www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>
>

Asus zaostává v podpoře PCIe 4.0 na deskách se Z490

Asus zaostává v podpoře PCIe 4.0 na deskách se Z490
, , aktualita
Už dobře víme, že desky se sadou Intel Z490 obecně podporují rozhraní PCIe 4.0, ovšem ne všechny a zcela jistě ne s procesory Comet Lake-S. Tato věc se chystá až pro Rocket Lake-S, přičemž Asus na tom ve srovnání s konkurencí není nejlépe.
K oblíbeným
reklama
Intel dle wccftech původně ani neplánoval, že by dnes dostupné desky se Z490 měly podporovat rozhraní PCIe 4.0, ale jeho partneři jej měli přesvědčit, aby to umožnil, čili aby na již dnes dostupných deskách bylo možné využít nové rozhraní poté, co dorazí příští procesory. Společnosti Gigabyte, MSI a ASRock pak měly zvláště aktivně pracovat na implementaci PCIe 4.0, zatímco Asus prý zůstal pozadu a držel se svého původního plánu nenabídnout nové rozhraní na deskách se Z490 kvůli tomu, že Comet Lake-S ho stejně nebudou podporovat. 
 
 
Desky tak musí nést především kompatibilní konektory pro PCIe 4.0 a příslušný generátor hodin a volitelně to pak jsou i příslušné přepínače a re-drivery, které se hodí zvláště pro desky, které chtějí šířit rozhraní PCIe 4.0 i mezi další sloty, než je hlavní PCIe x16 a M.2. 
 
 
Od Asusu jsme se tak nedočkali žádných podrobností o integraci podpory rozhraní PCIe 4.0 na deskách se Z490, a to na rozdíl od ostatních hlavních výrobců značkových desek. Takže zatímco MSI a Gigabyte běžně využívají generátory IDT6V4 1821BN na všech modelech, Asus spoléhá na PRO Clock II, který se ale dostal pouze na dvě jeho desky. Dále má řada desek MSI a Gigabyte ve své výbavě také re-drivery (P13EQX16), ovšem Asus je nabízí pouze na jednom modelu a z celkového srovnání pak nejlépe vychází společnost MSI, jejíž všechny desky také nabízí i PCIe 4.0 přepínače (P13DBS16), kdežto Gigabyte je využívá jen na některých modelech (P13DBS). To vše ukazuje následující tabulka:
 
 
Během příštích měsíců očekáváme nástup nových grafických karet AMD i NVIDIA, které zcela jistě nabídnou rozhraní PCIe 4.0 a rozšiřovat se bude i nabídka SSD pro toto rozhraní. Asus je tak v tomto případě ve zřejmé nevýhodě oproti ostatním, i když se dá očekávat, že až desktopová platforma Intelu skutečně zpřístupní podporu PCIe 4.0, Asus nabídne nové verze svých desek či rovnou další nové modely. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Konfigurace Intel Alder Lake: jednoduché to nebude Konfigurace Intel Alder Lake: jednoduché to nebude
Server Coreboot ukázal obsah souboru se všemi možnými konfiguracemi procesorů Intel Alder Lake-S a Alder Lake-P. Vypadá to, že nám Intel svou nabídku dokáže znepřehlednit, za což bude moci především nová hybridní architektura. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Vermeer se ukázal: vzorek Ryzen 9 4950X/5950X s takty až 4,8 GHz AMD Vermeer se ukázal: vzorek Ryzen 9 4950X/5950X s takty až 4,8 GHz
Igor Wallossek se podělil o nové informace o chystaných procesorech generace Zen 3 a konkrétně o modelech Ryzen. Objevily se totiž inženýrské vzorky, které ukazují na turbo až 4,8 GHz. A to může být časem jen vyšší. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel potvrzuje, Tiger Lake dorazí za necelý měsíc, promluví i Raja Koduri Intel potvrzuje, Tiger Lake dorazí za necelý měsíc, promluví i Raja Koduri
Vypuštění či alespoň představení procesorů Tiger Lake na začátku září bylo očekávané, ale dosud ne potvrzené. Nyní tu už ale máme přímo od Intelu potvrzení, že pozvánky pro média na blížící se virtuální událost se opravdu týkají těchto CPU. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Další oběť ransomwaru od Maze s 10 TB ukradených dat: Canon USA Další oběť ransomwaru od Maze s 10 TB ukradených dat: Canon USA
Společnost Canon má teď trochu těžké období. Ze serverů cloudové služby image.canon kvůli chybě zmizely fotky uživatelů, nyní je celé její americké zastoupení terčem útoku vyděračského softwaru, tzv. ransomwaru.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Nimbus počítá s SSD ExaDrive s kapacitami až 400 TB Nimbus počítá s SSD ExaDrive s kapacitami až 400 TB
Společnost Nimbus vyrábí SSD s obrovskými kapacitami. Její ExaDrive nabídne kapacity 50 TB i 100 TB, nicméně zástupci společnosti se nechali slyšet, že do budoucna počítají i s kapacitami 200 TB a dokonce i 400 TB.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře