www.svethardware.cz
>
>
>
>

Astronauti z ISS poprvé vkročili do nafukovacího modulu BEAM

Astronauti z ISS poprvé vkročili do nafukovacího modulu BEAM
, , aktualita
Experimentální obytný modul BEAM je úspěšně nafouknutý na ISS a nyní do něj poprvé vkročili i dva astronauti, aby provedli potřebnou kontrolu. I po počátečních problémech s nafukováním vypadá BEAM v pořádku.
K oblíbeným
reklama
Obytné moduly, které se dají ve vesmíru roztáhnout, jsou důležité, protože při přepravě nezaberou příliš místa a ve vesmíru astronautům poskytnou potřebný prostor navíc. Poté, co se nafukovací vesmírný modul BEAM (zkratka pro Bigelow Expandable Activity Module) od společnosti Bigelow Aerospace povedlo úspěšně roztáhnout do plné velikosti, bylo astronautům povoleno dovnitř poprvé i vstoupit.

Při nafukování se modul BEAM potýkal s problémy a nechtěl se roztáhnout, nakonec se vše vyřešilo tím, že se materiál musel nechat ve vesmíru uležet. Po dvou dnech v sobotu 28. května se tedy nafouknutí podařilo a nyní modul BEAM poprvé navštívili astronauti, aby vše zkontrolovali, zjistili, jestli je modul v pořádku, a sesbírali data ze senzorů.

Do modulu BEAM v pondělí vstoupili dva astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice - astronaut NASA Jeff Williams a Rus Oleg Skripočka. V první řadě odebrali vzorky vzduchu a stáhli data ze všech senzorů. Podle jejich slov bylo v nafukovacím modulu chladněji, konkrétně byla naměřena teplota 6,6 °C, ale to odpovídalo očekávání. Jeff Williams také reportoval, že uvnitř nenašel žádné stopy po kondenzaci a že modul vypadá nedotčeně a v pořádku. Astronauti zároveň vnitřek rozšířitelného modulu BEAM i natočili, takže je možné vidět, jak to v modulu po nafouknutí na ISS vypadá.


Naplánovány jsou už i další návštěvy BEAMU, které se uskuteční dnes a ve středu, vstupní poklop BEAMU však musí být z bezpečnostních důvodů po každém vstupu hned uzavřen. Při těchto dodatečných návštěvách se plánuje umístění dalších senzorů a zařízení na sběr dat o teplotě nebo míře radiace. Celý experiment s modulem BEAM má trvat dva roky, přičemž budou probíhat pravidelné kontroly, návštěvy a testy, termíny dalších kontrol však ještě nejsou stanoveny.

Modul BEAM má tu výhodu, že na kosmické lodi Dragon od SpaceX, která ho na Mezinárodní vesmírnou stanici dopravila, nezabíral ve své vyfouklé podobě příliš mnoho prostoru. V plánu je na ISS dopravit i mnohem větší nafukovací modul B330, který se má do vesmíru dostat okolo roku 2020. Tyto rozšířitelné vesmírné moduly najdou své velké uplatnění především při plánovaných misích na Mars.

Zdroje: engadget.com, NASA

reklama
Nejnovější články
Collider natočil Deepfake s falešným Cruisem, Downey Jr. a dalšími Collider natočil Deepfake s falešným Cruisem, Downey Jr. a dalšími
Filmový server Collider natočil zajímavé deepfake video. V něm se setkal falešný Robert Downey, Jr., George Lucas, Tom Cruise, Ewan McGregor a Jeff Goldblum u kulatého stolu k 15minutovému, neméně tak falešnému rozhovoru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Star Wars Jedi: Fallen Order a testy výkonu grafických karet Star Wars Jedi: Fallen Order a testy výkonu grafických karet
Po dlouhé době se dočkáváme singleplayerového titulu ze světa Hvězdných válek a je jím Star Wars Jedi: Fallen Order od Respawn, jimž prý lidé z Electronic Arts nechali při vývoji víceméně volnou ruku. My se ovšem zaměříme hlavně na výkon. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft připravil podporu x86-64 pro Windows on ARM Microsoft připravil podporu x86-64 pro Windows on ARM
Microsoft dle Neowin připravuje podporu softwaru pro x86-64 na zařízeních označovaných jako Windows on ARM. Jde tak o již známé mobilní počítače, na nichž běží plnohodnotné Windows s příslušnými aplikacemi, ale ne na procesorech x86. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Výzkumníci využili 3D klimatické modely pro odhad obyvatelnosti planet Výzkumníci využili 3D klimatické modely pro odhad obyvatelnosti planet
Povědomí o tom, že v blízkém vesmíru je přítomnost planet ve hvězdných systémech zcela běžný jev, nám přinesl především vesmírný teleskop Kepler americké NASA. V mnoha ohledech se ale musíme spoléhat na odhady.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Google raději rozšířil úvodní nabídku her pro Stadia Google raději rozšířil úvodní nabídku her pro Stadia
Společnost Google zrovna nenadchla veřejnost úvodní nabídkou 12 her pro streamovací službu Stadia. Většinou to byly málo známé tituly a také se neobjevila vůbec žádná opravdová hlavní novinka, snad až na RDR2. Google ale na kritiku zareagoval. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře