www.svethardware.cz
>
>

ASML rozjíždí výrobu EUV strojů, příští rok jich plánuje 50

ASML rozjíždí výrobu EUV strojů, příští rok jich plánuje 50
, , aktualita
Zaměstnanci nizozemské společnosti ASML se nemusí obávat, že by v nejbližších letech neměli co na práci. O EUV skenery je zájem a ten se bude jen zvyšovat, jak se rozroste i výroba pomocí EUV litografie. 
K oblíbeným
reklama
Společnost ASML dokázala svým zákazníkům loni dodat celkem 26 tzv. step-and-scan systémů pro extrémní ultrafialovou litografii (EUVL), přičemž v tomto roce už to má být zhruba 35 a v příštím roce kolem 50. Firma tak může být na jednu stranu trošku zklamaná, že se jí nepodařilo dosáhnout stanoveného cíle, a sice 30 EUVL skenerů pro rok 2019, ovšem v roce 2018 to bylo jen 18 strojů a jisté je, že zájem o ně prudce poroste. ASML je přitom aktuálně jediná společnost, která podobná zařízení vyrábí, takže kdo chce EUVL používat, nemá koho jiného oslovit. Forma tak jen v posledním čtvrtletí předchozího roku dodala osm strojů a přijala objednávky na dalších devět. 
 
 
To mimochodem ukazuje na ten prostý fakt, že EUVL už se stává běžnou součástí výrobních procesů předních společností, jichž už však bohužel moc nezbylo, pokud máme na mysli opravdu světovou první ligu. Lze si pak představit, že většina z těchto zařízení putuje do továren Samsungu a TSMC.  
 
ASML také postupně své EUV skenery vylepšuje a aktuálně má v nabídce již Twinscan NXE: 3400C, jichž dodala loni celkem šest. Ty dokáží zpracovat přes 170 waferů s průměrem 300mm za hodinu, zatímco model B jich zvládne mezi 125 a 155. Ovšem 3400C také přijde na cenu vyšší o cca 30 procent, a tak není divu, že ASML si své tržby z prodejů EUVL zařízení plánuje zvýšit z loňských 2,8 miliard eur na letošních 4,5 miliard. 
 
Společnost ASML je na tom ale v posledních dvou letech podobně jako Intel v tom smyslu, že nedokáže vyrábět tolik EUVL strojů, kolik by si přála. Za cíl si stanovila 20 a loni 30, přičemž reálně jich dodala 18 a poté 26. ASML uvádí, že za tím stojí dočasné potíže s rozjetím výroby moderních NXE:3400C, takže cíl 35 strojů pro letošek obsahuje i ony čtyři, které loni nestihly být vyrobeny. Nikdo neví přesně, kolik jich mají zákazníci objednaných, a tak existují jen odhady, že jichž může být až 49. 
 
Nicméně ASML věří, že v blízké budoucnosti dokáže navýšit produkci až nad 50 strojů ročně, ovšem kdyby jich měla začít vyrábět více než 60, musela by použít i své zařízení, které aktuálně buduje pro výrobu budoucích high-NA strojů (dnes jde o low-NA). Jedná se o zkratku pro číselnou/numerickou aperturu, která značí schopnosti optiky s ohledem rozlišovací schopností, hloubku ostrosti a množstvím světla, které jí prochází a vyjadřuje se bezrozměrnou hodnotou. High-NA jsou pro ASML stroje s alespoň 0,55 a low-NA mají 0,33. High-NA jsou otázkou budoucnosti a půjde v jejich případě především o výsledný výkon, čemuž také odpovídají požadavky na zdroj EUV záření, které musí mít alespoň 500 W (dnes stačí cca polovina). 
 
Pokud by ASML mělo využít zařízení stavěné pro high-NA znamenalo by to jistě pořízení další do výbavy, takže bude záviset jen na rozhodnutí firmy, zda jí to přijde jako vhodná investice. 

Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Doporučené PC sestavy: únor 2020 Doporučené PC sestavy: únor 2020
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek6 komentářů
AMD zvýšilo prodeje Radeonů o 22,6 %, ubírá Nvidii AMD zvýšilo prodeje Radeonů o 22,6 %, ubírá Nvidii
Podle společnosti Jon Peddie Research se za poslední čtvrtletí prodalo o 22,6 % grafických karet AMD více než v tom předchozím. To je opravdu výrazný nárůst, nicméně Nvidia má v dedikovaných grafikách stále výrazný náskok.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Miliarda zranitelných zařízení s Wi-Fi: chyba Kr00k pomáhá prolomit WPA2 Miliarda zranitelných zařízení s Wi-Fi: chyba Kr00k pomáhá prolomit WPA2
Inženýři z ESETu přišli na novou chybu mnoha zařízení s bezdrátovým připojením Wi-Fi. Zjistilo se, že Wi-Fi modemy Broadcomu a Cypressu mají závažnou chybu, která umožňuje narušit šifrování dat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
GOG.com vrátí peníze do 30 dní i za hry, které jste hráli GOG.com vrátí peníze do 30 dní i za hry, které jste hráli
Server GOG.com přišel se zajímavým postojem ke vrácení peněz (refund). Nově totiž bude možné vracet hry až do 30 dní od data nákupu a dokonce ani nebude záležet na tom, zda byly staženy a hrány.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Objevily se testy Core i9-10880H, překvapivě překonává i9-10980HK Objevily se testy Core i9-10880H, překvapivě překonává i9-10980HK
Na internetu se objevily další uniklé testy připravovaných procesorů Intelu. Tentokrát jde o mobilní 8jádro Core i9-10880H, jehož výkony jsou dokonce ještě vyšší než minulá čísla modelu Core i9-10980HK.
26.2.2020, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře