www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>
>

Asus zaostává v podpoře PCIe 4.0 na deskách se Z490

Asus zaostává v podpoře PCIe 4.0 na deskách se Z490
, , aktualita
Už dobře víme, že desky se sadou Intel Z490 obecně podporují rozhraní PCIe 4.0, ovšem ne všechny a zcela jistě ne s procesory Comet Lake-S. Tato věc se chystá až pro Rocket Lake-S, přičemž Asus na tom ve srovnání s konkurencí není nejlépe.
K oblíbeným
reklama
Intel dle wccftech původně ani neplánoval, že by dnes dostupné desky se Z490 měly podporovat rozhraní PCIe 4.0, ale jeho partneři jej měli přesvědčit, aby to umožnil, čili aby na již dnes dostupných deskách bylo možné využít nové rozhraní poté, co dorazí příští procesory. Společnosti Gigabyte, MSI a ASRock pak měly zvláště aktivně pracovat na implementaci PCIe 4.0, zatímco Asus prý zůstal pozadu a držel se svého původního plánu nenabídnout nové rozhraní na deskách se Z490 kvůli tomu, že Comet Lake-S ho stejně nebudou podporovat. 
 
 
Desky tak musí nést především kompatibilní konektory pro PCIe 4.0 a příslušný generátor hodin a volitelně to pak jsou i příslušné přepínače a re-drivery, které se hodí zvláště pro desky, které chtějí šířit rozhraní PCIe 4.0 i mezi další sloty, než je hlavní PCIe x16 a M.2. 
 
 
Od Asusu jsme se tak nedočkali žádných podrobností o integraci podpory rozhraní PCIe 4.0 na deskách se Z490, a to na rozdíl od ostatních hlavních výrobců značkových desek. Takže zatímco MSI a Gigabyte běžně využívají generátory IDT6V4 1821BN na všech modelech, Asus spoléhá na PRO Clock II, který se ale dostal pouze na dvě jeho desky. Dále má řada desek MSI a Gigabyte ve své výbavě také re-drivery (P13EQX16), ovšem Asus je nabízí pouze na jednom modelu a z celkového srovnání pak nejlépe vychází společnost MSI, jejíž všechny desky také nabízí i PCIe 4.0 přepínače (P13DBS16), kdežto Gigabyte je využívá jen na některých modelech (P13DBS). To vše ukazuje následující tabulka:
 
 
Během příštích měsíců očekáváme nástup nových grafických karet AMD i NVIDIA, které zcela jistě nabídnou rozhraní PCIe 4.0 a rozšiřovat se bude i nabídka SSD pro toto rozhraní. Asus je tak v tomto případě ve zřejmé nevýhodě oproti ostatním, i když se dá očekávat, že až desktopová platforma Intelu skutečně zpřístupní podporu PCIe 4.0, Asus nabídne nové verze svých desek či rovnou další nové modely. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu? RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu?
Rozhraní PCI Express 4.0 může mnohým uživatelům připadat jako zbytečnost, neboť verze 3.0 stále ještě stačí. Ovšem co když použijeme verzi 3.0 a ještě navíc s jen čtyřmi linkami a navěsíme na ně výkonnou RTX 3080? To uvidíme. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář