reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

ASML: cesta z boudy ke světové dominanci

, , článek
ASML: cesta z boudy ke světové dominanci
Existuje mnoho známých firem, které začaly velice skromně v garážích či nuzných přístřešcích a asi nejznámější je v tomto ohledu Apple. My se ale nyní zaměříme na firmu, bez níž by ani Apple nebyl tam, kde je nyní. Jde o holandskou ASML.
Jak nyní dobře víme, stroje pro zpracování waferů pomocí extrémně ultrafialového záření dnes nenabízí nikdo jiný než holandská ASML, která se tak stala průmyslovým klenotem Evropy a mimořádně důležitou firmou, na níž bude zcela záviset budoucí hi-end produkce těch nejlepších a nejvýznamnějších firem v oboru, Intelu, Samsungu a TSMC.
 
To na jednu stranu zvyšuje technologickou prestiž Evropy, ale na druhou stranu mohou být výrobci nervózní z toho, jak osud výroby čipů pomocí nových technologií nejbližších let drží v rukou jedna jediná firma, čili bez přehánění monopol. Ale jak už jsme zmínili v první kapitole, není to pouze ASML, kdo dokáže zásadním způsobem ovlivnit průmysl tvořící počítačové čipy, nicméně jak nyní vypadá vývoj této firmy tvořící nepostradatelnou a nenahraditelnou výbavu moderních továren?
 
sestava zrcadel uvnitř TWINSCAN NXE:3400
 
ASML počítá s finančním růstem během několika příštích let, přičemž ještě v roce 2018 značně nejistý cíl utržit za rok 2025 mezi 15 a 24 miliardami eur byl nově upřesněn na 24 až 30 miliard, což by představovalo cca dvojnásobek v porovnání s rokem 2020. Čili z horní hranice se stala spodní, a samo ASML tak předpokládá, že na tom bude mnohem lépe, než dříve očekávalo. S tím by ale měly jít ruku v ruce také investice, ostatně porostou i hrubé marže z aktuálních 48,6 % na očekávaných 54 až 56 % v roce 2025. 
 
tržní kapitalizace firmy ASM prudce roste
 
Jsou tu dva scénáře, které odpovídají nově předpokládané spodní a vrchní hranici tržeb za rok 2025. Dle prvního může poptávka po produktech ASML rychle ochladnout, a to po aktuálním období výstavby nových továren, která má přinést především poptávku po drahých strojích pro EUVL. Pokud se tak stane, ASML očekává v roce 2025 prodej 313 litografických strojů, a to včetně 48 EUV verzí a 5 budoucích High-NA verzí (viz starší aktualita).
 
Pokud se splní z hlediska ASML optimistický scénář a éra 5G technologií společně s datovými centry a IoT odstartuje jakýsi "supercyklus": dlouho trvající růst výroby, pak by ASML mělo v roce 2025 prodat až 452 litografických systémů včetně 70 základních EUV a opět pěti High-NA. Nízký počet dodaných High-NA strojů mimochodem odpovídá tomu, co jsme se dozvěděli z tohoto rozhovoru s Ann Kelleher (SVP a GM, Technology Development, Intel). Dle toho by si ony první High-NA stroje měl nárokovat právě (jen) Intel, který je chce v praxi využít právě od roku 2025. Víme ale také, že High-NA EUV je chystáno pro proces Intel 18A slíbený na začátek daného roku, přičemž ASML je chce vyrábět od roku 2023, takže můžeme jen odhadovat, že do nástupu procesu 18A by jich Intel mohl obdržet snad 10 až 15, ovšem nepočítaje verze, které nebudou určeny pro konečnou výrobu.
 
 
V každém případě půjde pro ASML o silný růst vzhledem k roku 2020, během nějž firma dodala svým zákazníkům 258 strojů včetně 31 EUV (a samozřejmě nula High-NA verzí). Nám nezbývá než si počkat na to, kdo z trojice TSMC, Intel a Samsung bude v příštích letech od ASML dostávat nejvíce EUV strojů a zda se od nástupu High-NA verzí opravdu stane v tomto ohledu právě Intel tím nejdůležitějším zákazníkem. Dnes je to přitom spíše TSMC, které se už dříve chlubilo, že samo provozuje přibližně polovinu veškerých EUV strojů, které existují a fungují. Letos by se přitom měla tato celosvětová základna rozšířit dle plánu firmy ASML o 45 až 50 EUV strojů a v příštím roce o 50 až 60. 
 

Závěrem

 
Společnost ASML se dá právem považovat za to nejlepší, co může Evropa polovodičovému průmyslu nabídnout a zároveň jde v celosvětovém měřítku o nenahraditelnou firmu. V tom ovšem Evropa či Holandsko nemá žádnou unikátní pozici, ostatně v daném průmyslu existuje více společnosti, bez nichž by se celá produkce sesypala, jen možná nejsou tak "sexy" jako ASML a její stroje pro EUVL. 
 
Význam firmy ASML si ale uvědomují také politici, a do byznysu této firmy se tak zamíchala i obchodní válka mezi USA a Čínou. Jde tu konkrétně především o obchodní vztah s firmou SMIC, největším čínským výrobcem čipů, který figuruje na černé listině vlády USA. Ta tak už za Trumpovy administrativy žádala, aby ASML přestala se SMIC obchodovat, nicméně ta se letos naopak rozhodla prodloužit spolupráci do konce tohoto roku
 
Nicméně tato dohoda se má týkat pouze dodávek starších strojů pro DUV, zatímco zaslání prvního EUV stroje holandská vláda už dříve nepovolila, resp. neudělila vývozní licenci. Jinak ovšem Čína zůstává důležitým trhem pro ASML, který v předchozím roce představoval 17 procent tržeb, což Bidenově administrativě údajně ani tak nevadí, neboť ta je dnes již zaměřena spíše na souboj, v němž půjde o technologie blízké budoucnosti. 
 
tržní kapitalizace evropských firem vč. ASML: The Economist
 
Není ale jisté, jak dlouho vydrží firma ASML proplouvat neutrálními vodami a chléb se opět bude lámat zřejmě už brzy, kdy se bude jednat o další budoucnosti vztahu se SMIC. Jisté je, že bez EUV technologie je Čína ve značné nevýhodě, ostatně SMIC už přibližně rok v podstatě zvládá 7nm výrobu, i když kvůli sankcím USA ji nemůže pořádně rozjet a pro zajištění dalšího vývoje svých technologií se už bez EUV neobejde. 
 
I proto je tak společnost ASML vedle technologicky nesmírně důležité společnosti rovněž politicky klíčovým podnikem, který má v ruce technologii, jejíž vývoj trval řadu let a bylo by extrémně složité ji byť "jen" okopírovat, jak udává i technologicky analytik Pierre Ferragu z New Street Research. Malcolm Penn (Future Horizons) pak dodává, že Čína je v tomto ohledu alespoň o deset let pozadu, což je v této oblasti moc dlouhá doba, za níž se průmysl může posunout mnohem dál. 


reklama
reklama
reklama
reklama