www.svethardware.cz
>
>
>

Astronomové našli pozůstatky po "hostující hvězdě" z 12. století

Astronomové našli pozůstatky po "hostující hvězdě" z 12. století
, , aktualita
Z 12. století tohoto letopočtu existují záznamy čínských a japonských astronomů, kteří popisovali objev návštěvnické či hostující hvězdy jasné jako Saturn, která se náhle objevila a vydržela na nebi svítit asi půl roku. 
K oblíbeným
reklama
Je vcelku zřejmé, že středověcí astronomové v roce 1181 popsali nejspíše explozi vzdálené supernovy, která se měla nacházet v oblasti mezi dvěma čínskými souhvězdími Chuanshe a Huagai. Moderní astronomové a astrofyzici tak zkusili vyhledat pozůstatek exploze, čili dle očekávání mlhovinu. Našli ale mlhovinu i hvězdu jako vhodnější kandidáty než dříve označovaný objekt G130.7+3.1 (3C 58).
 
známá Krabí mlhovina coby další pozůstatek exploze supernovy
 
Nelze tu samozřejmě mluvit s absolutní jistotou, ovšem astronomové mluví o tom, že s největší pravděpodobností dnes vidíme coby pozůstatek exploze supernovy z roku 1181 známou Parkerovu hvězdu uprostřed rychle se rozšiřující mlhoviny Pa 30 vzdálené asi 7500 světelných let.
 
Měřením rozpínání této mlhoviny lze samozřejmě virtuálně vrátit čas zpět do bodu exploze, který ukázal právě na cca minus 1000 let, přičemž Parkerova hvězda samozřejmě odpovídá i udávanému místu, kde se exploze ukázala dávným astronomům (dnes můžeme mluvit o souhvězdí Kassiopea).
 
tři snímky mlhoviny Pa 30 
 
Již dříve se také ukázalo, že nešlo o běžnou explozi supernovy, ale o spojení dvou bílých trpaslíků, jehož výsledkem měla být slabší a dlouho vyhasínající exploze supernovy typu Iax. Parkerova hvězda také patří mezi tzv. Wolfovy-Rayetovy hvězdy s teplotou přesahující 200.000 °C, která ukazuje silné zastoupení spekter prvků neon, hořčík, křemík a síra.
 
Dle Nature se také může Parkerova hvězda kvůli své údajné vysoké nestabilitě relativně brzy, a to v horizontu tisíce let, zhroutit, čímž by se z ní měla stát neutronová hvězda. Ovšem to bude záviset i na tom, zda je výsledný bílý trpaslík výrazně těžší, než je limitní hodnota 1,4 hm. Slunce.
 
Nyní tak již nejspíše známe místa explozí všech zaznamenaných supernov z předchozího tisíce let.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD si připravilo speciální Radeon RX 6900 XT Halo Infinite AMD si připravilo speciální Radeon RX 6900 XT Halo Infinite
Společnost AMD navázala spolupráci s vývojáři titulu Halo Infinite, z nějž vzešla také nová verze grafické karty Radeon RX 6900 XT. Jde tak o něco podobného jako Nvidia GeForce RTX 2080 Ti Cyberpunk 2077 Edition. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft s AMD vyřešil problémy s výkonem Ryzenů pod Windows 11 Microsoft s AMD vyřešil problémy s výkonem Ryzenů pod Windows 11
Procesory Ryzen firmy AMD by na Windows 11 měly už konečně fungovat bez výkonnostního handicapu, neboť k dispozici je již jednak záplata pro samotné Windows 11 a stejně tak nový Chipset Driver Software od AMD. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Core i9-12900K spatřen na MicroCenter za 670 USD Core i9-12900K spatřen na MicroCenter za 670 USD
MicroCenter, prodejce počítačové techniky, začal už na svých stránkách nabízet procesory Intel Alder Lake-S, které fyzicky ještě nejsou k dispozici, ale už se dozvídáme alespoň jejich ceny, které by skutečně mohly platit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel zvýšil tempo mezi servery a navýší i výdaje Intel zvýšil tempo mezi servery a navýší i výdaje
Intel zveřejnil své nejnovější finanční výsledky týkající se 3. letošního kvartálu. Dozvídáme se o vyšších tržbách datacentrové divize, nižších tržbách PC divize a také o plánu pro navýšení kapitálových výdajů v příštím roce.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Pokusy Intelu koupit za 2 miliardy USD firmu SiFive údajně selhaly Pokusy Intelu koupit za 2 miliardy USD firmu SiFive údajně selhaly
Už v červnu se začalo spekulovat o tom, že Intel má zálusk na společnost SiFive, která má svůj byznys postaven na architektuře RISC-V. Nyní se ale dozvídáme, že i když tyto námluvy měly být skutečné, nakonec prý selhaly.
Dnes, aktualita, Jan Vítek