Asus Tinker Board zaútočí na Raspberry Pi 3

Asus Tinker Board zaútočí na Raspberry Pi 3
, , aktualita
Asus se rozhodl, že na trh přinese desku Tinker Board, jež bude mít za úkol přesvědčit zájemce o Raspberry Pi 3 o koupi právě této alternativy. Tinker Board se nesnaží jít zcela vlastní cestou a namísto toho chce být do jisté míry kompatibilní s Pi 3.
K oblíbeným
reklama
To je ostatně od Asusu celkem logický krok, neboť Raspberry Pi nejsou pouze desky, ale celý ekosystém zahrnující různé moduly s dodatečným hardwarem, příslušenstí i operační systémy. Asus 90MB0QY1-M0EAY0 Tinker Board tak bude mít stejnou velikost a rozmístění portů i rozhraní GPIO, ovšem oproti Raspberry Pi 3 chce nabídnout mnohem vyšší výkon. To ostatně Asus ve svých materiálech přímo srovnává.

Tinker Board je založena na čtyřjádrovém procesoru Rockchip RK3288 s 1,8GHz Cortex-A17 a GPU Mali-T764, takže tu je jasná výhoda oproti čtyřjádrovému Broadcomu na 1,2 GHz, jejž nese Pi 3, přičemž dle benchmarku GeekBench má být řešení Asusu téměř dvakrát výkonnější. Dále tu máme 2 GB paměti, čili dvojnásobnou kapacitu, rozhraní HDMI nabídne navíc dekódování H.264 ve 4K, síť je zde 1Gb/s namísto 100 Mb/s, zvukový systém nabídne vzorkování až 192k/24bit, Wi-Fi 802.11n zase vyměnitelnou anténu a verze SDIO je 3.0 oproti 2.0. Vypadá to tak, že řešení Asusu je skutečně z hlediska výkonu výrazně lepší než Pi 3 a firma k tomu říká, že Raspberry Pi bylo na trhu už moc dlouho, takže přichází ona, aby uživatelům nabídla více. Asus si tak moc servítků nebere.

Vedle výkonu či schopností daného hardwaru tu však jsou ještě další důležité otázky, a to především spotřeba, cena a softwarová podpora. Co se týče spotřeby, v klidovém provozu se zapnutým výstupem HDMI (1080p) si deska vezme 2,25 W, což se srovná na 2 W po vypojení HDMI. Maximální spotřeba desky má činit 5 W, a to oproti 3,7 W v případě Raspberry Pi 3. To už může v některým případech hrát velkou roli, zvláště při provozu na baterie.

Asus také říká, že pro Tinker Board přichází s vlastní verzí linuxového operačního systému, který je stejně jako ten pro Pi založený na Debianu. Chce také podporovat další systémy jako Ubuntu, OpenSUSE a rovněž software Kodi. No a nakonec je tu cena, která v britských librách činí 55 oproti 34, a to je také slušný rozdíl. Vypadá to tak, že Raspberry Pi se zatím ničeho bát nemusí, však Tinker Board není první ani poslední alternativa, která se snaží přiživit na jejich úspěchu.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
Microsoft bude vyvíjet autonomní auta s GM a Cruise Microsoft bude vyvíjet autonomní auta s GM a Cruise
Microsoft je další společností, která se chce podílet na vývoji autonomních vozů. Své síly spojí s projektem Cruise, za kterým stojí automobilka General Motors a spolupracuje např. i s japonskou Hondou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Malwarebytes napadeno stejnými hackery, kteří stojí za hackem na SolarWinds Malwarebytes napadeno stejnými hackery, kteří stojí za hackem na SolarWinds
Nedávno jsme se dozvěděli o velkém hacku serverů firmy SolarWinds, která pak nevědomky přibalovala ke své aplikaci Orion malware. Stejná skupina hackerů napadla i systémy společnosti Malwarebytes.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA potvrzuje, že nebude žádná RTX 3060 Founders Edition NVIDIA potvrzuje, že nebude žádná RTX 3060 Founders Edition
NVIDIA se opravdu nechystá vypustit do světa svou vlastní verzi karty GeForce RTX 3060 Founders Edition, takže tu budou pouze modely od AIB partnerů této společnosti. Můžeme se také ptát, jestli vůbec bude platit stanovená cena.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Intel potvrdil svůj záměr vyrábět Alder Lake od druhé poloviny roku Intel potvrdil svůj záměr vyrábět Alder Lake od druhé poloviny roku
Intel už se chystá vrhnout na trh generaci Rocket Lake-S pro desktopy a chystá také Tiger Lake-H s osmi jádry pro notebooky, ovšem poté by se po delší době už měla na trhu sejít společná mobilní i desktopová generace, Alder Lake.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Analýza spotřeby 65W a 125W Core i7, jak se liší v praxi? Analýza spotřeby 65W a 125W Core i7, jak se liší v praxi?
Neinformovaný zákazník by z označení prodávaných procesorů mohl mít pocit, že jejich TDP bude odpovídat skutečné spotřebě, jenomže to neplatí ani u Intelu a v podstatě ani u AMD. Nyní ale bude řeč právě o Intelu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek26 komentářů