www.svethardware.cz
>
>
>
>

Astronomové poprvé detekovali helium v atmosféře exoplanety

Astronomové poprvé detekovali helium v atmosféře exoplanety
, , aktualita
Hubbleův vesmírný dalekohled se opět ukázal jako velice užitečné a v podstatě nestárnoucí zařízení, když astronomové dokázali s jeho pomocí detekovat helium v atmosféře planety vzdálené asi 200 světelných let. 
K oblíbeným
reklama
Mluvíme konkrétně o exoplanetě WASP-107b, která má dle nového objevu ve své atmosféře bohaté zásoby helia, které z ní vlivem aktivity jejího slunce průběžně uniká do vesmíru. K tomuto objevu byl sice použit už dlouhá léta používaný Hubbleův dalekohled, ale technika byla zcela nová a však také přispěla k vůbec první detekci tohoto plynu na planetě v cizím systému, který navíc rozhodně nepatří mezi ty nejbližší, však do vzdálenosti 15 sv. let jich je více než 40 a WASP-107 je daleko na 200 sv. let. 
 
 
Helium je ve vesmíru po vodíku druhý nejběžněji se vyskytující prvek, takže bylo vcelku logické, že se vědci zaměřili právě na něj a především je jeden z hlavních stavebních prvků našich plynných obrů Saturnu a Jupiteru. WASP-107b také patří mezi takové obry, i když je poněkud odlišný, nicméně do této doby nebylo helium objeveno na žádné jiné exoplanetě a to ne kvůli tomu, že by se po něm nepátralo. Nyní byla signatura navíc tak silná, že dle astronomové musí heliový obal zasahovat tisíce kilometrů do vesmíru, a to nejspíše kvůli tomu, že planetu tohoto plynu zbavuje aktivita velice blízkého slunce.
 
WASP-107b by se tak mohla jevit podobně jako kometa, přičemž může přicházet asi o 4 procenta své hmoty každou miliardu let. Nevypadá to tak, že by se kvůli tomu někdy měla zcela "vypařit". Mluvíme přitom o planetě objevené teprve před rokem, jež sice má mít velikost srovnatelnou s Jupiterem, ale s pouze cca 12 procenty jeho hmotnosti, což z ní činí jednu z planet s nejnižší hustotou materiálu, jakou známe. WASP-107b je navíc velice blízko u své hvězdy (hlavní posloupnost, třída K), a to pouze 0,055 AU, čili přibližně sedmkrát blíže než má Merkur ke Slunci. 
 
 
Astronomové použili ke zkoumání této exoplanety nástroj Wide Field Camera 3, aby se podívali na infračervené světlo procházející vrchními vrstvami její atmosféry. Pak už nastoupilo zkoumání zachyceného spektra, v němž byly zachyceny silné známky helia v excitovaném stavu. Tradičně se přitom k takovému pozorování používá ultrafialové nebo viditelné spektrum s vyšší energií. Infračervené spektrum navíc daleko snadněji prochází naší atmosférou, takže pro sledování exoplanet by se příště dle autorů studie daly dobře použít také pozemské teleskopy. 
 
A jak už je v takových případech obvyklé, zase byl zmíněn Vesmírný teleskop Jamese Webba (JWST), který by mohl být velice dobře použit pro takové účely. Jednak bude celkově výkonnější, ale především bude schopen daleko lépe pozorovat v infračerveném spektru, kde má Hubble jen omezené možnosti. Vypadá to, že JWST nebude vědět, na co se má koukat dříve. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Streamování her Google Stadia si vystačí s 30 Mbps Streamování her Google Stadia si vystačí s 30 Mbps
Viceprezident Googlu Phil Harrison se více rozpovídal o novém projektu streamování her Google Stadia. Mnozí si dělají obavy o nutné internetové připojení. Dle Harrisona by si hráči měli vystačit s 30Mbps připojením.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft uvádí antivir Defender ATP pro Apple Mac Microsoft uvádí antivir Defender ATP pro Apple Mac
Microsoft nevyvíjí software pouze pro svou vlastní platformu, ale i pro ty konkurenční. Jeho antivir Windows Defender ATP tak přišel o slůvko Windows v názvu a nyní je k dispozici i pro systém Apple macOS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Fanoušek youtubera PewDiePie šířil ransomware, chtěl 100 mil. sledujících Fanoušek youtubera PewDiePie šířil ransomware, chtěl 100 mil. sledujících
Boj o první místo v počtu sledujících na YouTube se stal naprostou zvráceností. Fanoušci youtubera PewDiePie hackují tiskárny i chytré televize. Nyní jeden z nich udělal ransomware, který odemkne data tehdy, když PewDiePie získá 100 milionů sledujících.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel ukázal obrázky připravovaného GPU Arctic Sound Intel ukázal obrázky připravovaného GPU Arctic Sound
Už nějakou dobu víme, že se Intel chystá vstoupit na trh s dedikovanými grafickými kartami a nemít jen ty integrované v procesorech. Na GDC 2019 ukázal první snímky nových grafických karet s GPU Arctic Sound.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Epic Games ukázali ray tracované demo Troll pod Unreal Enginem Epic Games ukázali ray tracované demo Troll pod Unreal Enginem
Ray tracing má na letošním GDC velkou pozornost a věnuje se mu řada firem. Mezi nimi jsou i Epic Games v jejichž Unreal Enginu bylo vytvořeno demo Troll. Samotný engine s podporou ray tracingu bude také brzy k dispozici. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář