www.svethardware.cz
>
>
>
>

Astronomové mohli pozorovat vznik nové černé díry

Astronomové mohli pozorovat vznik nové černé díry
, , aktualita
V podstatě v přímém přenosu mohli astronomové sledovat vznik nové černé díry, ve kterou se přetvořila 22 milionů světelných let vzdálená hvězda. Z té se nakonec nestala supernova, ale rovnou zkolabovala v černou díru.
K oblíbeným
reklama
Tento jev mohli astronomové sledovat s využitím zařízení Large Binocular Telescope (LBT) a také vesmírných teleskopů Hubble a Spitzer americké NASA (a ESA). Jde konkrétně o hvězdu N6946-BH1, která je součástí 22 milionů světelných let vzdálené galaxie NGC 6946, takže s tím přímým přenosem to není tak horké, respektive je tu "menší zpoždění" dané rychlostí světla.

Pozorovaná hvězda byla 25x hmotnější než naše Slunce, takže šlo o obra, který měl dle předpokladů završit svůj život explozí supernovy, což se ale nestalo. Namísto toho tuto fázi přeskočil a rovnou se zhroutil v černou díru jako supernova, která selhala. Jak vysvětluje Christopher Kochanek, profesor astronomie na Univerzitě v Ohiu, až 30 procent takovýchto pozorovaných hvězd neexploduje v supernovu (to je ale zatím založeno jen na několika málo pozorování), ale namísto toho se jen "tiše" zhroutí v černou díru a ty největší hvězdy explodují jen velice zřídka.

Osud hvězdy N6946-BH1 ukazuje přiložený obrázek, kde je na levé části vyfocena tak, jak se jevila v roce 2007, kdy její světlo nabývalo na intenzitě. Tehdy ještě svítila jako milion našich Sluncí, ale na fotografii z roku 2015 už v dané oblasti nevidíme nic pozoruhodného. Astronomové měli zaznamenat jen slabé infračervené světlo přicházející z tohoto místa, které pravděpodobně vyzařuje nějaký materiál, jímž se díra krmí, jak naznačuje následující ilustrace.

Není divu, že je v tomto případě řeč o spirální galaxii NGC 6946, které se přezdívá ohňostrojová, neboť v ní můžeme často pozorovat exploze supernov. Aktuálně je v ní také co pozorovat, neboť na svém maximu je supernova SN 2017eaw.

Zdroj: NASA
reklama
Nejnovější články
Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí
Připravovaná hra Harry Potter: Hogwarts Legacy to nemá jednoduché. Vše v podstatě začalo několika tweety a esejí od J. K. Rowlingové na transgender téma. I když ta s hrou nemá nic společného, nyní je potřeba zajistit, aby hra byla politicky korektní.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena
Dle společnosti Seagate nebudou pevné disky ještě dlouho patřit do starého železa. Díky novým technologiím má přijít výrazný růst jejich kapacit a také se má z technologie Multi-Actuator stát standard. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
CoreCycler: nová utilita pro ladění procesorů Ryzen 5000 CoreCycler: nová utilita pro ladění procesorů Ryzen 5000
Člen komunity serveru ComputerBase vytvořil utilitu, která je určena pro ladění procesorů AMD Ryzen, pro které AMD připravilo funkci Curve Optimizer. Jde tak v důsledku o ladění výkonu, ale i spotřeby procesorů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
"Tom Cruise" v deepfake videu: nyní již nepoznáme, že to není originál "Tom Cruise" v deepfake videu: nyní již nepoznáme, že to není originál
Bylo zřejmé, že je pouze otázka času, než se někomu povede vytvořit deepfake video, v němž bude počítačem vykreslený člověk k nerozeznání od originálu. Nové s "Tomem Cruisem" už je přesně takové a přináší naléhavé otázky. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Core i7-11700K už byl otestován na Anandtechu, jak je na tom? Core i7-11700K už byl otestován na Anandtechu, jak je na tom?
Server Anandtech dokázal získat jeden z procesorů Core i7-11700K v jeho finální prodejní verzi, což není nic podivného vzhledem k tomu, že tyto procesory už byly v Německu v prodeji. Provést tak mohl už podrobný test.
Dnes, aktualita, Jan Vítek10 komentářů