www.svethardware.cz
>
>
>
>

Asteroid dostal důstojnější název před tím, než do něj NASA pošle svůj projektil

Asteroid dostal důstojnější název před tím, než do něj NASA pošle svůj projektil
, , aktualita
S misí DART americké NASA jsme už dobře obeznámeni. Jde v podstatě o výzkum možností, jaké máme pro ochranu planety před dopadem velkých asteroidů. DART se týká tělesa Didymos a jeho souputníka Didymos B, ovšem ten se tak už nejmenuje.
K oblíbeným
reklama
Mise DART má za sebou už složitou historii, které jsme se věnovali už několikrát. Jde především o to, že Double Asteroid Redirection Test (DART) americké NASA se měla doplňovat s misí AIM evropské ESA, ale ta byla zrušena. Nicméně nyní je snad stále chystána náhradní mise Hera, v jejímž rámci by si ESA měla v roce 2026 posvítit na to, jak projektil DART ovlivnil či neovlivnil dráhu asteroidu. Poté budeme rámcově vědět, jaké máme možnosti pro odklonění asteroidů z dráhy ohrožující samotnou Zemi, čili jak těžký projektil a jakou rychlostí musíme vyslat, aby ten vůbec dokázal něco změnit. 
 
 
Astronomové objevili asteroid Didymos už v roce 1996, ovšem tehdy se tak nejmenoval a tehdy ani nikdo netušil, že se stane doslova terčem pro takovýto pokus. Až do roku 2003, kdy tento asteroid prolétl blízko kolem Země, nebyl znám jeho menší souputník. Právě kvůli němu pak kilometrový Didymos dostal své jméno (řecky dvojče), zatímco menší objekt s průměrem cca 160 metrů dostal oficiální označení Didymos B a neoficiálně mu pak říkali Didymoon. 

Cílem pro projektil DART se stane přímo Didymoon či Didymos B a NASA byla toho názoru, že takto významný objekt si zaslouží nové jméno, a příslušný návrh tak začala probírat Mezinárodní astronomická unie (IAU), která nakonec akceptovala návrh, jejž vznesl Kleomenis Tsiganis (člen týmu DART, Aristotle University of Thessaloniki). Didymos B se tak nyní už oficiálně jmenuje Dimorphos, v čemž se odráží i snaha NASA výrazně (či alespoň měřitelně) změnit jeho dráhu. 
 
Mise DART má dle aktuálního plánu odstartovat v roce 2022 a vydat se směrem k asteroidům Didymos a Dimorphos. Sonda bude v podstatě jeden velký projektil s hmotností kolem 500 kg a v podstatě neponese žádnou vědeckou výbavu. Bude mít jen senzory sledující Slunce a hvězdy nutné pro navigaci a také aparát pro konečné vyhledání cíle, do nějž sonda vrazí rychlostí 6 km/s, což bude odpovídat kinetické energii 6 gigajoulů. 
 
Italská vesmírná agentura také plánuje s DART vyslat malý cubesat, který se od sondy před jejím dopadem odpojí a bude sledovat právě bezprostřední následky. Celý obrázek nám ale zprostředkuje právě až mise Hera, která ale bude sama startovat až dva roky po DART. 

Zdroj: Extremetech 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje
Výrazný vzestup hodnoty kryptoměn v tomto týdnu byl způsoben i informací britského listu City A.M., dle níž se Amazon chystá začít velice během příštích měsíců přijímat různé kryptoměny. Firma tuto informaci nyní popírá. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů
Čínské procesory Loongson jsou vyvíjeny už dlouhou řadu let firmou Loongson Technology Corporation Ltd. s přispěním Čínské akademie věd. Nyní se přitom už na trh chystají Loongson 3A5000 slibující velice zajímavý výkon. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED
Společnost Samsung si připravila monitorovou novinku v podobě Odyssey Neo G9, která na svém značně prohnutém 49" panelu nabídne rozlišení 5120 x 1440 s vysokou obnovovací frekvencí a podsvícením pomocí Mini LED. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel už ulovil firmu Qualcomm na svůj proces 20A Intel už ulovil firmu Qualcomm na svůj proces 20A
Intel včera v noci už odhalil své plány na vývoj moderních výrobních procesů s tím, že se o své výrobní kapacity hodlá v rámci Intel Foundry podělit i s jinými firmami. Huawei to asi nebude, ale máme tu konkrétního zájemce o proces 20A. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD Navi 31 se rýsuje: 15360 jader a už bez Compute Unit? AMD Navi 31 se rýsuje: 15360 jader a už bez Compute Unit?
AMD Navi 31 je očekávaný nejlepší čip generace Navi 3, která se utká zřejmě s NVIDIA Ada Lovelace a mimo hru také stále není z našeho pohledu ani Hopper. Server 3DCenter nyní nabízí přehled fám z různých zdrojů, které se nedávno objevily. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek