www.svethardware.cz
>
>
>
>

Astronauti instalovali nový fotovoltaický panel iROSA na ISS

Astronauti instalovali nový fotovoltaický panel iROSA na ISS
, , aktualita
Na Mezinárodní vesmírnou stanici byly dopraveny nové fotovoltaické panely iROSA, které mají ISS zásobovat energií. Nyní se dvěma astronautům povedlo první z nich úspěšně instalovat a rozvinout do plné délky.
K oblíbeným
reklama
Společnost SpaceX na začátku tohoto měsíce vynesla k Mezinárodní vesmírné stanici svou kosmickou loď Cargo Dragon, která na palubě mimo jiné přepravovala i nové fotovoltaické panely iROSA, jež vytvořila společnost Deployable Space Systems ve spolupráci s firmou Boeing. Ty jsou první várkou z šesti nových panelů pro ISS, které mají zajistit stanici větší výkon. Jeden fotovoltaický panel je široký 6 metrů a váží 340 kilogramů. 
 
Dva astronauti, Shane Kimbrough z NASA a Francouz Thomas Pesquet z ESA, se v neděli 20. června vydali na výstup do vesmíru, který trval šest hodin a 28 minut. Při této misi dokončili instalaci a rozvinutí prvního fotovoltaického panelu iROSA, s touto prací začali už při středečním výstupu, ale akce musela být kvůli problému s rušením odložena. 
 
Původní solární panely na ISS již překročily svou patnáctiletou životnost, pro kterou byly navrženy. Výkon se tedy začal zhoršovat a byla nutná modernizace. Nové fotovoltaické panely se budou instalovat před staré a budou je částečně překrývat. iROSA budou připevněny na šesti z osmi kanálů pro napájení stanice a celý modernizovaný systém by měl zvýšit dodávky energie pro ISS o 20 až 30 procent. 
 
 
Právě kompaktnost a následná možnost fotovoltaické panely rozvinout je jejich hlavní předností při transportu. Astronaut Shane Kimbrough také poznamenal, že po rozvinutí mají poskytovat Mezinárodní vesmírné stanici velké množství elektrické energie. Celý proces rozvinutí do plné délky 19 metrů trval šest minut a nebylo k němu potřeba žádného motoru, jen uvolnění šroubů držících panel ve svinuté poloze. 
 
Kromě toho, že panely iROSA budou zásobovat Mezinárodní vesmírnou stanici energií, jedná se také o testovací projekt pro budoucí mise. Podobné panely mají být například součástí lunární stanice, kterou NASA připravuje v rámci programu Artemis. Instalace a rozvinutí druhého solárního panelu na ISS je prozatím naplánována na pátek 25. června, kdy astronauti absolvují další výstup do kosmu. 
 
Zdroj: space.com


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice
Intel se rozhodl, že na trh vypustí 10nm procesory Xeon W-3300, které představují to nejbližší, co má tato firma k dispozici na motivy High-End Desktopů (HEDT). Jedná se ovšem spíše o konkurenci pro Threadrippery Pro, i když stále jen s omezeným výkonem.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC
Uprostřed srpna proběhne konference Hot Chips 33, kde bude mezi hlavní témata patřit 3D či obecně pokročilé pouzdření počítačových čipů, a to v podání prezentujících z firem TSMC, Intel a AMD. Na co se můžeme těšit? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal
Dobrá zpráva přichází od leakera zvaného Ulysses, který mluví o dalším slušném pokroku ve výkonu, který má předvést budoucí generace GeForce zvaná Ada Lovelace. Má jít totiž o podobný nárůst, jaký ukázal přechod z Maxwellu na Pascal. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3 Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3
Rozhraní Thunderbolt ve verzi 3 i 4 nabízí propustnost 40 Gb/s, čili v tomto ohledu mezigenerační pokrok nic nového nenabídl, ale právě vyvíjená verze Thunderbolt 5 by už díky PAM3 měla propustnost zdvojnásobit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy
Pokud bychom měli brát naši Sluneční soustavu jako vzor, byl by systém hvězdy COCONUTS-2 velice neobvyklý. Zahrnuje totiž velkou planetu, která obíhá daleko za hranicí, již u nás považujeme za okraj soustavy. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek