reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Apple začíná vyplácet odškodné za omezování výkonu kvůli baterii v BatteryGate

8.1.2024, Milan Šurkala, aktualita
Apple začíná vyplácet odškodné za omezování výkonu kvůli baterii v BatteryGate
V roce 2017 se rozhořela BatteryGate, kdy Apple začal omezovat výkon poté, co došlo k selhání výkonu opotřebované baterie. To se ale zákazníkům nelíbilo, podali hromadné žaloby a nyní konečně dostanou své peníze zpět.
Společnost Apple bude muset sáhnout trochu do kapsy a začít vyplácet odškodné v kauze BatteryGate. Ta vypukla koncem roku 2017, kdy se zjistilo, že se některé iPhony záměrně zpomalují kvůli baterii. Nakonec vyplynulo to, že v případě selhání baterie, která nebyla kvůli stáří schopna dodávat dostatečný proud, telefon snížil svůj výkon, aby k podobného selhání už nedošlo. To by nebyl až takový problém, kdyby o tom ale Apple někomu také něco málo řekl. To tak vedlo k hromadným žalobám a omluvě ze strany Applu, který pak také do systému iOS zavedl možnost kontroly tohoto omezování výkonu. Žaloby ale běžely dál a v roce 2020 se Apple dohodl na mimosoudním vyrovnání. Celkově půjde o 500 mil. USD, což jsou příjmy společnosti za půl dne, resp. čisté zisky za necelé dva dny. Platby nakonec proběhnou v následujících týdnech.
 
Konkrétně půjde o částku 92,17 USD, což je po přepočtu zhruba 2075 Kč. Nedostane ji ale jen tak někdo. Odškodné získá pochopitelně jen ten, kdo se přidal k hromadné žalobě, ve které k mimosoudnímu vyrovnání došlo, a to konkrétně uživatelé v USA s telefonem iPhone 6, 6 Plus, 6S, 6S Plus a SE, kteří měli operační systém iOS 10.2.1 a dál před 21. prosincem 2017, a uživatelů iPhone 7 a 7 Plus se systémem iOS 11.2 a dál před tímtéž datem. BatteryGate tímto dosáhla svého konce.
 
Od té doby Apple umožnil nastavení výkonu, přidal optimalizované nabíjení (telefon se přes noc nabije na 80 % a zbytek do 100 % nabije těsně před tím, než člověk vstane), také nedávno zavedl možno limitu nabíjení do 80 %.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama