ARM Cortex-A78AE: nové CPU pro autonomní aplikace, např. auta
1.10.2020, Milan Šurkala, aktualita

Autonomní auta potřebují výkonný hardware pro své fungování. Společnost ARM pro ně (a jiné autonomní aplikace) představila nové CPU Cortex-A78AE, které je speciálně upraveno pro zpracování potřebných dat včetně obrazu z kamer.
Dnešní automobily jsou už spíše počítače na kolečkách a v jejich útrobách se nezřídka skrývají výkonné procesory. Ty jsou potřebné ke zpracování spousty vstupních dat včetně obrazu z velkého počtu kamer pro tzv. ADAS systémy (Advanced Driver-Assistance Systems). Autonomní ale mohou být i jiná zařízení, která také potřebují adekvátní procesory. ARM proto představila nový čip Cortex-A78AE, který nahrazuje předchozí Cortex-A76AE.

Proti němu přináší o 25 % vyšší výkon při stejné spotřebě, celkově jde ale až o 30 % vyšší výkon. Při opačném pohledu, při stejném výkonu jako u A78AE má o 60 % nižší spotřebu. CPU je založeno na architektuře Armv8.2-A, podporuje až 4 CPU na cluster. Máme zde 32 kB až 64 kB L1 cache (datové i instrukční), může mít 256 kB nebo 512 kB L2 cache na jádro a 512 kB až 4 MB L3 cache.

Pokud jde o GPU, tak ARM použilo Mali-G78EU, které může mít 1 až 24 jader dle potřeby, podporuje až 16x MSAA, OpenGL ES 3.2, Open GL SC 2.0, VUlkan 1.2 i OpenCL 2.0, splňuje také požadavky pro ASIL B / SIL 2 a dokonce i virtualizaci a tzv. partitioning. Pokud tak nějaká část kódu dělá potíže, díky těmto funkcím neovlivní zbytek systému.

Najdeme zde i Mali-C71AE ISP, který může zpracovávat data ze 4 real-time kamer najednou nebo ze 16 kamer pomocí bufferů. Celkem by měl být schopen zpracovat 1,2 GPx za sekundu. Jsou zde přítomny algoritmy pro vylepšení obrazu (potlačení šumu i chromatické aberace).
Zdroj: cnx-software.com, zdnet.com, anandtech.com