www.svethardware.cz
>
>
>
>

Astronomové poprvé detekovali helium v atmosféře exoplanety

Astronomové poprvé detekovali helium v atmosféře exoplanety
, , aktualita
Hubbleův vesmírný dalekohled se opět ukázal jako velice užitečné a v podstatě nestárnoucí zařízení, když astronomové dokázali s jeho pomocí detekovat helium v atmosféře planety vzdálené asi 200 světelných let. 
reklama
Mluvíme konkrétně o exoplanetě WASP-107b, která má dle nového objevu ve své atmosféře bohaté zásoby helia, které z ní vlivem aktivity jejího slunce průběžně uniká do vesmíru. K tomuto objevu byl sice použit už dlouhá léta používaný Hubbleův dalekohled, ale technika byla zcela nová a však také přispěla k vůbec první detekci tohoto plynu na planetě v cizím systému, který navíc rozhodně nepatří mezi ty nejbližší, však do vzdálenosti 15 sv. let jich je více než 40 a WASP-107 je daleko na 200 sv. let. 
 
 
Helium je ve vesmíru po vodíku druhý nejběžněji se vyskytující prvek, takže bylo vcelku logické, že se vědci zaměřili právě na něj a především je jeden z hlavních stavebních prvků našich plynných obrů Saturnu a Jupiteru. WASP-107b také patří mezi takové obry, i když je poněkud odlišný, nicméně do této doby nebylo helium objeveno na žádné jiné exoplanetě a to ne kvůli tomu, že by se po něm nepátralo. Nyní byla signatura navíc tak silná, že dle astronomové musí heliový obal zasahovat tisíce kilometrů do vesmíru, a to nejspíše kvůli tomu, že planetu tohoto plynu zbavuje aktivita velice blízkého slunce.
 
WASP-107b by se tak mohla jevit podobně jako kometa, přičemž může přicházet asi o 4 procenta své hmoty každou miliardu let. Nevypadá to tak, že by se kvůli tomu někdy měla zcela "vypařit". Mluvíme přitom o planetě objevené teprve před rokem, jež sice má mít velikost srovnatelnou s Jupiterem, ale s pouze cca 12 procenty jeho hmotnosti, což z ní činí jednu z planet s nejnižší hustotou materiálu, jakou známe. WASP-107b je navíc velice blízko u své hvězdy (hlavní posloupnost, třída K), a to pouze 0,055 AU, čili přibližně sedmkrát blíže než má Merkur ke Slunci. 
 
 
Astronomové použili ke zkoumání této exoplanety nástroj Wide Field Camera 3, aby se podívali na infračervené světlo procházející vrchními vrstvami její atmosféry. Pak už nastoupilo zkoumání zachyceného spektra, v němž byly zachyceny silné známky helia v excitovaném stavu. Tradičně se přitom k takovému pozorování používá ultrafialové nebo viditelné spektrum s vyšší energií. Infračervené spektrum navíc daleko snadněji prochází naší atmosférou, takže pro sledování exoplanet by se příště dle autorů studie daly dobře použít také pozemské teleskopy. 
 
A jak už je v takových případech obvyklé, zase byl zmíněn Vesmírný teleskop Jamese Webba (JWST), který by mohl být velice dobře použit pro takové účely. Jednak bude celkově výkonnější, ale především bude schopen daleko lépe pozorovat v infračerveném spektru, kde má Hubble jen omezené možnosti. Vypadá to, že JWST nebude vědět, na co se má koukat dříve. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Objevila se 87GB databáze uniklých hesel. Zjistěte, zda někdo zná to vaše Objevila se 87GB databáze uniklých hesel. Zjistěte, zda někdo zná to vaše
Každou chvíli dochází k nějakému bezpečnostnímu úniku a nyní se na Internetu objevila obrovská 87GB databáze e-mailů a přihlašovacích hesel. Chcete vědět, zda je mezi nimi i vaše heslo k některé službě?
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
G.Skill uvedl moduly Trident Z DDR4-3466 pro AMD G.Skill uvedl moduly Trident Z DDR4-3466 pro AMD
Výrobce pamětí G.Skill představil nové paměťové moduly Trident Z RGB DDR4-3466 ideální pro platformu AMD X399. Nabídne tedy vysokou frekvenci, RGB osvětlení a balení se čtyřmi moduly pro 4kanálové zapojení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
USA vyšetřuje Huawei za krádež průmyslových tajemství od T-Mobile USA vyšetřuje Huawei za krádež průmyslových tajemství od T-Mobile
Huawei to opravdu nemá jednoduché. V USA jej totiž federální úřady vyšetřují v souvislostí s krádeží průmyslových tajemství z roku 2014. U civilního soudu byl za totéž přitom odsouzen už před dvěma lety.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
ECS SF110-A320 tenký desktop a HTPC s APU Ryzen ECS SF110-A320 tenký desktop a HTPC s APU Ryzen
Na CES 2019 se také objevil zajímavý počítač od firmy ECS, a sice model SF110-A320. Ten se řadí mezi PC formátu UCFF, čili ultra-compact form-factor a jako takový se bude hodit třeba na místo HTPC vybaveného APU Ryzen
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Asteroidy narážejí do Země více než dvakrát častěji než před 290 miliony lety Asteroidy narážejí do Země více než dvakrát častěji než před 290 miliony lety
Doba permu byla dle vědců studujících dopady asteroidů v minulosti mnohem klidnější než pozdější doba. Jak na to přišli? Jednoduše tím, že se podívali na povrch Měsíce, který tím odhaluje svou historii. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek