ASRock Q1900DC-ITX: minideska s DC napájením

ASRock Q1900DC-ITX: minideska s DC napájením
, , aktualita
Pro malé počítače, od nichž se neočekává vysoký výkon, ale nízká cena, spotřeba i hlučnost, je jako stvořená deska ASRock Q1900DC-ITX. Takové jsme tu již měli několikrát, ovšem tento model je určen k napájení z DC zdroje.
K oblíbeným
reklama
Společnost ASRock je tedy jednou z mála, které si všimly nepoměru mezi spotřebou malých základních desek, především těch s integrovanými procesory, a klasických zdrojů formátu ATX nebo i SFX. Však takovéto počítače nepotřebují stovky wattů energie. Bohatě jim postačí i notebookový adaptér s maximem kolem 60 W, případně i víc. Důležité také je, že takové adaptéry nejsou aktivně chlazeny, takže nejsou nijak hlučné (pokud ten náš zrovna nepíská), nezabírají tolik prostoru jako klasické zdroje a také můžeme očekávat nižší ztráty, a tedy i spotřebu než u několikasetwattového zdroje.

ASRock Q1900DC-ITX tedy ani nenabídne klasický ATX konektor a namísto toho má jen malý DC jack mezi zadními porty. Jejím mozkem je procesor Celeron J1900 z rodiny Bay Trail, který je zde pasivně chlazen pomocí vějířovitého chladiče, který se postará i o čipovou sadu. Celeron J1900 má čtyři jádra pracující na 2 GHz a díky turbu až na 2,42 GHz.


Dále nám deska nabídne jeden slot PCI Express 2.0 x1 a také mPCIe třeba pro Wi-Fi/Bluetooth modul. Paměti budeme instalovat do dvou slotů SO-DIMM pro DDR3 a pro úložná zařízení tu jsou dva SATA 6 Gbps a dva SATA 3 Gbps. Pro ty ale potřebujeme také napájení, které zajistí headery umístěné přímo pod těmito porty. Krom toho tu jsou i headery rozhraní COM a LPT.

Mezi zadními porty pak nalezneme výstupy DVI, HDMI a D-Sub, 8kanálové HD audio, gigabitový Ethernet, po dvou portech USB 3.0 a USB 2.0 a také dva konektory PS/2.

Zdroj: techPowerUp
reklama
Nejnovější články
AOC představilo tři pracovní monitory řady P2 AOC představilo tři pracovní monitory řady P2
AOC uvádí na trh tři nové monitory řady P2. Bude obsahovat dva nové 31,5" modely U32P2 a Q32P2, kde ten první nabídne UHD 4K rozlišení, druhý zas 75Hz frekvenci. Rozlišením 4K bude disponovat i 28%" verze U28P2A.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem
Můžeme už bez obalu konstatovat, že Intel jako někdejší vedoucí firma na poli vývoje výrobních procesů může aktuálně jen smutně koukat na tempo, které nasadila především společnost TSMC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity
Nové herní konzole od Sony a Microsoftu sice přišly na trh se slušně výkonnými SSD, ovšem pokud jde o jejich kapacitu, není to nijak slavné a těžko lze s ohledem na pořizovací ceny požadovat něco lepšího. Jaké je řešení? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů
Americké sankce dokázaly srazit na kolena i velký Huawei, a tak rozhodně mají značný dopad, který pociťují i čínští výrobci čipů jako společnost SMIC. My se nyní dozvídáme, že čínské firmy začaly skupovat starší výbavu pro své továrny. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Intel potvrzuje datum dostupnosti Rocket Lake-S, předčasný prodej se mu nelíbí Intel potvrzuje datum dostupnosti Rocket Lake-S, předčasný prodej se mu nelíbí
Na konci minulého týdne se k německým zákazníkům dostalo alespoň 120 procesor Core i7-11700K z nové generace Rocket Lake-S, která ale bude vypuštěna na trh až na konci tohoto měsíce. Co na to Intel?
Včera, aktualita, Jan Vítek