Zpět na článek

Diskuze: Tachyum opět slibuje, nyní DDR5 paměti s 5,5× vyšší propustností

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Ternary Mind
Ternary Mind
Level Level
12. 12. 2025 09:43 (Upraveno)

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

ja neviem kde firma prehlasuje, ze :
"Tachyum měla snížit spotřebu AI datových center z 276 GW na pouhý 1 GW v roce 2028. Ohledně ceny pak mluvil o snížení cen z 8 bilionů na 78 miliard USD."

Ked tvrdi toto:

21x vyšší výkon racku pro AI

10x vyšší AI výkon racku na Watt

12x nižší roční celkové náklady na provoz datacenter

Ako pocitam, tak pocitam, tak mi to matematicky nevychadza to co sa pise tu na webe.

Lebo tvrdia, ze 10x vyzsi vykon AI na Watt = ZNIZENIE AI DATOVEHO CENTRA Z 10GW NA 1GW!!!

Nikde necitam, ze by mali 276GW na 1GW! to je asi vycucane z prsta.

A 8B dolarov deleno 12 sa NEROVNA 78M!!!

Don Q
Don Q
Level Level
4. 12. 2025 09:46

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

Hlavní překážky a proč je to nepravděpodobné do roku 2030:

Změna počtu pinů nebo definování nové fyzické formy DIMM vyžaduje konsenzus výrobců a JEDEC standardizaci, tento proces trvá roky.

Nový 484pin konektor by nebyl kompatibilní se stávajícími paticemi (288-pin DDR4/5 SODIMM/UDIMM).

Vývoj nových modulů, socketů a paměťových řadičů (CPU, čipsety) je drahý. Výrobci preferují evoluční změny (vyšší hustota čipů, více kanálů na CPU, použití PAM, vyšší takt) před změnou konektoru.

Pro zvýšení propustnosti jsou jiné cesty - více kanálů na CPU (např. 8+ kanálů v serverech), HBM (stackované paměti s vysokou šířkou), CXL a další rozhraní pro paměť/akcelerační offload. Tato řešení jsou pro servery atraktivnější než širší jednočipová sběrnice. S rostoucím počtem pinů a šířkou sběrnice narůstají problémy se signálovou integritou, zkreslením, řízením napájení a chlazením, což je sice řešitelné, ale zvyšuje to složitost a cenu modulů.

Reklama
Don Q
Don Q
Level Level
3. 12. 2025 13:39

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

Megalomanské bláboly RNDr. Daniláka by šokovaly i doc. Chocholouška (a to už je co říct!). Mr. Danilák je asi největší baron Prášil v historii IT.

cj190133
cj190133
Level Level
3. 12. 2025 12:10

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

Táto firma mi skôr pripadá ako pračka na peniaze. Že by niekto fakt naletel na tie čísla, ktoré sú extrémne nevierohodné?

snajprik
snajprik
Level Level
2. 12. 2025 22:53

Komentáře tohoto uživatele máš zablokované.

Tak ale teraz je celkom dobry biznis s pamaťami, taka 32GB DDR5 dnes stoji 300€ Samsung s hinixom obmedzili vyrobu RAM aby vytvoryli velky nedostatok pamati a ceny vyskočili o 300% nahor. Vyrabaju o 10% menej RAM ale predavaju to 3x drahšie :D

Reklama
Reklama