Zdá se však, že cílem je spíše vznik nebezpečného precedentu, o kterém nyní mluvil Eddy Cue ze společnosti Apple. Pokud by FBI vyhrála, mohlo by to v budoucnu vést k dalším zákonům, které by mohly přinést např. možnost zapnout kameru nebo mikrofon na příkaz vlády. Zatímco nyní něco takového údajně na dálku není možné, s vítězstvím FBI by zákonodárci měli v rukávu precedens, který by jim usnadnil tvorbu další zákonů, jenž by od výrobců telefonů vyžadovaly do softwaru vkládat zadní vrátka.

Apple iPhone 5C

Ta by pak dovolila vládě přistupovat k datům, když by potřebovala. A zde je navíc otázkou, kde by se vůbec zastavila. Jen u vážných teroristických útoků nebo třeba i při rozvodovém řízení, daňových únicích a podobně? Tím to ale nekončí, Department of Justice dokonce uvažuje o tom, že pokud Apple neodemkne výše zmíněný telefon, nařídí Applu vydání rovnou celého zdrojového kódu iOS (otázkou je, jak donutí Apple uposlechnout druhé nařízení za předpokladu, že neuposlechne ani to první).

Do věci se vložil už Donald Trump, který chce bojkot zařízení Apple, pokud jej neodemkne, Barack Obama chce backdoor ze zákona a Edward Snowden tvrdí, že jde o frašku a FBI může bez větších problémů prolomit ochranu telefonu. Apple je naopak podporován většinou technologických firem jako je Microsoft nebo Google. Soud se chystá na 22. března, tedy jen den poté, co by Apple měl představit několik nových produktů jako 4" iPhone SE nebo 9,7" iPad.

Zdroj: theguardian.com, petapixel.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.