www.svethardware.cz
>
>
>
>

Astronomové poprvé detekovali helium v atmosféře exoplanety

Astronomové poprvé detekovali helium v atmosféře exoplanety
, , aktualita
Hubbleův vesmírný dalekohled se opět ukázal jako velice užitečné a v podstatě nestárnoucí zařízení, když astronomové dokázali s jeho pomocí detekovat helium v atmosféře planety vzdálené asi 200 světelných let. 
K oblíbeným
reklama
Mluvíme konkrétně o exoplanetě WASP-107b, která má dle nového objevu ve své atmosféře bohaté zásoby helia, které z ní vlivem aktivity jejího slunce průběžně uniká do vesmíru. K tomuto objevu byl sice použit už dlouhá léta používaný Hubbleův dalekohled, ale technika byla zcela nová a však také přispěla k vůbec první detekci tohoto plynu na planetě v cizím systému, který navíc rozhodně nepatří mezi ty nejbližší, však do vzdálenosti 15 sv. let jich je více než 40 a WASP-107 je daleko na 200 sv. let. 
 
 
Helium je ve vesmíru po vodíku druhý nejběžněji se vyskytující prvek, takže bylo vcelku logické, že se vědci zaměřili právě na něj a především je jeden z hlavních stavebních prvků našich plynných obrů Saturnu a Jupiteru. WASP-107b také patří mezi takové obry, i když je poněkud odlišný, nicméně do této doby nebylo helium objeveno na žádné jiné exoplanetě a to ne kvůli tomu, že by se po něm nepátralo. Nyní byla signatura navíc tak silná, že dle astronomové musí heliový obal zasahovat tisíce kilometrů do vesmíru, a to nejspíše kvůli tomu, že planetu tohoto plynu zbavuje aktivita velice blízkého slunce.
 
WASP-107b by se tak mohla jevit podobně jako kometa, přičemž může přicházet asi o 4 procenta své hmoty každou miliardu let. Nevypadá to tak, že by se kvůli tomu někdy měla zcela "vypařit". Mluvíme přitom o planetě objevené teprve před rokem, jež sice má mít velikost srovnatelnou s Jupiterem, ale s pouze cca 12 procenty jeho hmotnosti, což z ní činí jednu z planet s nejnižší hustotou materiálu, jakou známe. WASP-107b je navíc velice blízko u své hvězdy (hlavní posloupnost, třída K), a to pouze 0,055 AU, čili přibližně sedmkrát blíže než má Merkur ke Slunci. 
 
 
Astronomové použili ke zkoumání této exoplanety nástroj Wide Field Camera 3, aby se podívali na infračervené světlo procházející vrchními vrstvami její atmosféry. Pak už nastoupilo zkoumání zachyceného spektra, v němž byly zachyceny silné známky helia v excitovaném stavu. Tradičně se přitom k takovému pozorování používá ultrafialové nebo viditelné spektrum s vyšší energií. Infračervené spektrum navíc daleko snadněji prochází naší atmosférou, takže pro sledování exoplanet by se příště dle autorů studie daly dobře použít také pozemské teleskopy. 
 
A jak už je v takových případech obvyklé, zase byl zmíněn Vesmírný teleskop Jamese Webba (JWST), který by mohl být velice dobře použit pro takové účely. Jednak bude celkově výkonnější, ale především bude schopen daleko lépe pozorovat v infračerveném spektru, kde má Hubble jen omezené možnosti. Vypadá to, že JWST nebude vědět, na co se má koukat dříve. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Co nabídne sada AMD X570? Máme tu neoficiální diagram Co nabídne sada AMD X570? Máme tu neoficiální diagram
Už se můžeme spolehnout na to, že zbrusu nová čipová sada AMD X570 bude potřebovat výkonnější chlazení, než na jaké jsme si za poslední roky zvykli. Čím se nám ale za to odmění, to ukáže diagram od ChipHell. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD se po čtyřech letech vrací do Fortune 500 AMD se po čtyřech letech vrací do Fortune 500
AMD v roce 2015 vypadlo z žebříčku Fortune 500, který čítá pět set nejlepších společností z USA s ohledem na jejich tržby. Jde tak o přesně danou posloupnost firem a není divu, že AMD v ní před čtyřmi lety výrazně kleslo. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Kingston uvádí svá nejlepší SSD KC2000 Kingston uvádí svá nejlepší SSD KC2000
Kingston si připravil svou novou vlajkovou řadu SSD pro rozhraní M.2, a sice KC2000. Založena je na nových 96vrstvých pamětech s buňkami TLC a slibuje maximální datovou propustnost 3200 MB/s.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sapphire: očekávejme výkonné Navi i za 500 USD Sapphire: očekávejme výkonné Navi i za 500 USD
Zástupce společnosti Sapphire, dlouholetého AIB partnera firem ATi a následně AMD, si trošku pustil pusu na špacír a prozradil něco o tom, co můžeme očekávat od připravovaných grafických karet s GPU Navi.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích
Nedočkavci už dlouho pročesávají online databáze známých benchmarků, zda v nich nezachytí testy chystaných GPU Navi od AMD. Nyní se takové čipy objevily s označením 731F:C1 a 7310:00, takže o co konkrétního jde?
Včera, aktualita, Jan Vítek