www.svethardware.cz
>
>
>

APU v roce 2022: Rembrandt, Barcelo a Dragon Crest konečně i s Navi 2

APU v roce 2022: Rembrandt, Barcelo a Dragon Crest konečně i s Navi 2
, , aktualita
Společnost AMD se rozhodla dosud ve svých APU využívat grafickou architekturu Vega a s Navi ještě počkat. Toto čekání by ale mělo skončit už v rámci příští generace APU chystané na příští rok. 
K oblíbeným
reklama
Už nebylo žádné tajemství, že AMD se chystá skoncovat s Vegami v APU po dnešních Cezanne a Lucienne. Je dobré ale o tom slyšet z dalších zdrojů. Tentokrát se ozval známý leaker kopite7kimi, který přinesl jednoduchou roadmap týkající se mobilních APU firmy AMD pro tento a příští rok. 
 
 
Tato APU máme rozdělena do čtyř úrovní či skupin dle jejich TDP i výkonu: 45 W, 15W, 9 W a 4,5 W. Hlavní úlohu zde bude hrát pochopitelně již známý Rembrandt pro DDR5, který přijde kupodivu v podobě 6nm čipů s jádry Zen 3+, což je ovšem novinka. 
 
O 6nm procesu N6 firmy TSMC jsme již slyšeli, jde o technologii, která přímo vychází z N7P (P jako performance) a potažmo z původního N7. AMD by tak po delší době založilo některý ze svých hlavních produktů na výrobní technologii, kterou lze považovat za vedlejší či odvozenou a má to svůj smysl. APU jsou jednak poměrně velké čipy (větší než procesorové čiplety), takže jejich výroba pomocí 5nm technologie by mohla být ještě moc drahá a zůstat na 7nm procesu už firma asi také nechce, čili 6 nm vypadá jako rozumný kompromis, který navíc využije ve firmě TSMC odlišné kapacity než jiné 5nm novinky. 
 
AMD má ale na 7nm procesu také zůstat, neboť se přihlásí Barcelo-U, což bude nejspíše ekvivalent dnešních Lucienne a to jsou zase v podstatě oprášené Renoir. Čili Barcelo by měl být ve skutečnosti možná mírně vylepšený Cezanne, na což ukazují i jádra Zen 3 a Vega 7. 
 
Nakonec je tu stále starý Pollock a nad ním Dragon Crest, jenž se od Van Gogha nemá zásadně lišit. Na Van Gogh ostatně stále čekáme, aby nám ukázala, co lze očekávat od Navi 2 v APU. 
 
 
Tyto informace by mohly mít svůj dopad i v desktopovém světě procesorů AMD. Je tu totiž potenciální vysvětlení toho, co mohou představovat procesory Warhol, v jejichž případě by také mohlo jít o 6nm technologii a jádra Zen 3+, ale to je pouze úvaha, která zatím není podpořena ničím konkrétním a dle starších úniků mají být Warhol stále 7nm a se Zen 3. Na druhou stranu, o Zen 3+ se dosud nemluvilo ani v souvislosti s Rembrandt, i když o 6nm technologii se ona notoricky známá roadmap už zmiňuje. Uvidíme a počkáme si na další informace.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel oficiálně představuje nové osmijádrové Tiger Lake-H Intel oficiálně představuje nové osmijádrové Tiger Lake-H
Intel už dříve slíbil brzký nástup nových procesorů Tiger Lake-H s až osmi jádry, což dnes plní a oficiálně je uvádí na trh. Jde tak o první mobilní 10nm procesory s tolika fyzickými jádry a ty se uplatní v řadě nových PC. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Konzole One Xplayer využije procesory Intel Tiger Lake Konzole One Xplayer využije procesory Intel Tiger Lake
Pokud jde o herní konzole využívající hardware x86, pak máme obvykle na mysli spíše něco od AMD. Nová One Xplayer je však založena na běžných mobilních procesorech Intel Tiger Lake s grafikou generace Xe. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Samsung CXL.mem Expansion Module: rozšíření RAM pomocí PCIe Samsung CXL.mem Expansion Module: rozšíření RAM pomocí PCIe
Cartridge se vrací, chtělo by se říci. Samsung si totiž připravil CXL.mem Expansion Module, který nám může připomenout klasické cartridge nejen svým vzhledem, ale i funkcí. Slouží totiž k rozšíření paměti, a to konkrétně operační. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Apple prý pracuje na hybridní herní konzoli Apple prý pracuje na hybridní herní konzoli
Vždy stojí za pozornost to, když se firma Apple rozhodne vstoupit na nový trh, přičemž nyní by mohlo jít o hybridní herní konzole. Co si pod tím máme představit? Jednoduše obdobu konzolí Nintendo Switch. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Britové budou podrobně zkoumat i akvizici společnosti Xilinx firmou AMD Britové budou podrobně zkoumat i akvizici společnosti Xilinx firmou AMD
Britští regulátoři dostali v této době chuť řádně zkoumat velké akvizice, které se chystají v IT světě. Nedávno jsme se dozvěděli, že se zaměřili na prodej NAND Flash byznysu Intelu firmě SK Hynix a pak je tu samozřejmě i NVIDIA a Arm.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář