reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

MacBook Pro: hliníkový služebník

31.7.2009, Jan Vítek, recenze
MacBook Pro: hliníkový služebník
Společnost Apple je mezi uživateli notebooků oblíbená pro kvalitu jejích přístrojů. Setkáme se tu i s Mac OS a vůbec s jiným přístupem, jejž Apple schovává za slova "Think Different". Dnes se podíváme, co nám 13" MacBook Pro s celohliníkovým tělem nabídne.
Provádět benchmarky u MacBooku na našem serveru nemá ani přílišný smysl, protože počítače Apple se na našem serveru nevyskytují, ale přesto si nějaké uvedeme. Především to bude Cinebench R10, který bude jediným styčným bodem mezi testovanými notebooky a tímto Macem. A pak to bude GeekBench 2.1.2, což je benchmark přímo pro Apple Mac.

Ten bude v tomto případě bojovat se svým procesorem Intel Core 2 Duo na frekvenci 2,53 GHz, 4 GB paměti DDR3 na 1066 MHz a také grafickým jádrem GeForce 9400M v čipové sadě NVIDIA MCP79. To je celkem slušná výchozí pozice pro dobrý výsledek. Kvůli třem výsledkům ani nemá cenu si uvádět grafy, a tak si pouze uvedeme srovnání s některými modely. Pokud se podíváme třeba na výsledky v této recenzi, je zřejmé, že výkon procesoru v renderingu odpovídá, protože Toshiba Qosmio X300 s procesorem Core 2 Duo T9550 na 2,66 GHz je jen o něco málo vyšší.

Cinebench R10
Rendering 1 jádro
2856 bodů
Rendering 2 jádra
5475 bodů
OpenGL
4792 body

Výkon v API OpenGL (DirectX zde budeme samozřejmě hledat marně) je však podezřele vysoký. Celkem 4792 body je u GeForce 9400M v porovnání s 4252 body u GeForce 9800M více než zvláštní, ale tak to prostě je. A nyní uvedu screenshoty z GeekBenche 2.1.2, k nimž však nemám žádný komentář.









Spotřeba a výdrž na baterie


Spotřeba byla měřena pomocí zařízení Voltcraft Energy Check 3000. Zde je zajímavé, že si můžeme ovládat podsvícení jak displeje, tak klávesnice, takže je přímo nutné, abychom vyzkoušeli, kolik nám LEDky dohromady spotřebují energie. V tabulce se tak usídlily střední hodnoty spotřeby v režimech IDLE i LOAD. Při nízké zátěži je spotřeba opravdu velmi nízká - 8 Wattů a pokud podsvícení displeje i klávesnice vyženeme na maximum, zvedne se na 13,5 Wattů, což je pořád výborná hodnota. Počítač navíc sám po jisté (nastavitelné) době nečinnosti umí potemnit displej na téměř minimální hodnotu a podsvícení klávesnice rovnou zcela vypne, takže tím se snaží ještě více šetřit. Přitom je spotřeba cca 8,5 Wattů.

Maximální zátěž byla zkoušena v aplikaci CineBench R10, v níž se počítač dostal na průměrnou hodnotu 39,5 Wattu, takže po minimalizaci podsvícení to bylo 34 Watty. To jsou všechno naprosto výborné hodnoty a není divu, že je pak možné dosáhnout dlouhé výdrže.

Ikona Odkaz na databázi
IDLE
LOAD
Spotřeba
10,5 W
35,5 W
Výdrž
6:50
2:45

Tento MacBook Pro totiž opravdu zvládne v podstatě dodržet to, co výrobce slibuje na svých stránkách. Měření spotřeby je ale ošemetná věc, protože záleží na tom, co počítač dělá, jaké je podsvícení obrazovky a zde i klávesnice, jaká rozhraní jsou zapnutá a zda třeba pracuje pevný disk. Při běžné práci, kdy jas obrazovky řídil počítač sám a jinak v podstatě nic moc nedělal, byla tedy výdrž bez deseti minut sedm hodin. Poté se smrskla na pořád dobré dvě hodiny a čtyřicet pět minut. To je skutečně velmi dobrý výsledek, za nějž se tento notebook nemusí nijak stydět, právě naopak.


Hlučnost


Nízká spotřeba a celohliníkové tělo je předzvěstí dobrých výsledků i co se týče hlučnosti. Využito je tu dovedně skryté aktivní chlazení s klasickým radiálním ventilátorem, jenž profukuje žebra a posílá vzduch mimo notebook směrem dozadu od uživatele. V klidovém režimu je počítač velmi tichý až bezhlučný, ovšem to se příliš nezmění ani při zátěži. Notebook velkou měrou využívá masu hliníku, která tvoří jeho obal, takže ta slouží i jako velký pasivní chladič.
reklama