Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Asus vypustil výroční vysoce přetaktovanou GeForce GTX 980

1.4.2015, Jan Vítek, aktualita
Asus vypustil výroční vysoce přetaktovanou GeForce GTX 980
Asus si připravil výroční zlatou edici karty GeForce GTX 980, která je velmi slušně přetaktovaná. Firma si ji připravila pro příležitost 20. výročí svého působení na trhu s grafickými kartami a mělo by jít o dosud nejrychlejší model s GTX 980.
Nová karta Asus GeForce GTX 980 20th Anniversary Gold Edition využívá čipy NVIDIA GM204-400-A1, které zvládnou vysokou frekvenci 1317 až 1431, přičemž výchozí frekvence jsou 1126 až 1216, takže jde o výrazné přetaktování. Na druhou stranu, frekvence 1,4 až 1,45 GHz jsou poměrně snadno dosažitelné pomocí přetaktování i u jiných karet, ale zde to máme zaručeno a můžeme se pokusit ještě o vyšší takty.

Paměti byly ponechány na frekvenci 7 GHz, však u aktuálně používaných čipů GDDR5 je tento takt už hraniční. Pak se můžeme spolehnout na 14fázové napájení posílené dvěma osmipinovými konektory PCIe. Karta je jinak založena na modelu ROG Matrix Platinum, s nímž sdílí stejný chladič, který akorát nemá červený, ale zlatý design a logo ROG bylo nahrazeno informací o 20. výročí, přičemž není jasné, zda příslušné logo je také podsvíceno pomocí LED. To je ale ten nejmenší detail. Podstatnější rozdíl je v tom, že oba ventilátory jsou stejné, zatímco u ROG Matrix Platinum ten levý patří mezi modely CoolTech a má kombinované axiální a radiální lopatky. Asus se zde zřejmě rozhodl v prospěch sjednoceného vzhledu.

Chladič také využívá DirectCU, čili heatpipe, které jsou připevněny přímo na grafický čip a slibuje, že v klidovém režimu bude mít nulovou hlučnost. Spotřeba karty totiž v klidu není moc velká a chladič zvládne odvádět teplo i pasivně bez ventilátorů. Výkon si pak budeme moci poladit pomocí nástroje GPU Tweak a do softwarové výbavy také patří XSplit Gamecaster pro živé streamování videí z hry přes Internet.

Zdroj: Videocardz
Doporučujeme náš velký přehled desktopových grafických čipů.