Asus Tinker Board zaútočí na Raspberry Pi 3

Asus Tinker Board zaútočí na Raspberry Pi 3
, , aktualita
Asus se rozhodl, že na trh přinese desku Tinker Board, jež bude mít za úkol přesvědčit zájemce o Raspberry Pi 3 o koupi právě této alternativy. Tinker Board se nesnaží jít zcela vlastní cestou a namísto toho chce být do jisté míry kompatibilní s Pi 3.
K oblíbeným
reklama
To je ostatně od Asusu celkem logický krok, neboť Raspberry Pi nejsou pouze desky, ale celý ekosystém zahrnující různé moduly s dodatečným hardwarem, příslušenstí i operační systémy. Asus 90MB0QY1-M0EAY0 Tinker Board tak bude mít stejnou velikost a rozmístění portů i rozhraní GPIO, ovšem oproti Raspberry Pi 3 chce nabídnout mnohem vyšší výkon. To ostatně Asus ve svých materiálech přímo srovnává.

Tinker Board je založena na čtyřjádrovém procesoru Rockchip RK3288 s 1,8GHz Cortex-A17 a GPU Mali-T764, takže tu je jasná výhoda oproti čtyřjádrovému Broadcomu na 1,2 GHz, jejž nese Pi 3, přičemž dle benchmarku GeekBench má být řešení Asusu téměř dvakrát výkonnější. Dále tu máme 2 GB paměti, čili dvojnásobnou kapacitu, rozhraní HDMI nabídne navíc dekódování H.264 ve 4K, síť je zde 1Gb/s namísto 100 Mb/s, zvukový systém nabídne vzorkování až 192k/24bit, Wi-Fi 802.11n zase vyměnitelnou anténu a verze SDIO je 3.0 oproti 2.0. Vypadá to tak, že řešení Asusu je skutečně z hlediska výkonu výrazně lepší než Pi 3 a firma k tomu říká, že Raspberry Pi bylo na trhu už moc dlouho, takže přichází ona, aby uživatelům nabídla více. Asus si tak moc servítků nebere.

Vedle výkonu či schopností daného hardwaru tu však jsou ještě další důležité otázky, a to především spotřeba, cena a softwarová podpora. Co se týče spotřeby, v klidovém provozu se zapnutým výstupem HDMI (1080p) si deska vezme 2,25 W, což se srovná na 2 W po vypojení HDMI. Maximální spotřeba desky má činit 5 W, a to oproti 3,7 W v případě Raspberry Pi 3. To už může v některým případech hrát velkou roli, zvláště při provozu na baterie.

Asus také říká, že pro Tinker Board přichází s vlastní verzí linuxového operačního systému, který je stejně jako ten pro Pi založený na Debianu. Chce také podporovat další systémy jako Ubuntu, OpenSUSE a rovněž software Kodi. No a nakonec je tu cena, která v britských librách činí 55 oproti 34, a to je také slušný rozdíl. Vypadá to tak, že Raspberry Pi se zatím ničeho bát nemusí, však Tinker Board není první ani poslední alternativa, která se snaží přiživit na jejich úspěchu.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
Apple vysvětluje kontroverzní výměny akumulátorů jen v autorizovaném servisu Apple vysvětluje kontroverzní výměny akumulátorů jen v autorizovaném servisu
Apple před týdnem rozhněval velkou spoustu lidí, když začal vyžadovat případné výměny akumulátorů jen v autorizovaných servisech, naštěstí telefony jsou i bez toho nadále funkční. Nyní svůj krok a postoj vysvětluje.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
NASA chce přinést vzorky Marsu na Zem, pomůže Mars 2020 NASA chce přinést vzorky Marsu na Zem, pomůže Mars 2020
Stejně tak, jak před pěti desítkami let přinesli Američané kousky Měsíce zpět na Zem, hodlají totéž provést s horninami z Marsu. Podíl na projektu by měla mít už nyní připravovaná mise Mars 2020.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů
Kaspersky teď čelí nemilému problému. Jeho antiviry totiž mohly být zneužívány třetími stranami ke sledování uživatelů. Jeho skripty totiž nabízeli ostatním možnost identifikovat počítač a uživatele.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 % Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 %
Vypadá to, že velmi oblíbená streamovací služba Spotify se chystá navýšit ceny svých předplatných. Stále rostoucí obliba rodinného plánu totiž znatelně snižuje průměrné příjmy na jednotlivého posluchače.
16.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM
Společnost TSMC se slovy, že Mooreův zákon stále ještě žije, ukázala obrovský interposer, na nějž se vejdou dva čipy zabírající 600 mm2 a navíc i osm dokola poskládaných pamětí typu HBM. K čemu by asi tak tento interposer mohl být? 
16.8.2019, aktualita, Jan Vítek7 komentářů