www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>
>

Asus zaostává v podpoře PCIe 4.0 na deskách se Z490

Asus zaostává v podpoře PCIe 4.0 na deskách se Z490
, , aktualita
Už dobře víme, že desky se sadou Intel Z490 obecně podporují rozhraní PCIe 4.0, ovšem ne všechny a zcela jistě ne s procesory Comet Lake-S. Tato věc se chystá až pro Rocket Lake-S, přičemž Asus na tom ve srovnání s konkurencí není nejlépe.
K oblíbeným
reklama
Intel dle wccftech původně ani neplánoval, že by dnes dostupné desky se Z490 měly podporovat rozhraní PCIe 4.0, ale jeho partneři jej měli přesvědčit, aby to umožnil, čili aby na již dnes dostupných deskách bylo možné využít nové rozhraní poté, co dorazí příští procesory. Společnosti Gigabyte, MSI a ASRock pak měly zvláště aktivně pracovat na implementaci PCIe 4.0, zatímco Asus prý zůstal pozadu a držel se svého původního plánu nenabídnout nové rozhraní na deskách se Z490 kvůli tomu, že Comet Lake-S ho stejně nebudou podporovat. 
 
 
Desky tak musí nést především kompatibilní konektory pro PCIe 4.0 a příslušný generátor hodin a volitelně to pak jsou i příslušné přepínače a re-drivery, které se hodí zvláště pro desky, které chtějí šířit rozhraní PCIe 4.0 i mezi další sloty, než je hlavní PCIe x16 a M.2. 
 
 
Od Asusu jsme se tak nedočkali žádných podrobností o integraci podpory rozhraní PCIe 4.0 na deskách se Z490, a to na rozdíl od ostatních hlavních výrobců značkových desek. Takže zatímco MSI a Gigabyte běžně využívají generátory IDT6V4 1821BN na všech modelech, Asus spoléhá na PRO Clock II, který se ale dostal pouze na dvě jeho desky. Dále má řada desek MSI a Gigabyte ve své výbavě také re-drivery (P13EQX16), ovšem Asus je nabízí pouze na jednom modelu a z celkového srovnání pak nejlépe vychází společnost MSI, jejíž všechny desky také nabízí i PCIe 4.0 přepínače (P13DBS16), kdežto Gigabyte je využívá jen na některých modelech (P13DBS). To vše ukazuje následující tabulka:
 
 
Během příštích měsíců očekáváme nástup nových grafických karet AMD i NVIDIA, které zcela jistě nabídnou rozhraní PCIe 4.0 a rozšiřovat se bude i nabídka SSD pro toto rozhraní. Asus je tak v tomto případě ve zřejmé nevýhodě oproti ostatním, i když se dá očekávat, že až desktopová platforma Intelu skutečně zpřístupní podporu PCIe 4.0, Asus nabídne nové verze svých desek či rovnou další nové modely. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
PNY uvedlo SSD XLR8 CS3040 s PCIe Gen4 a obřím chladičem PNY uvedlo SSD XLR8 CS3040 s PCIe Gen4 a obřím chladičem
Společnost PNY představila nová vysoce výkonná SSD řady XLR CS3040. Ty už využívají rychlého rozhraní PCI Gen4 a k vysokému výkonu jim má dopomoci i pokročilé chlazení. Najdete zde 45g heatsink se žebrováním.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Deepfakes útočí: AI pomáhala na fotkách "svlékat" ženy i mladé dívky Deepfakes útočí: AI pomáhala na fotkách "svlékat" ženy i mladé dívky
Deepfakes jsou velkou hrozbou pro politiku a manipulaci veřejným míněním falešnými fotografiemi a videi, ale zdaleka to nemusí skončit jen u toho. Objevil se např. bot, který "svlékal" ženy na dodaných snímcích.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Uniklá roadmap ukazuje chystané procesory Intel Xeon Uniklá roadmap ukazuje chystané procesory Intel Xeon
Na světlo světa se dostala roadmap, která ukazuje plány Intelu na výrobu nových procesorů Xeon. Týká se nejbližších dvou let, pokud pomineme zbytek tohoto roku, přičemž se dozvíme o Ice Lake i Sapphire Rapids. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Adobe uvede nástroj pro boj s deepfakes Adobe uvede nástroj pro boj s deepfakes
V posledních letech jsou deepfakes čím dál větším problémem. Společnost Adobe chce proti problému bojovat novým nástrojem, který bude součástí Photoshopu a Behance, nicméně nebude fungovat tak, jak bychom asi předpokládali.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Canon uvedl 5 nových ITS tiskáren řady MegaTank Canon uvedl 5 nových ITS tiskáren řady MegaTank
Canon představil pět nových ITS tiskáren. Ty mají velkoobjemové nádržky a velmi levný tisk. Nabídka novinek začíná u základní tiskárny Pixma G1420 a končí u multifunkce Pixma G3460 s připojením Wi-Fi.
Včera, aktualita, Milan Šurkala