reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

5x I/O Controller Hub od Intelu

14.4.2003, Štěpán Mrázek, článek
5x I/O Controller Hub od Intelu
Před časem jsme se podívali na několik SouthBridge čipů od společnosti SiS. Dnes se podíváme na další SouthBridge čipy od společnosti Intel. Jedná se o nejstarší ICH, potom o ICH2, ICH3 a samozřejmě také ICH4.Doplněno: o popis čipu ICH5.
V dnešním článku nezačnu popisem společných vlastností všech čipů, neboť v převážné většině klíčových specifikací se liší. Jako jedinou společnou specifikaci, lze vyzdvihnout propojení na NorthBridge čip přes sběrnici Intel Hub Architecture s datovou propustností 266 MB/s.

Pozn.: Samozřejmostí je také podpora sběrnice PCI a komunikační slot CNR :-).

Jako úplně první se objevil SouthBridge ICH (ICH = I/O Controller Hub), který podporoval dnes již historické funkce. Jednou z nich je například diskový řadič Ultra ATA/66, dále je tu pak podpora dvou portů USB 1.1 a dvoukanálový zvukový řadič AC'97, která asi také neohromí.

Druhý v řadě nastoupil SouthBridge ICH2, který přinesl podporu 6 kanálové zvuku, dále pak diskové rozhraní Ultra ATA/100, čtyři porty USB namísto dvou (ovšem pouze dle specifikace USB 1.1) a nakonec ethernet řadič 10/100 mbps.

Další southbridge čip nese označení ICH3. Je zajímavý zejména tím, že se nepoužívá v desktopových čipových sadách, ale pouze v mobilní či serverové oblasti. Kupříkladu ho můžete najít u čipové sady Intel 830 u Intel 845MP/MZ, nebo také u Intel E7500. Oproti modelu ICH2 přináší navíc prakticky pouze větší počet portů USB. Místo čtyř jich máte dostupných hned šest.

Jako zatím poslední se objevil SouthBridge čip nazvaný ICH4. Je v zásadě zcela shodný jako původní ICH2, avšak liší se ve dvou drobnostech. Za prvé podporuje sběrnici USB 2.0 a šest portů místo čtyř, za druhé pak obsahuje opět šesti kanálové audio, ovšem s 20 bitovým rozlišením.

Pozn.: Čip ICH4 existuje i v mobilní verzi ICH4-M a používá se kupříkladu s čipovou sadou Intel 855.

Doplněno:

Dnešním dnem (14.4.2003) uvedla společnost Intel oficiálně čipovou sadu Intel 875P, která jako první produkt z nabídky společnosti používá nový čip ICH5 (Intel 82801 EB). Ten je zajímavý zejména jednou novinkou. Mimo integrace řadiče Serial ATA (dva porty SATA-150) existuje i speciální verze ICH5R (Intel 82801 ER)., která podporuje Serial ATA RAID.

Nový je také počet portů USB 2.0. Namísto původních šesti u ICH4, jich nyní máte k dispozici celých osm. Nová je také specifikace sběrnice PCI. U původního ICh4 byla k dispozici verze PCI 2.2, zatímco nový ICH5/ICH5R využívá PCI 2.3.

Na závěr ještě stručná tabulka parametrů všech čipů:



Tab. 1 - Specifikace čipů ICH, ICH2, ICH3, ICH4 a ICH5/ICH5R

A nakonec odkazy na datashety:


Zdroj: Intel
reklama