www.svethardware.cz
>
>
>

Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov

Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
, , aktualita
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
reklama
Tým astronomů sledujících hvězdu N6946-BH1 vedl Scott Adams z Calltechu, který spolupracoval s kolegy z univerzit v Ohiu a Oklahomě. Přišli s novou technikou sledování hvězd, která využívá zařízení Large Binocular Telescope (LBT) a přímo hledali kandidáty na neúspěšné supernovy, čili takové hvězdy, které zakončily svou dráhu bez spektakulární exploze. Po čtyřech letech práce se tento tým nakonec zaměřil na hvězdu v galaxii NGC 6946.

N6946-BH1 byl červený obr s hmotností kolem 25 Sluncí a vzdálený asi 20 milionů světelných let. Přilákal pozornost astronomů proto, že před několika lety náhle zvýšil svůj jas, a ten v porovnání se Sluncem milionkrát vyšší, ovšem pak začal zase pohasínat, až hvězda nakonec prakticky zmizela. Nenastal ale žádný výbuch supernovy a astronomové mohli sledovat jen slabou stopu blízkého infračerveného záření, které obvykle vychází z hmoty, jež právě spirálovitě proudí do chřtánu černé díry.

Už od roku 2003 řada astronomů tvrdí, že některé hvězdy jsou tak velké na to, aby se z nich mohly stát supernovy. Jejich vlastní gravitace zamezí explozi, takže namísto toho tyto hvězdy prostě jen zhasnou, čili ukončí svou termonukleární reakci a zkolabují. Nikdy, až doposud, ale nebyl k dispozici žádný důkaz, který by to potvrdil.

Adams k tomu řekl, že toto zjištění a potvrzení teorie neúspěšných supernov vysvětluje záhadu, proč velcí červení obři nebyli pozorováni jako předchůdci supernov a proč je tu mezera v rozdělení hmoty mezi neutronovými hvězdami a černými děrami. Jsou tu ale i jiné teorie, které vysvětlují, co astronomové v případě hvězdy N6946-BH1 mohli pozorovat, ačkoliv jsou nepravděpodobné. Analýza materiálů z Hubbleova a Spitzerova teleskopu však všechny už vyloučila, tedy až na jednu. Stále existuje možnost, že hvězdu najednou něco zakrylo, třeba nějaké mračno, které by zamezilo dalšímu pozorování. Nicméně i to může být brzy vyvráceno, neboť astronomové už jen čekají na data z observatoře Chandra, která sleduje rentgenové paprsky a nejspíše potvrdí, že na místě N6946-BH1 vznikla nová černá díra. Pokud se ale tak nestane, astronomové budou dané místo dále monitorovat budou muset využít ještě výkonnější sledovací zařízení.

Zdroj: arxiv.org
reklama
Nejnovější články
Regulátoři zatrhli podezřelý miner Bitcoinů od "Kodaku" Regulátoři zatrhli podezřelý miner Bitcoinů od "Kodaku"
V lednu byl prezentován miner Bitcoinů Kodak KashMiner. Už tehdy ale způsob financování produktu nedával vůbec nikomu smysl a byl považován za tzv. "scam", v podstatě podvod. Regulátoři si na projekt došlápli a zakázali ho.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
NZXT uvádí zdroje E-Series s monitorováním spotřeby NZXT uvádí zdroje E-Series s monitorováním spotřeby
Společnost NZXT představila trojici nových počítačových zdrojů E-Series, které mohou poskytovat až 850 W. Všechny tři jsou modulární a podporují monitorování dodávaného proudu na různých větvích.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
No Man's Sky NEXT, velká aktualizace sci-fi dobrodružství No Man's Sky NEXT, velká aktualizace sci-fi dobrodružství
No Man's Sky byl bezesporu přehypovaný produkt, jehož vývoj Hello Games nezvládli a uspěchaně dodali hru, která nedostála jejich slibům. Nedá se jim ale upřít, že se snaží tento titul postupně vylepšovat a nyní chystají velkou aktualizaci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Nový citlivý MeerKAT přinesl snímek naší supermasivní černé díry Nový citlivý MeerKAT přinesl snímek naší supermasivní černé díry
MeerKAT byl už dříve titulován jako největší radioteleskop na jižní polokouli, respektive letos se jím má zcela bezpečně stát. Jde o soustavu vysoce citlivých teleskopů, která nyní přinesla zajímavý snímek naší lokální supermasivní černé díry. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Partneři AMD představují desky s čipsetem B450 Partneři AMD představují desky s čipsetem B450
V podstatě nic nebrání tomu, aby se na trh dostaly nové základní desky s čipsetem AMD B450. Už dávno jsou na něm vhodné procesory a také desky s X470, který tvoří vrchol své řady. Desky s B450 ale tvoří rozumný mainstream. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář