reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Arctic NC: netradiční chladič notebooků

14.9.2010, Jan Vítek, recenze
Arctic NC: netradiční chladič notebooků
Další vlna novinek firmy Arctic zahrnuje i produkt, který má velmi blízko k jejímu originálnímu portfoliu. Jedná se o chladič pro notebooky Arctic NC zahrnující v sobě rovněž hub rozhraní USB a nyní je čas na to, abychom se na něj podívali podrobněji.
Kapitoly článku:
  1. Arctic NC: netradiční chladič notebooků
  2. Instalace, teplotní testy a závěrečné hodnocení
Nebyl by to Arctic, kdyby se nepokusil svůj chladicí produkt pojmout trošku jinak než ostatní výrobci. Zatímco ti nabízí převážně podložky pro umístění přímo pod notebooky, Arctic NC bude polehávat spíše za notebookem než pod ním. Vzduch od dvojice radiálních ventilátorů se ale musí pod počítač nějak dostat, a ten se tak bude o chladič zadní částí opírat. To je tedy celý koncept tohoto produktu, nepočítaje integrovaný USB hub.


Arctic NC přichází zabalený pouze v průhledném plastovém a těsně přiléhajícím obalu, avšak výrobce se na stránkách chlubí, že jeho polykarbonátové tělo je téměř nerozbitné, takže by měl něco vydržet. Podívejme se nyní na specifikace tohoto produktu

Produkt
Arctic NC
Rozměry
278 x 95,8 x 31 mm
Hmotnost
250 g
Materiál
polykarbonát
USB hub
4x USB 2.0
Chlazení
2x 60 mm radiální
800 - 1700 RPM
0,1 - 0,3 Sone

Koncept tohoto chladiče je velmi jednoduchý. Jedná se o umělohmotnou schránku s tvarem mnohoúhelníku, uvnitř níž trůní dva bílé 60mm ventilátory. Ty nabírají vzduch seshora a posílají jej přes spodní hranu přímo pod notebook, který se o chladič opírá zadními nožkami. Na vrchní straně máme jednak staré vylisované logo Arctic Cooling, ale v černo-stříbrném kovovém provedení také nové logo. Produkt tedy byl evidentně dokončen ještě před přechodem na ono nové logo.


- klikněte pro zvětšení -

Chladič skutečně je odolný a spíše než aby se jeho části ulomily, tak se poslušně ohnou. Po položení na rovnou desku stolu se však ukáže jeho nerovné tělo, protože se znatelně kolébá. Ovšem stačí jen mírně přitlačit a stolu se dotkne celou svou plochou, tedy přes šestici malých gumových podložek. Vespod jsou také viditelné zalepené přístupy k ložiskům obou ventilátorů.


- klikněte pro zvětšení -

V zadní části zbylo trochu volného místa pro vnitřní modul s celým USB hubem, ovšem tohoto volného místa mělo být více, nebo ho měl Arctic využít lépe. Máme tu totiž hned šest konektorů - čtyři USB 2.0 pro rozšíření, jeden mini USB pro připojení k počítači a jeden napájecí, pokud by energie z počítače nestačila. Krom toho se sem musela ještě vejít modrá LED kontrolka a regulátor otáček, který umí ventilátory také kompletně vypnout a na tak malém prostoru jsou na sebe jednotlivé porty až příliš natěsnány tak, že připojení flash disku bude kolikrát nemožné.


- klikněte pro zvětšení -

Ventilátory si z napájení dle specifikací vezmou maximálně 0,1 A při 5 V, což činí dohromady 1 W. To je významná část asi 2,5 W běžně dodávaných do portů USB 2.0, takže pro další čtyři porty by již nemuselo být dost energie. Arctic však nabízí příslušný napájecí adaptér, který si můžeme dokoupit.


Příslušenství


Kromě manuálu popisujícího očividné se dočkáme malého sáčku s nalepovacím logem firmy (také zastaralým) a dvěma také nalepovacími měkkými podložkami, které patří na přední část chladiče a slouží k tomu, aby nám počítač z něj neklouzal dolů.



Nakonec se dočkáme nezbytného asi 60cm USB kabelu pro propojení notebooku s chladičem.
reklama