reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Cooler Master HAF X: extra třída

13.7.2010, Jan Vítek, recenze
Cooler Master HAF X: extra třída
Pokud hledáte moderní počítačovou skříň, která nabízí velkorysý prostor, mocné chlazení, moderní prvky a tunu dalšího příslušenství k tomu, rozhodně by vaší pozornosti neměla uniknout nová Cooler Master HAF X. Na tu se nyní společně podíváme.
Kapitoly článku:
Cooler Master se rozhodl se svou novou HAF X vyladit původní model HAF 932, jehož recenzi si můžete přečíst zde, k dokonalosti. Jak se mu to povedlo, či nepovedlo, o tom bude dnešní recenze tohoto Full Toweru, tedy zástupce největších skříní pro domácí počítače.

Výrobce přišel s HAF 932 před více než rokem a následně jej doplnil také menší verzí HAF 922 spadající mezi Middle Tower. Objevila se také mírně upravená verze HAF 932 z AMD edice, jejíž design je laděn do červena a boční okno nese grafiku, kde figuruje i logo AMD a její Fusion (to trošku předčasně).




Testovaný HAF X přichází ve velmi velké papírové krabici s pěkným potiskem, ale přesto jeho ochranné polystyrenové bloky nejsou nijak mohutné. Ona je totiž mohutná samotná skříň, která svými rozměry 230 x 550 x 590 mm vyplňuje takřka celý vnitřní prostor, takže uživatelé zohledňující také prostorovou nenáročnost jejich výpočetního miláčka si poznamenají jedno minus.

Nyní se podívejme na její specifikace, z nichž už se dá odvodit důvod takových rozměrů:

Model
Cooler Master HAF X (RC-942-KKN1)
Typ
Full Tower
Rozměry
230 x 550 x 590 mm (Š x H x V)
Hmotnost
14,35 kg
Materiál
SECC, akrylát, perforovaný plech, plast
Pozice
4x externí 5,25
2x externí 3,5" SATA HDD
5x interní 3,5" HDD
2x 2,5" (na úkor externích 3,5")
Sloty
9x
Kompatibilita
M-ATX / ATX / E-ATX / GIGABYTE XL-ATI
Chlazení
Přední: 230 x 30 mm red LED x1 (vypínatelné podsvícení)
Vrchní: 200 x 30mm x2 (jeden volitelný)
Boční: 200 x 30mm fan x1
Zadní: 140 x 25mm fan x 1
VGA tunel: 120 x 25 mm nebo 120 x 38 mm x1 (volitelný)
Držák graf. karet: 80 x 15 mm fan x1 (volitelný)
I/O porty
2x SuperSpeed USB (USB 3.0)
2x USB 2.0
1x eSATA
1x IEEE1394 FireWire
3,5mm mikrofon a sluchátka
Verze
pouze celočerná

Tak velká skříň pochopitelně nemůže vážit jen pár kilogramů, zvlášťě když byl pro její stavbu využita i více než 1 mm tlustá ocel SECC. Samotná tedy váží přes 14 kg a kromě SECC využívá také dnes populární perforovaný plech, akrylát pro boční okno a také nezbytný plast. To vše je zde v černé barvě, pochopitelně kromě průhledného okna.


- klikněte pro zvětšení -

Pro disky a mechaniky je připravena řada pozic, ovšem klasické externí 5,25palcové se omezují na počet čtyř, protože ze dvou dalších byly stvořeny šuplíky pro 2,5 i 3,5palcové pevné disky/SSD s rozhraním Serial ATA, které budeme moci bleskurychle vypojit či zapojit do počítače. Klasické interní pozice pro 3,5" pevné disky jsou tu v počtu pěti.

A pak se již naplno ukazuje důvod, proč je skříň takto mohutná - kombinace devíti záslepek pro rozšiřující karty a podpory základních desek Extended ATX (E-ATX). K tomu ještě přihodíme řadu ventilátoru, nebo pozic pro ventilátory, kde figurují až 230mm modely, a je jasné, že tato skříň ani nemůže být malá.

Výhodou je také bohatě vybavený přední I/O panel, kde najdeme dva porty USB certifikované pro využití s novým SuperSpeed USB, což oznamují svou modrou barvou, pak tu jsou další dva klasické USB 2.0 a vedle nich se nezapomnělo na běžné 3,5mm audio konektory, ale i IEEE1394 FireWire a eSATA. Více snad již ani nemůžeme chtít.


Vnější zpracování skříně


Nyní se zaměříme na vnější design této skříně, jejíž zpracování je moderní se vším všudy. Tím mám na mysli zbarvení včetně interiéru v nejčastěji používané černé barvě, využití děrovaných plechů nejen na předním panelu a další prvky, na něž postupně přijdeme na této i další stránce.

Přední panel skříně se příliš neliší od řady jiných skříní značky Cooler Master. Ukazují se na něm boční plastové sloupky tvořící rám panelu, v němž je nahoře trošku šikmo uložený panel s předními I/O konektory, LED diodami a nad ním ještě více šikmý panel s tlačítky.

Pod ním následuje čtveřice záslepek pro 5,25" mechanikové pozice vybavené jednak perforovaným plechem a pak ještě jemným filtrem proti prachu. Trošku jiný vzhled mají spodní dvě záslepky, což jsou ale ve skutečnosti přední části šuplíků pro 2,5" a 3,5" pevné disky a SSD s rozhraním SATA. Všechny tyto záslepky či šuplíky lze ze stran jednoduše stlačit směrem k sobě a poté volně vyjmout. Podobným způsobem lze vyjmout i velký děrovaný panel s logem Cooler Master.



Detail nám přiblíží horní část skříně, která je dle mého názoru zpracována velmi dobře. V horní pozici máme trojici tlačítek - velký spínač Power, menší Reset a pak přepínač Fan LED ovládající červené podsvícení předního 230mm ventilátoru. Velmi užitečným prvkem může být posunovací panýlek s drážkami, jímž si můžeme tlačítka zakrýt, aby nemohla být omylem stlačena.

Vespod je již zmíněný panel s I/O konektory, který nalevo nabízí dva konektory pro SuperSpeed USB (USB 3.0), pod nimi LED kontrolky (Power a HDD), vedle konektor eSATA, velký FireWire, další dva USB, ovšem pro 2.0/1.1 a nakonec audio konektory. Je zřejmé, že fyzicky se od sebe dané USB portylišit nebudou, ovšem vzhledem k možnostem dnešních základních desek je tu nutnost jejich odlišného zapojení. Základní desky totiž dnes nabízejí spíše jen dva porty USB 3.0, což vychází z integrace kontrolerů na základní desky, které podporují právě dva (VIA už má ale i kontroler pro čtyři USB 3.0, takže se situace bude zlepšovat).

No a porty USB 3.0 bývají obyčejně vyvedeny mezi zvenčí přístupné I/O konektory na základní desce a k nim jen těžko zapojíme pinové konektory z běžných předních panelů počítačových skříní. Je proto nutné využít k přivedení SuperSpeed USB normální kabely s normálními konektory.



Mrkneme také pod spodní panel zakrývající přední 230mm ventilátor s červeným LED podsvícením. A jaké překvapení, Cooler Master se stále tvrdošíjně snaží podporovat i 120mm ventilátory, což by nás nemuselo tížit, nebýt toho, že takto se jen zbytečně omezí průtok vzduchu u větších ventilátorů. Je sice pravda, že instalovaný 230mm ventilátor by mohl po nějaké době zdechnout a najít jeho adekvátní náhradu zatím ještě není moc snadné. Montáž by ale v takovém šlo vyřešit i jinak, třeba instalací samostatného rámečku do původní pozice, který se by v příslušenství skříně za 5 tisíc korun snadno ztratil.



Přesuneme se k levému boku, kde se ukáže okno zahnuté kolem pozice velkého 200mm ventilátoru, jenž má stejně jako přední 230mm otáčky 700 RPM, a to při stejném udávaném hluku 19 dBA. Bočnice je dvakrát vyvýšena - jednou kolem plexiskla a podruhé ještě kolem pozice samotného ventilátoru, který je také vyzbrojen vedle mřížky se šestihrannými otvory i protiprachovým filtrem.


- klikněte pro zvětšení -

Z druhé strany má bočnice stejné profily, avšak už v ní nehledejme žádná okna nebo ventilátory. Obě bočnice jsou přimontovány pomocí přítlačných šroubků a z boku také můžeme vidět, že skříň sedí na dvou plastových podstavcích, které se táhnout skrz celou její hloubku. To na pohled nevypadá jako dostatečně dobré řešení na to, aby se k ní zespodu dostal dostatek čerstvého vzduchu k napájecímu zdroji (zvláště na koberci), ovšem to jen do té doby, než prozkoumáme příslušenství. V tom jsou totiž čtyři kolečka.


- klikněte pro zvětšení -

Zadní strana skříně dále ukazuje šířku zmíněných plastových podstavců a také spodní pozici napájecího zdroje, jenž může nabírat vzduch zespoda, ale v opačné poloze také seshora. Další větrání zajistí děrované záslepky, jichž není klasických sedm, ale devět, svislý průduch vedle nich a především zadní ventilátor o hraně 140 mm. Může se zdát, že devět záslepek je zbytečně moc, ale v opravdu nadupaných systémech s ATX deskou, kde není místa nazbyt se mohou hodit třeba pro vyvedení dalších konektorů nebo montáž jiných zařízení, která nemusí využívat sloty na základní desce. Příkladem může být regulátor ventilátorů mCubed T-Balancer.



Nad zadním ventilátorem vidíme trojici otvorů s gumovými chlopněmi. Jejich počet se může zdát poněkud nadbytečný, protože obyčejně jsou zapotřebí dva otvory chladicího okruhu. Ovšem výrobce to s největší pravděpodobností myslel tak, že třetím otvorem budeme moci protáhnout ony dva USB kabely pro přivedení SuperSpeed USB na přední panel.

Zpracování roštu 140mm ventilátoru je velmi pěkné. Mřížka je jemná (rozhodně jemnější než u HAF 932), a nebude tolik omezovat vzduch v toku, navíc je oddálena od lopatek a především u ní výrobce ignoruje ventilátory menší než 120 mm. To by mohl začít dodržovat také u svých ostatních skříní, abychom měli důvod ke spokojenosti.



Nakonec se v úvodní kapitole zaměříme na horní část skříně, kde jsou dvě pozice pro 200mm ventilátory, z nichž je jedna obsazena 700otáčkovým modelem a druhá připravena pro další. Osobně však jejich největší smysl vidím v tom, že se dají nahradit radiátorem pro až tři 120mm ventilátory, který dokáže tuto skříň přeměnit na opravdového chladicího obra.


- klikněte pro zvětšení -

Horní panel drží za šestici pacek, díky čemuž se dá snadno vysunout, ovšem i s předním panelem a jeho tlačítky, na což musíme myslet při instalaci a zbytečně si je nezkracovat, abychom neztratili možnost "manévrování".
reklama