reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Megatest 20 VGA chladičů: 1. část

2.5.2007, Jan Vítek, recenze
Megatest 20 VGA chladičů: 1. část
Dnes načneme téma chlazení grafických karet. Na trhu se v poslední době objevily zajímavé novinky, které si představíme a srovnáme v jednom velkém srovnávacím testu. Pokud tedy máte zálusk na vylepšení chlazení své grafické karty, rozhodně budete mít na výběr.

Thermalright HR-03A


Další chladič dodal známý Thermalright a již od pohledu se nejedná o žádné ořezávátko. Najdeme jej v klasické thermalrightovské hnědé lepenkové krabici, která sice postrádá reprezentativnost, ale na druhou stranu z ní a způsobu balení chladiče přímo kape profesionalita. Chladič je totiž, jak má tato firma ve zvyku, zabalen tak, aby se nemohl ani hnout, což zajišťují pěnové bloky do nichž HR-03A sedne jak ehm... na hrnec.



Model
Thermalright HR-03A
Hmotnost (g)
350
Rozměry (mm)
133 x 156 x 38
Materiál
hliník
Ventilátor (mm)
N/A
RPM
N/A
CFM
N/A
Hlučnost (dBA)
N/A
Napájení
N/A
Heatpipe
4
Chlazení pamětí
ano

Koncepcí je tento produkt velmi podobný Evercoolu Turbo 2, ale už z jejich prostého porovnání můžeme vidět podstatné rozdíly. Jednak je to rozměrná základna, z jejíhož středu vychází celkem čtyři heatpipe. Ale aby nevznikla mýlka, že se rozplývám hlavně nad počtem heatpipe. Daleko důležitější je způsob, jakým tyto trubice své teplo distribuují dále.




Heatpipe se totiž otáčejí do písmena U a dále se napojují na rozměrná a vysoká žebra. Dvě střední heatpipe se téměř nerozchází a vedou středem žeber nad základnou. Zato dvě postranní heatpipe se ihned rozchází, projdou žebry o kus dále a pak se otočí a projdou žebry ještě jednou.



A zde máme hlavní rozdíl mezi Turbo 2 a HR-03A. Turbo 2 vede heatpipe do strany a ventilátor zatím vane středem, kam se však teplo z heatpipe dostává velmi těžko. HR-03A má však největší koncentraci heatpipe právě ve středu, kam se bude instalovat i ventilátor a především využívá celou dostupnou plochu žeber. Ventilátor Thermalright k tomuto modelu nedodává. Využil jsem tedy pro otestování jeho výkonu redakční Paps 3412 N/2GLE s otáčkami 1600 RPM (36 CFM, 23 dBA). Tím se ale výška Thermalrightu podstatně zvýší a tím musíte také počítat.



Dle označení HR, tedy série High Riser také vypadají žebra samotná. Mají v sobě malé otvory, jimiž by měl vzduch proudit vzhůru (při pasivním použití). Jenomže v toweru toto nemá kvůli orientaci žeber smysl.




Příslušenství na první pohled kvůli množství rámečků vyleká, avšak po nahlédnutí do manuálu zjistíte, že to až tak horké není. V balení ještě najdeme velkou tubu s bílou teplovodivou pastou, nepříliš vkusnou samolepku Thermalright, chránič GPU, šroubky, podložky a malé pasivy pro BGA paměti.




Instalace

Při instalaci zjistíte jednu velmi zajímavou a podstatnou věc. Tento chladič lze totiž snadno namontovat tak, aby byl buď z přední, nebo ze zadní strany, což využijete tehdy, když jej chcete provozovat pasivně (u ATX desek bude tedy z druhé strany grafické karty) nebo když hodláte využít služeb SLi či Crossfire, kde by se vám tyto chladiče v klasické poloze nemusely vejít.



Podle toho si také zvolíte retenční rámeček a zadní sponu. Z balení také ještě vytáhnete kovové spony pro připojení ventilátoru – zde jsou určeny pro 92mm verzi.


Resumé

Na první pohled kvalitně zpracovaný chladič, který vzbuzuje úctu svými dobře využitými heatpipe a především možností dvojího způsobu instalace. Jsem tedy velmi zvědavý, jak nakonec obstojí v silné konkurenci a jak využije své velmi dobré předpoklady. Jeho nevýhodou může být celková mohutnost karty, protože ta s HR-03A a přimontovaným ventilátorem velmi ‘ztloustne’.


Kompatibilita

Přesný soupis kompatibilních karet naleznete zde.
reklama