Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Asus: Windows 10 zdarma nemusí být dobré pro výrobce počítačů

17.8.2015, Jan Vítek, aktualita
Asus: Windows 10 zdarma nemusí být dobré pro výrobce počítačů
Dominantní operační systém na počítačích PC je ve své nejnovější verzi zdarma pro uživatele předchozích verzí, tedy Windows 7 a 8.x, přičemž šéf společnosti Asus si není jistý, že to bude pro výrobce počítačů přínos. Jaké jsou tedy jeho argumenty?
O systému Windows 10 se mluvilo jako o příležitosti pro výrobce PC, kteří se především v posledních měsících potýkají s výrazným poklesem tržeb a celkového zájmu o nový hardware. Samozřejmě se ale objevily i hlasy, které to zpochybňují a k nim se nyní přidal i Jerry Shen, CEO společnosti Asus.





V případě nástupu předchozích verzí systému Windows, a to zvláště úspěšných XP, se Microsoft i výrobci počítačů mohli těšit na vyšší tržby, jenomže nyní je situace odlišná, když jsou Windows 10 pro většinu uživatelů PC zdarma. V případě Microsoftu je to jasné, ale otázka je dopad na výrobce PC a hardwaru. Výrobci si samozřejmě musí své kopie instalované na počítače zaplatit, což tedy v důsledku padne na zákazníka. Windows 10 pro tablety a telefony jsou přitom opět zdarma, takže problém je zřejmý a dle šéfa Asusu by tato situace mohla výrobce PC poškodit.





Nicméně ani Jerry Shen zatím neví, čeho se PC průmysl nakonec v tomto roce dočká a mluví o tom, že prodeje celých desktopových PC a notebooků by mohly sice klesnout, ale na druhou stranu by to mohly vyvážit prodeje samostatných PC komponent. Tím má na mysli především nové API DirectX 12, které dokáže lépe využít vícejádrové procesory a moderní grafické karty, což by mohlo uživatele se starším hardwarem přesvědčit k upgradu. Sluší se ale dodat, že to by se nejdříve musely také objevit nějaké vhodné herní tituly, které dokáží DirectX 12 využít a především ukázat výrazný výkonnostní náskok před DirectX 11. Vedle toho ale Windows 10 dokáží také lépe pracovat s monitory s vysokým rozlišením, a přinést tak vyšší zájem o Ultra HD displeje a v budoucnu se má projevit také podpora holografických systémů.

CEO firmy Asus tedy doufá, že pokud Windows 10 nepřinesou oživení prodejů PC, bude alespoň vyšší zájem o procesory, ale i grafické karty a monitory. Do této skládačky navíc můžeme započítat i novou generaci procesorů Intel Skylake, pro něž potřebujeme novou desku a často i paměti DDR4.

Zdroj: KitGuru